MojAndroid

Podľa najnovších prognóz anglickej analytickej spoločnosti Canalys sa v roku 2017 dodá celosvetovo 1,5 miliardy smartfónov, pričom dve tretiny z nich budú predstavovať smartfóny s operačným systémom Android. Vzhľadom na obrovský rast Androidu za posledných pár rokov sa predpovede zdajú byť veľmi reálne. V severnej Amerike a západnej Európe budú prakticky všetky dodávané mobilné zariadenia práve smartfóny. Dokonca aj v Číne, budú smartfóny predstavovať 95% všetkých dodaných mobilných zariadení v roku 2017.

Canalys Android 1 miliarda 2017

Ceny smartfónov zaznamenali v posledných niekoľkých rokoch dramatický pokles, čo pomohlo zvýšiť penetráciu. Pretože tieto zariadenia prichádzajú s lacnou a málo výkonnou hardvérovou výbavou, vzniká problém s negatívnou používateľskou skúsenosťou. V priebehu ďalších rokov by sa však táto skutočnosť mala zmeniť. Aj dnes už môžeme pozorovať snahu výrobcov priniesť najnovší Android Jelly Bean aj do najnižšej cenovej kategórie Android zariadení. JB je vďaka projektu Butter ďaleko plynulejší a vyššia rýchlosť sa prejavuje aj pri lacnejších zariadeniach. Ako budú ceny klesať, dodávatelia budú schopní dodať lepšie komponenty, napr. pamäť RAM s väčšou kapacitou, ktorá je kameňom úrazu lacných Androidov.

Canalys ďalej predpovedá prudký nárast podielu systému Microsoft Windows Phone na úkor spoločnosti Apple a jej iOS zariadení. Z tabuľky vyššie vidíme, že podiel celosvetových dodávok Androidov v roku 2017 mierne poklesne z 67,7 % na 67,1 %, zatiaľ čo systém od Microsoftu zaznamená nárast 10,3 %. Mobilný trh sa však neustále dramaticky mení a tieto predpoklady sa nemusia v budúcnosti ukázať ako pravdivé, no veríme, že Android bude aj naďalej stúpať nielen na kvantite ale aj na kvalite.

Zdroj: canalys 

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+