MojAndroid

Minulý týždeň pribudli do obchodu Google Play  v niekoľkých krajinách mnohými dlho očakávané časopisy. Aj keď na Slovensku časopisy cez Google Play ešte dostupné nie sú, mali sme možnosť si novú sekciu pozrieť a odskúšať v Anglicku, a prinášame vám krátky prehľad nových funkcií.

Sekcia časopisy pribudla okrem iného aj na začiatočnú obrazovku aplikácie Google Play. Môžete ju vidieť na nasledujúcich obrázkoch spolu s ďalšími podsekciami.

  

Časopisy sú rozdelené na viacero sekcií, podobne ako Android aplikácie. Z dostupných spomenieme napr. “Najpredávanejšie”, “Najnovšie”, “Najobľúbenejšie tento týždeň”, “Technické zaujímavosti roka 2013” a pod.

 

 

Okrem novej sekcie v aplikácii Google Play, pribudla spolu s časopismi aj špeciálna aplikácia na ich čítanie – Google Play Magazines. Táto aplikácia je dostupná na stiahnutie zadarmo z Google Play, a aplikácia Google Play nám ju automaticky ponúkla na stiahnutie medzi aktualizáciami.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Zmenám sa nevyhla ani webová verzia obchodu Google Play, nižšie nájdete zopár screenshotov.

   

Potešila nás možnosť predplatiť si niektoré časopisy na 30 dní zadarmo. Vyskúšali sme ju na časopise WIRED, v ktorom nás zaujal veľký nadpis na titulke: “Google’s NEXT PLAN” (Ďalší plán Googlu). Spravili sme aj zopár screenshotov celého procesu kúpy predplatného, tu sú:

  

  

  

Z účtu nám nestiahlo žiadne peniaze a po niekoľkých dňoch sme predplatné časopisu bez komplikácií zrušili. Zaujímavé je, že pri výbere spôsobu platby sme nemali dovolené použiť Google Play kredit, ktorý sme dostali pri kúpe tabletu Nexus 7. Takto vyzerá potvrdenie platby na 0 libier :)

Samotnú aplikáciu Google Play Magazines sme vyskúšali na smartfóne Samsung Nexus S a na tablete Nexus 7. Čítanie časopisov určite nie je niečo, čo patrí na obrazovku smartfónov (možno na Samsung Galaxy S3-ojke, či Samsungu Galaxy Note II by to ešte bolo znesiteľné, ale na Nexuse S určite nie). Zakúpené časopisy je možno prezerať “online,” prípadne ich stiahnuť priamo do smartfónu či tabletu. Odporúčame si počkať kým sa časopis celý stiahne, inak budete dosť dlho čakať nad čiernou obrazovkou s číslami načítavaných strán v strede. Časopis stiahnete kliknutím na malú ikonku “špendlíka” v pravom dolnom rohu obálky časopisu. “Špendlík” počas sťahovania zobrazuje priebeh, a potom zostane modrý.

  

V krátkosti si priblížme aj funkcie dostupné pri samotnom čítaní časopisu. Po otvorení v ňom možete samozrejme listovať potiahnutím prsta doprava či doľava, a po ťuknutí na displej sa vám v spodnej sj hornej časti obrazovky zobrazia panely s niekoľkými ovládacím prvkami.

Všetky screenshoty od tohto riadku nahor boli spravené na Nexuse S, nižšie sú už len screenshoty z Nexusu 7

 

 

Horný panel okrem ikonky pre návrat na zoznam časopisov obsahuje aj tlačidlo “View text” (Zobraziť text). Po klinutí naň sa vám zobrazí časopis v textovej podobe s minimálnym počtom ilustračných obrázkov. Toto je veľmi praktické pre ľudí, ktorých zaujíma obsah, a radi oželejú obrázky cez polovicu strany, prípadne plnostranové reklamy. Textový mód pripomína čítanie kníh cez aplikácie Google Play Books či Amazon Kindle.

Spodný panel obsahuje 3 prvky. Väčšinu zaberajú zmenšené náhľady niekoľkých stránok pred a za aktuálnou stranou, vďaka čomu sa môžete rýchlo dostať na ktorúkoľvek stranu časopisu. Napravo nájdete malú šípku pre posun na ďalšiu stranu a vľavo zase ikonku na zobrazenie obsahu. Po kliknutí na ňu sa sprava vysunie zoznam článkov s menom autora, ikonkou a zopár slovami z jeho začiatku.

Diskusia

Ak náhodou žijete v zahraničí, vyskúšajte, či aj vy už máte časopisy na Google Play. A tí, ktorí to šťastie nemáte, nám napíšte, ktoré časopisy by ste radi videli na Google Play, a čo si myslíte o čítaní časopisov takýmto spôsobom. Vymenili by ste telefón či tablet za starý dobrý papier?

17.12.2012

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+