Carl Pei, generálny riaditeľ spoločnosti Nothing a bývalý spoluzakladateľ OnePlus, v nedávnom rozhovore pre magazín Wired predstavil svoju víziu budúcnosti smartfónov. Podľa jeho slov nás čaká éra, v ktorej mobilné aplikácie postupne zaniknú a smartfóny budú fungovať len so samotným operačným systémom.
V hlavne roli umelá inteligencia
Carl Pei tvrdí, že takýto inteligentný operačný systém bude chápať potreby používateľa, kontext jeho požiadaviek a automaticky mu poskytne to, čo potrebuje, bez nutnosti manuálneho ovládania. Smartfóny budú chápať, kde sa používateľ nachádza, aký je čas a čo má v pláne, a na základe toho mu budú ponúkať vhodné návrhy alebo konať úplne samostatne. A používatelia si vďaka tomu budú môcť aj oddýchnuť od ich displejov.

Asi neprekvapí, že kľúčom k tejto transformácii má byť umelá inteligencia (respektíve algoritmy generatívnej AI), ktorá bude integrovaná priamo do operačného systému a bude v ňom pôsobiť ako osobný digitálny asistent. Už dnes pritom má väčšina smartfónov popredných výrobcov predinštalované množstvo AI funkcií, ktoré sú postavené na AI jazykových modelov od spoločnosti Google (Gemini) alebo OpenAI (ChatGPT).
Mohlo byt vás zaujímať:
- Nová funkcia od Google nápadne pripomína Pinterest. Je to jeho koniec?
- Google konečne pripravuje svoju kľúčovú aplikáciu na tablety
- Toto sa vám nebude páčiť. Meta začína s AI tréningom z príspevkov na FB a IG aj bez vášho súhlasu
Carl Pei však priznáva, že tento prechod nebude okamžitý, pretože používatelia sú na svoje obľúbené aplikácie dlhé roky zvyknutí. CEO spoločnosti Nothing tieto myšlienky vyjadril pred uvedením modelu Nothing Phone (3), ktorý má byť najdrahším smartfónom značky Nothing. Táto mladá firma nedávno zaznamenala medziročný rast predajov o 150 %, ale napriek tomu tvoria len 0,1 % z celkových predajov na globálnom trhu so smartfónmi.
Diskutovať o tomto článku môžete aj na našej stránke AndroidForum. Ak hľadáte odpoveď na problém so svojím mobilným zariadením, aplikáciou alebo príslušenstvom, opýtajte sa v našom novom AndroidFóre.