MojAndroid

Najväčším problémov dnešných mobilných zariadení je ich napájanie. Energetická náročnosť nám neumožňuje dlhodobejšie používanie smartfónov a tabletov bez toho, aby sme dobili batérie, ktoré tieto zariadenia používajú. Hoci sa batérie vývojom neustále zlepšujú, nedokážu nám poskytnúť energiu na viac ako niekoľko dní. Prečo však vyvíjať batérie, keď sú tak nevýhodné, čo sa ukladania energie týka? Čo sa dá použiť namiesto batérií? Takéto otázky si položil aj vedecký tím z Vanderbiltovej univerzity v Nashville a ich odpoveď bola veľmi prostá – kremík.

silicon-supercapacitor-0

Hoci si mnohí z vás spájajú kremík s chemickým priemyslom, jeho obrovské využitie nachádzame aj v elektronike. Kremík sa využíva pri budovaní väčšiny čipov a dnes je takmer nemožné nájsť zariadenie, ktoré by v sebe nemalo súčiastku z kremíka. Ide totižto o látku, ktorá veľmi dobre dokáže pohltiť ióny a ukladá ich blízko svojich molekúl. Kremík je však veľmi reaktívny, a preto sa v elektronike ako kapacitor využíva veľmi málo. Tím z Vanderbiltovej univerzity však prišiel na to, že keď kremík potiahne vrstvou grafénu, čo je jedna z kryštalických vrstiev karbónu, získa superkapacitor schopný pohltiť až 100-násobok energie bežného kapacitora. A to je budúcnosť (nielen) mobilných zariadení a ich napájania.

Graphen

Ako sme už spomínali, kremík sa nachádza takmer v každom elektronickom zariadení. Vedci chcú tento fakt využiť vo svoj prospech a výrobu čipov upraviť tak, aby čipy dokázali zadržiavať aj energiu potrebnú pre svoje fungovanie. V praxi by to znamenalo asi toľko, že zariadenie nebude mať batériu a energiu pre svoje fungovanie si uchová priamo na čipoch alebo na miniatúrnych superkapacitoroch priamo na matičnej doske. Vďaka výborným energetickým vlastnostiam bude možné kremíkové súčiastky nabiť doplna energiou za pár minút, pričom vydržia na jedno nabitie aj niekoľko týždňov. Celý projekt je ešte len v plienkach a vedci sú len na začiatku budovania takejto technológie, no už teraz sa tešíme na to, ako sa kremíkové superkapacitory stanú realitou. Vyriešilo by to množstvo problémov a pomohlo by to aj životnému prostrediu – kremíkové superkapacitory sa totižto dajú vyrobiť z vyradených elektrospotrebičov.

Zdroj: Gizmodo

28.10.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+