MojAndroid

V súvislosti s Huawei a bezpečnosťou okolo tejto čínskej spoločnosti stále vznikajú nejaké kauzy. Problém s USA pretrváva. Z pohľadu technologického fanúšika je jeho výsledkom zablokovanie prístupu ku Google službám pre Huawei.

To znamená, že do smartfónov tejto čínskej spoločnosti nie je možné nainštalovať obchod Google Play, Gmail a niektoré ďalšie Google aplikácie. Tie, ktoré je možné nainštalovať, nie vždy fungujú správe a určite sa do nich nedá prihlásiť.

Huawei, Globsec a Zuzana Čaputová

Čínsky gigant je už dlhšie partnerom a jedným z hlavných sponzorov najväčšieho bezpečnostného kongresu, ktorý sa každoročne koná na Slovensku v Bratislave. Podujatie prebieha aj teraz v čase pandémie koronavírusu za prísnych bezpečnostných podmienok. Globsec ale teraz ukončil s Huawei spoluprácu. Ako prvý o o tom informoval český dennikn.

Ku kritike zo strany USA na účet čínskej spoločnosti sa pridala aj prezidentka Slovenskej republiky, Zuzana Čaputová. Práve kvôli prítomnosti Huawei chcela zrušiť svoju účasť na podujatí, keďže túto spoločnosť považuje za bezpečnostné riziko.

globsec-caputova-huawei
Zdroj: Wikipedia

Výsledkom bolo rozviazanie spolupráce Globsecu a Huawei, ktoré sa uskutočnilo po vzájomnej dohode oboch strán. Dôvodom bolo, že “Huawei sa nechcel nechať zatiahnuť do konšpiračných teórií.” Čínsku firmu tak teraz po niekoľkých rokoch na Globsecu neuvidíme. Ako informoval portál aktuality.sk, logo Huawei už zmizlo z oficiálneho webu Globsecu, avšak zástupcovia spoločnosti na akcii zostali.

Vyjadrenie kancelárie prezidentky SR pre MôjAndroid.sk:

“Existuje viacero analýz, vrátane tých od bezpečnostných služieb, ktoré konštatujú, že technológie Huawei predstavujú bezpečnostné riziko. Pred ich používaním varujú poprední experti, aj naši spojenci v NATO. Vystúpiť na bezpečnostnej konferencii, ktorá má takúto spoločnosť za partnera a sponzora, by prezidentka  považovala za zlý signál. Je to pre ňu nielen otázka bezpečnosti, ale aj princípov a hodnôt.”

Vyjadrenie spoločnosti pre MôjAndroid.sk:

“Rázne odmietame tieto neoverené obviňovania spoločnosti Huawei zo špionáže a prezentovania spoločnosti ako rizika pre národnú bezpečnosť v ktorejkoľvek krajine. Tieto tvrdenia sú bez relevantných dôkazov, nie sú založené na žiadnych skutočnostiach a poškodzujú reputáciu značky Huawei. Kybernetická bezpečnosť je a vždy bola našou najvyššou prioritou. Máme dostatok dôkazov z celého sveta, ktoré potvrdzujú, že naše výrobky a riešenia sú bezpečné.

V skutočnosti sme najviac testovaná technologická spoločnosť zo všetkých. V 30-ročnej histórii našej spoločnosti sa nikdy nepreukázalo, že by sa Huawei dopustil akéhokoľvek porušenia kybernetickej bezpečnosti. Vďaka tejto príkladnej skutočnosti sme dôveryhodným partnerom pre všetky hlavné telekomunikačné spoločnosti na celom svete. Snažíme sa byť stabilným a zodpovedným partnerom.

K spolupráci s našimi partnermi pristupujeme vždy profesionálne, držíme sa faktov a plníme dohody. Vždy dodržiavame všetky platné zákony a predpisy. Podnikáme otvorene a transparentne. Počas práce s Globsecom sme nenarazili na žiadne problémy, avšak neradi by sme sa nechali zatiahnúť do ničím nepodložených konšpiračných teórií, ktoré sú založené na neoveriteľných tvrdeniach. Preto bolo, po vzájomnej dohode oboch strán, marketingové partnerstvo spoločnosti na konferencii Globsec 2020 oficiálne zrušené.”

Huawei sa bráni, obvinenia sú bez relevantných dôkazov

Čínska spoločnosť rázne odmieta všetky tieto obvinenia a hovorí, že na ne nie sú žiadne relevantné dôkazy. Pripomína, že práve ona je najviac testovaná spoločnosť na svete. Taktiež hovorí o tom, že ich výrobky a riešenia sú bezpečné, čo sa niekoľkokrát potvrdilo v celom svete.

Ďalej uvádza, že za celú históriu spoločnosti sa ani raz nepreukázalo, že by sa dopustila akéhokoľvek porušenia kybernetickej bezpečnosti. Spoločnosť sa považuje za dôveryhodného partnera pre všetky telekomunikačné spoločnosti na svete.

Náš tip
Nakupujete v Alze? Pripravte sa na poplatok pri platbe firemnou kartou | Aktualizované o vyjadrenie Alzy

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+