MojAndroid

Podľa webu Bloomberg by čoskoro mohlo dôjsť k najväčšiemu obchodu v histórii IT biznisu. Spoločnosť Broadcom ponúkla za spoločnosť Qualcomm 130 miliárd dolárov.

Akvizície jednej spoločnosti druhou sú posledné roky bežným javom. Pred dvomi rokmi sme sa napríklad dočkali kúpi spoločnosti EMC spoločnosťou Dell za 67 miliárd dolárov. V posledných dňoch sa hlasno hovorí o kúpe Qualcommu spoločnosťou Broadcom. Broadcom je jedným z najväčších výrobcov rôznych typov čipov (bluetooth, wi-fi, gps atď).

Qualcomm je zas svetová jednotka v návrhoch ARM SoC (prípadne čipov typu LTE/5G) a výrobe týchto čipov u partnerov ako je Samsung.

Len nedávno pritom došlo k fúzii spoločnosti Broadcom s Avago Technologies (v skutočnosti kúpilo Avago Broadcom, ale prevzalo jeho meno) a spoločnosť Qualcomm kúpila za 47 miliárd dolárov NXP, ktorá predtým odkúpila spoločnosť Freescale (Motorola). Podľa zdroja Bloombergu teraz výrobca čipov Broadcom podal ponuku na kúpu konkurenta Qualcomm za 103 miliárd dolárov. Po zahrnutí dlhov Qualcommu činí hodnota ponuky 130 miliárd dolárov.

Za každú akciu Qualcommu ponúka 60 dolárov v hotovosti a 10 dolárov vo forme svojich akcií. Ponuka tak zahrňuje prémiu takmer 28 percent k minulotýždňovej záverečnej cene akcií Qualcommu na burze vo výške 54,84 dolárov. Podľa agentúry Bloomberg by sa Broadcom vďaka prevzatiu Qualcommu stal tretím najväčším výrobcom čipov na svete za konkurentmi Intel a Samsung Electronics.

Rebríček polovodičových firiem za rok 2016

Podľa analytika Romita Shaha zo spoločnosti Nomura Instinet bude ale ponuka Broadcomu v hodnote 70 dolárov za akciu nedostatočná. Samotný Qualcomm sa zatiaľ nevyjadril. Transakcia by mohla taktiež naraziť u antimonopolných úradov.

Zdroj: Phandroid

8.11.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+