MojAndroid

Po prepuknutí škandálu s mobilnými operátormi a ich sledovaní komunikácie svojich zákazníkov, nenechali na seba reakcie výrobcov a vývojárov bezpečnostných aplikácií dlho čakať. Na Android Markete nájdete niekoľko aplikácií, ktoré sú prednostne a výhradne určené len na to, že odhalia softvér od tohto dodávateľa.

Aj keď tento problém sa slovenského trhu nedotýka, ak ste si kúpili napríklad smartfón z USA, je možné, že Carrier IQ je súčasťou vášho miláčika.

Problém sledovania činnosti na smartfónoch je odvtedy, ako sa v podstate objavili na trhu. Okrem už implementovaných funkcií od spoločnosti Google, v Európe je zákonná povinnosť na zachovávanie všetkej komunikácie určenej smernicou EU pre všetkých mobilných operátorov, a to niekoľko rokov.

Na tento problém bolo poukazované už dávnejšie napríklad v Nemecku a aj v Českej republike, kde sa poukazovalo pri monitorovaní komunikácie na porušovanie ľudských práv a slobôd, ktoré nie sú v súlade s ústavou jednotlivých krajín. Operátori sa na druhej strane bránia, že informácie sa síce zhromažďujú, no používajú sa iba v prípade zákonom stanovených hraníc, napríklad pri porušovaní zákona, ľudí v núdzi ohrozenia zdravia a života, alebo pri hľadaní nezvestných osôb.

Navyše, pokiaľ používate internet a samotný telefón, operátor poskytujúci túto službu, vie určiť vašu polohu podľa mobilných buniek, v mestách s presnosťou až na 200 metrov. Čím častejšie sa pripájate na bunku (SMS, volania, aktualizácia mailov, pripájanie na web), tým presnejšie vie operátor určiť vašu polohu a trasu pohybu. Pripájanie na internet má aj ďalšiu „nevýhodu“ a to, že servery vytvárajú logovacie súbory, kde je zaznamenaná kompletne celá činnosť používateľa: IP adresa, miesto pripojenia, navštívená stránka alebo bod pripojenia.

Zdá sa, že „Veľký Brat“ nás všetkých dokonale ovláda a v podstate, pokiaľ sa prispôsobujeme dobe, napríklad formou používania mobilných zariadení, nevyhneme sa tomu, aby o nás plynuli informácie vo veľkých dátových tokoch priamo na servery, na ktorých bezpečnosť sa musíme len slepo spoliehať.

 

8.12.2011

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+