MojAndroid

Spoločnosť Canonical verí, že pre všetky naše potreby budeme v budúcnosti využívať iba jedno zariadenie. Ak aj nie všetci, tak aspoň niektorí z nás. K svojim experimentom využíva operačný systém Ubuntu, ktorý prispôsobila tak, aby pracoval v dvoch rozličných režimoch a umožňoval mobilnú prácu v režime tabletu a plnohodnotnú desktopovú prácu po pripojení k potrebným perifériám. Novinkou je Ubuntu tablet M10, ktorý ponúka skutočne zaujímavé možnosti pre každého, kto by takúto formu práce potreboval.

Náš tip
Meizu a Canonical uzavreli oficiálne partnerstvo

Podobne, ako v predchádzajúcich prípadoch, aj teraz si Canonical jednoducho zvolil existujúce zariadenie – tablet Aquaris M10. Ten nie je v žiadnom prípade vlajkovou loďou a ponúka 10,1-palcový displej s rozlíšením 1280 x 800 pixelov, 2 GB RAM a 1,5 GHz procesor MediaTek. Napriek tomu je veľmi dobre konštrukčne spracovaný a čo je najdôležitejšie, disponuje potrebnými portami. Tablet je prvým zariadením, ktoré ponúka operačný systém Ubuntu s konvergentnými možnosťami. V režime tabletu funguje s mobilnou verziou systému Ubuntu, ktorá je prispôsobená pre dotykové obrazovky a zobrazuje iba najnutnejšie informácie. Po pripojení myši, klávesnice či externého monitoru sa však tablet zmení na plnohodnotný počítač.

Canonical ubuntut tablet 5

Zo začiatku bude problémom horšia podpora aplikácií, no základné funkcie prehliadania internetu či práce s e-mailami budú určite pokryté. Ako sme sa už ale v minulosti mohli niekoľkokrát presvedčiť, používatelia systému Ubuntu sú vynaliezaví a veľmi zruční a určite čoskoro prídu so zaujímavými riešeniami a možnosťami, ktoré systém v súčasnosti neponúka.

Je zrejmé, že v súčasnosti nebude systém natoľko užitočný, ako by si mnohí z nás predstavovali. Je ale dôležité, aby boli vychytané všetky muchy a aby sa systém neustále zlepšoval. Možno ešte nebude pripravený na masové použitie, no je skvelé vidieť snahu spoločnosti, ktorá chce priniesť takúto zaujímavú možnosť pre všetkých používateľov, ktorí nechcú vlastniť niekoľko digitálnych zariadení a nechcú mať starosti s prenášaním súborov z jedného zariadenia na druhé. Používanie jedného tabletu, z ktorého by sme si mohli bez problémov spraviť počítač, je veľmi zaujímavá predstava, no je otázne, či už toto je tá podoba systému, ktorá by to naplno umožňovala.

Zdroj: The Verge

4.2.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

  • Mr. Clones

    Preane preto som sa tesil na tablet od Apple 13* a nakoniec to UI zostalo tabletovske…skoda

+