MojAndroid

Od prvého dňa ako Google predstavil Google TV bolo jasné, že tento gigant medzi internetovými vyhľadávačmi mal obrovské ambície, aby priniesol web na televízne obrazovky po celom svete. Google chcel zarobiť miliardy dolárov tak prostredníctvom svojich partnerov ako aj prostredníctvom televíznej reklamy. Nemôžete povedať, že Google nerozmýšľa pri návrhu svojich výrobkov vo veľkom.

V dobe svojho uvedenia na trh všetci chválili Google pre jeho pokus zmeniť budúcnosť televízie, ale zároveň varovali, že to musí správne od základov, ak chce uspieť.

Citujeme, čo uverejnil portál Mashable v máji 2010:

“Ako povedal v demo videu jeden zo zamestnancov spoločnosti Google, jeden z kľúčových aspektov televízie je, že “proste funguje”. Na to, aby pripojená televízia fungovala – či už je od spoločnosti Google alebo niekoho iného – musí byť spoľahlivá, použiteľná a konzistentná. Zmierime sa s reštartom počítača v prípade, že začne chovať divne. Nemáme však rovnaký pocit, keď sa to isté deje s našou televíziou. Veci sa majú tak, že už teraz nadávam na svoju káblovku, lebo HD-DVR box, ktorý som od nich zostal občas blbne a má problémy s výkonom. Nie som dvakrát šťastný, keď musím reštartovať celý môj zábavný systém, lebo sa internetové video vymkne spod kontroly. Tiež ma neláka robiť technickú podporu pre svoju rodinu, keď televízia prestane fungovať.

Keďže som nemal čas si Google TV vyskúšať na vlastnej koži, nemôžem sa vyjadriť ako dobre funguje v porovnaní s konkurenciou – ale toto je oblasť, v ktorej musí mať Google na 100% pokrytú už pri štarte. Predčasné uvedenie na trh s tým, že väčšinou pracuje cez web nemusí byť najhorším riešením, ale používatelia nechcú pravidelne riešiť odstraňovanie problémov s technikou vo svojej obývacej izbe.”

Bohužiaľ, to je presne to, čo sa stalo. Počiatočné hodnotenia boli bezvýrazné, hlavne preto, že operačný systém televízie pôsobí ešte trochu nedokončene. Po niekoľkých použitiach sa dá na navigáciu zvyknúť, ale nie je intuitívna, ale skôr komplikovaná.

Inými slovami, tlačil na trh nedokončený produkt, a teraz sa Google snaží opraviť svoju TV a zachrániť projekt od implózie. Nedávna správa tvrdí, že Google požiadal svojich partnerov, aby odložili spustenie zariadení pre Google TV na veľtrhu CES, aby mali časi pohrať sa so softvérom.

Je už príliš neskoro?

Počuli sme, že Google sa bude snažiť napraviť chyby v predchádzajúcej verzii cez aktualizácie, ktoré vydajú pravdepodobne vo februári. Časť tohto upgrade príde vo forme “Honeycombu”, novej verzie operačného systému Android – 3.0. Na rozdiel od verzie 2.3 alias Gingerbread, je verzia 3.0 určená aj pre väčšie obrazovky. Aj keď má byť Honeycomb zameraný hlavne na tablet zariadenia, bude tiež obsahovať pár aktualizácií pre Google TV.

Nie sme si istí, čo presne prinesie nový Android pre opravu Google televíznych prístrojov, ale očakávame, že zjednoduší používateľské rozhranie s cieľom zlepšiť kvalitu výsledkov vyhľadávania videa (Google tvrdí, že na tom už pracuje) a priniesť Android Market aj do TV. Jedná sa o relatívne bezpečné stávky na to, čo príde v “Google TV 2.0” s láskavým dovolením Androidu 3.0.

Bude to ale stačiť? Jadro problému spočíva v rýchlosti, plynulosti a intuitívnosť softvéru. Google TV môže byť bolestivo pomalá a rozhranie až šialene mätúce. Naozaj Google, Logitech alebo Sony očakávajú, že to priemerný človek bez väčších technickývh znalostí pochopí?

Môže Google transformovať svoje rozhranie dosť skoro, aby mohol Google TV naštartovať? Google by si mal v tomto možno zobrať príklad od Applu: Apple TV je omnoho úspešnejšia vďaka nižšej cene a omnoho intuitívnejšiemu používateľskému rozhraniu.

Možno sa pýtame zlú otázku. Možno, že vhodnejšie je otázkou, či je príliš neskoro pre návrat Google TV na scénu. Google TV pomaly ubúda čas.

30.12.2010

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+