MojAndroid

Čistenie cache pamäte je jedným zo spôsobov, ako zrýchliť chod vášho Android smartfónu. V nasledujúcich riadkov si povieme postup portálu AndroidPolice, ako to urobiť na modeloch najpopulárnejších značiek.

Čo je cache pamäť a k čomu je vhodné jej vymazanie?

Cache pamäť slúži ako rýchla vyrovnávacia pamäť medzi rýchlym procesorom a pomalou hlavnou pamäťou. Vyrovnávacia pamäť je teda menšia a rýchlejšia pamäť, kde sa ukladajú kópie najčastejšie používaných dát hlavnej pamäte. Na vašom smartfóne umožňuje aplikáciám, ako sú prehliadače, hry a streamovacie služby, ukladať dočasné súbory, ktoré sa považujú za relevantné, aby sa zrýchlili časy načítania a celkový zážitok.

Môžu to byť miniatúry multimédií, história vyhľadávania, alebo aj časti videa. A prečo je vhodné občas vymazať cache pamäť? Hlavným dôvodom je uvoľnenie úložiska, čo môže mať vplyv na výkon smartfónu. Hodí sa to aj v prípadoch, keď je nejaká aplikácia chybná alebo sa nedá spustiť. Často to totiž môže byť dôsledok poškodenia  predchádzajúcich súborov vyrovnávacej pamäte.

Niektoré aplikácie, ktoré sú zle napísané, môžu tiež predstavovať bezpečnostnú hrozbu, ak vo vyrovnávacej pamäti a údajoch ukladajú citlivé informácie o používateľovi. Samozrejme je vymazanie cache pamäte len dočasným riešením a každá aplikácia ju začne po spustení zapĺňať nanovo. Preto sa odporúča vymazanie cache pamäte v pravidelných niekoľkodňových intervaloch.

Ako vymazať vyrovnávaciu pamäť a údaje v smartfónoch Google Pixel

  1. Otvorte Nastavenia a prejdite do sekcie Aplikácie. V nej sa vám zobrazí zoznam aplikácií, ktoré boli nedávno otvorené.
  2. Pomocou možnosti Zobraziť všetko v dolnej časti zobrazíte zoznam názvov všetkých aplikácií nainštalovaných v telefóne Pixel.
  3. Pokračujte klepnutím na názov aplikácie, ktorej úložný priestor a vyrovnávaciu pamäť chcete vymazať. Potom klepnite na Ukladací priestor a vyrovnávaciu pamäť.
  4. Na stránke nastavení, ktorá sa otvorí, klepnite na možnosť Vymazať vyrovnávaciu pamäť a Vymazať úložisko. V závislosti od obsadeného priestoru môže tento proces trvať niekoľko sekúnd, takže buďte trpezliví.

Ako vymazať vyrovnávaciu pamäť a údaje na smartfónoch Samsung Galaxy

  1. Na zariadení Samsung Galaxy prejdite do časti Nastavenia > Aplikácie. Zobrazí sa zoznam všetkých nainštalovaných aplikácií spolu s miestom, ktoré zaberajú.
  2. Klepnite na názov aplikácie, ktorej vyrovnávaciu pamäť chcete vymazať, a potom na Úložisko.
  3. Potom klepnutím na Vymazať údaje a Vymazať vyrovnávaciu pamäť vymažete všetky súvisiace údaje.

Ako vymazať vyrovnávaciu pamäť a údaje na smartfónoch OnePlus

  1. Otvorte Nastavenia a následne sekciu Aplikácie a upozornenia. Klepnutím na tlačidlo Zobraziť všetko zobrazíte zoznam všetkých nainštalovaných aplikácií.
  2. Pokračujte otvorením aplikácie, ktorej vyrovnávaciu pamäť a údaje chcete vymazať. Potom klepnite na Úložisko a vyrovnávacia pamäť.
  3. Odtiaľ, výberom položky Vymazať vyrovnávaciu pamäť vymažete údaje z vyrovnávacej pamäte a výberom položky Vymazať úložisko vymažete údaje aplikácie.
Náš tip
Xiaomi chystá kompaktnú vlajkovú loď. Príde možno ešte tento rok
19.11.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+