Digitálny pokrok nezastavíme. Ľudia a umelá inteligencia či stroje sa dostávajú čoraz vo väčšej miere do spojenia a stále viac a viac odvetví využíva všetky najmodernejšie výdobytky. Hoci ľudstvo a stroje spolu fungujú desaťročia, rok 2018 bude v ich spolunažívaní výrazne hlbší a masovejšie sa rozšíria. Tvrdí to spoločnosť Dell Technologies spolu s Inštitútom pre budúcnosť (IFTF), ktorí zhodnotili vplyv nových technológií na podnikanie aj na životy bežných ľudí. Tu je predpovedaných 8 veľkých technologických zmien:
Stroje skontrolujú našu predpojatosť
Virtuálna realita a umelá inteligencia pomôžu v blízkej dobe zbaviť sa vedomých či nevedomých predsudkov voči pohlaviu, veku, rase a podobne. Vylúči sa tak predpojatosť náborového pracovníka a zabezpečí, že z výberového konania vzíde najvhodnejší kandidát.
Sieť hotelov Marriot už dnes využíva chatbota, ktorý simuluje skutočnú konverzáciu s uchádzačmi o prácu. Unilever zase prvé kolá pohovorov robí cez video, pričom užší okruh kandidátov vyberie umelá inteligencia na základe ich vyjadrení, výrazov tváre a reči tela.
eSports sa vydajú na Olympiádu
Digitálne športy, tzv. eSport poznáme už dlhšiu dobu a ich popularita narastá. Súperia tu proti sebe profesionálni hráči videohier za účasti obecenstva a miliónov divákov pri obrazovkách. Zaujímavosťou je, že video službu Twitch od Amazonu zameranú na videohry aktuálne sleduje viac ľudí, ako napríklad televízny kanál pre predplatiteľov HBO. Svetové finále League of Legends prevýšilo o 5 miliónov divákov basketbalovú ligu NBA.
Nemusíte súhlasiť, ale z eSports sa stáva mainstreamová zábava a názory hovoria, že je len otázkou času, kedy sa dostanú aj na Olympijské hry.
Veci budú mať IQ… a časom aj EQ
Nasledujúci rok sa zrejme dočkáme zinteligentňovania firiem a miest. Už teraz sú tu inteligentné autá či domácnosti, ktoré dokážu sami vyhodnocovať určité situácie a konať (merať vzdialenosť od okolitých vozidiel a rozpoznávať gestá, atď). Autá si časom dokážu napríklad objednať servisovanie a podobne.
Zariadenia a stroje by mali časom nadobudnúť aj emocionálnu rovinu. K IQ im tak pribudne aj emocionálny rozmer. Dokážu tak vnímať a identifikovať naše emócie a reagovať na ne ako človek.
Rozšírená realita prevalcuje virtuálnu realitu
Rozšírená realita obohacuje náš klasický pohľad na svet o digitálne informácie. Podľa predpovedí má na rozdiel od virtuálnych headsetov o niečo svetlejšiu budúcnosť. Už dnes sa totiž využíva napríklad v stavebníctve, kde umožňuje architektom, inžinierom a stavbárom vizualizovať nové projekty, koordinovať práce založené na spoločnom pohľade na výstavbu a školiť zamestnancov.
Rozšírená realita nám pomáha zvyšovať schopnosti a efektívnosť. Navyše nás neizoluje tak, ako virtuálna realita, ktorej hlavnou úlohou zostanú njamä videohry.
Umelá inteligencia nás viac doplní ako nahradí
Napriek tomu, že stroje budú schpné niektoré veci riešiť lepšie, stále to bude o spolupráci medzi ľuďmi a strojmi. Temné predpovede sa tak nemusia naplniť. Dell Technologies a IFTF veria, že umelá inteligencia vlastne len oslobodí ľudí od rutinných duševných prác. Budeme tak mať viac času na inovácie a výskum.
Vďaka umelej inteligencii vzniknú nové pracovné miesta – bude ju predsa treba dolaďovať a zušľachťovať, aby sama vedele vyhodnocovať. Pri vhodnom nastavaní parametrov dokáže technológia odporučiť obchodné príležitosti rýchlosťou svetla.
Spolupráca ľudí so strojmi zlepší vzťahy so zákazníkmi
Pomocou prediktívnej analytiky, strojovému učeniu a umelej inteligencii by mali v budúcom roku firmy porozumieť zákazníkom lepšie ako v minulosti. Následne im budú vedieť ponúknuť služby v správnom čase, prípadne dokonca ešte o čosi skôr!
Zákaznícky servis sa bude odrážať od spolupráce ľudí a strojov, ktorí sa budú navzájom dopĺňať.
Začne sa cesta do megacloudu
Multi-cloudové prostredie sa v budúcom roku prehĺbi aj v rámci firiem. Je tu totiž veľký potenciál vo výhodách rozličných modelov využívania v IT, od privátneho cez verejný až po hybridný cloud. Dôjde však aj k vytváraniu izolovaných IT ostrovčekov, teda uzavretých systémov, ktoré obmedzia schopnosť firiem naplno využiť dátovú analytiku a umelú inteligenciu. Mal by tak vzniknúť megacloud, ktorý poprepája viaceré privátne a verejné cloudy tak, aby sa správali ako jeden ekosystém.
Firmy zabojujú proti kybernetickým hrozbám
Čoraz prepojenejší svet prináša veľa výhod, ale nesie aj riziká. Vlny chaosu sa dnes, keď technológie prepájajú všetkých a všetko, šíria ďalej a rýchlejšie ako v minulosti. Aj nepatrné chyby či zlyhania môžu mať obrovské následky. Preto bude najbližší rok pre mnohé firmy rokom boja a ochrany proti kybernetickým hrozbám vrátane únikov dát. Rolu v tom zohrajú aj nové nariadenia, ako je európska smernica známa pod skratkou GDPR.
Aký máte na budúcnosť názor vy? Čo očakávate v roku 2018? Bude to podľa vás rok veľkého pokroku? Ktorá z predpovedí sa vám zdá nepravdepodobná? Dajte nám vedieť v komentároch.
Zdroj: Tlačová správa