MojAndroid

Celkom netradičný boj sa bude odohrávať na britských ostrovoch. Tamojšia vláda nechce, aby Meta používala v Messengeri šifrovanie. Dokonca majú prísť reklamné spoty, ktoré majú prikloniť verejnú mienku na stranu vlády.

Vláda nechce šifrovanú komunikáciu občanov

Ochrana komunikácie založená na báze end-to-end, ktorú okrem odosielateľa vidí iba prijímateľ, nie je nová. Napríklad populárny WhatsApp ju dáva miliónom užívateľom. Obdobou cestou sa vydala taktiež Meta, pri svojej Messenger aplikácii. A celkom prekvapivo to zdvihlo z kresiel ministrov britskej vlády. A prišlo rozhodnutie. Treba urobiť kampaň, zameranú na bežných ľudí, ktorá má ukázať, že takéto šifrovanie je škodlivé.

Hlavná obava, ktorá je údajne ukrytá za neochotou tolerovať šifrovania na známom komunikátore, pramení z potreby zabezpečiť ochranu detí proti akejkoľvek forme šikany. Ak sa nastaví šifrovanie, ktoré zabráni sledovaniu komunikácie zo strany vládnych zložiek, údajne to výrazne sťaží odhaľovanie takýchto prípadov. Do kampane sa tak na strane vlády majú zapojiť jednak britské charitatívne organizácie zamerané na pomoc deťom v núdzi alebo aj orgány činné v trestnom konaní so svojimi skúsenosťami a konkrétnymi prípadmi, kedy odhalili prípady zneužívania detí. A tomu práve nasadenie end-to-end ochrany komunikácie má výrazne brániť. Kampaň bude mediálna, cez reklamné spoty, nasadená bude aj printových médiách a vláda na ňu vyčlenila 534 000 libier (cca 642 tis. EUR).

End-to-end šifrovanie populárnych četovacích aplikácií
End-to-end šifrovanie populárnych četovacích aplikácií | Zdroj: le-vpn.com

Záver kampane bude zaujímavý

Kampaň má stavať aj na fakte, že veľká časť verejnosti ani netuší, čo je šifrovanie výmeny správ end-to-end. Teda keď niekto nevie, že vlastne existuje určitá možnosť ochrany komunikácie a že ju vlastne ani nepotrebuje, ľahšie bude možné ho ovplyvniť. A získať na svoju stranu. Inak nie je celkom jasné, ako si britská vláda predstavuje záver a výsledok kampane, pretože Meta šifrovanie neopustí a ľudia neprestanú používať Messenger iba kvôli zavedeniu šifrovania. A v zásade nemajú ani kde prejsť, väčšina konkurencie (Signal, Telegram iMessage), vrátane vlastneného WhatsApp ide rovnakou cestou.

Reklama vlády bude však vskutku zaujímavá, medzi hlavné motívy jej ovplyvňovania bude aj apel na zakladateľa Marka Zuckerberga, pričom mal by sa objaviť ako citlivý otec, ktorý nemôže tolerovať, že útočníci na jeho sieti unikajú vďaka šifrovaniu. Tak uvidíme.

Náš tip
Darovali ste na Vianoce deťom smartfón? Takto ich ochránite pred šikanou a nástrahami
30.1.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+