Každá bezdrôtová technológia si vyžaduje energiu. Výnimkou nie je ani Bluetooth. Aj napriek mnohým pokrokom, ktorými si Bluetooth za posledné roky prešlo, je stále pre mnohých otázkou, či táto technológia nespôsobuje rýchlejšie vybíjanie smartfónu. Aká je pravda? Oplatí sa Bluetooth v prípade nečinnosti vypínať alebo je rozdiel iba minimálny? Portál Android Authority vykonal zaujímavý praktický test, ktorý odhalil prekvapivé fakty.
Existujú len dva typy používateľov. Tí, ktorí si Bluetooth (prípadne aj iné bezdrôtové technológie, ako Wi-Fi, GPS či NFC) vypínajú vždy, keď ho nepoužívajú, a tí, ktorí nechávajú všetko neustále zapnuté.
-
Vyhodnotenie slepého fototestu: Vyhral Honor Magic6 Pro, Google Pixel 8 Pro alebo Xiaomi 14?
-
OnePlus Ace 3 Pro: Výkonný smartfón s novou technológiou batérie
Na akých smartfónoch prebiehali testy?
Test spotreby batérie technológiou Bluetooth bol vykonaný na piatich rozličných smarfónoch z roku 2020. Ide konkrétne o modely Samsung Galaxy S20+, Huawei P40 Pro, ZTE Axon 11, Poco F2 Pro a Realme X3 Superzoom.
Prvá séria testov
Prvá séria testov spočívala v overení, či vypnutie Bluetooth pozitívne ovplyvní výdrž batérie Android smartfónu. Prvá časť tejto série testov overila spotrebu batérie s vypnutým Bluetooth a v druhom prípade bolo Bluetooth ponechané zapnuté, avšak telefóny neboli pripojené k nijakému spárovanému zariadeniu (tzv. pohotovostný “idle” režim). Test pozostával z troch cyklov:
- Prvý cyklus – 90 minút prehliadania internetu, 90 minút v režime spánku a 90 ďalších minút prehliadania internetu
- Druhý cyklus – 16-hodinový režim spánku pre overenie spotreby v dlhodobom pohotovostnom režime
- Tretí cyklus – opätovné opakovanie prvého cyklu
Druhá séria testov
Účelom druhého testu bolo overenie spotreby počas aktívneho používania zariadenia so zapnutým Bluetooth. Na telefónoch sa po dobu 4 hodín prehrávali videá, zatiaľ čo funkcia Bluetooth bola:
- vypnutá,
- zapnutá, avšak bez pripojenia k inému zariadeniu
- zapnutá s pripojením k audio zariadeniu cez kodek SBC.
Displej každého smartfónu mal nastavenú svietivosť na úroveň 200 nitov. Mobilné dáta, NFC a ďalšie podobné funkcionality boli pritom zakázané na každom modeli. Zapnuté ostalo iba Wi-Fi.
Ako to je? Vybíja Bluetooth batériu?
Aký výsledok by ste očakávali vy? Myslíte si, že Bluetooth vám dokáže vybiť smartfón rýchlejšie? Možno zostanete prekvapení. Príjemne. V prvej sérii testov trvajúcej 26 hodín sa odhalilo, že zapnuté Bluetooth zvýšilo spotrebu batérie iba o 1,8 % v porovnaní s testom, kedy bolo Bluetooth vypnuté. V priemere testovacie zariadenia spotrebovali z batérie 49,4 % s vypnutým Bluetooth a 51,2 % so zapnutým Bluetooth.
Na modeloch Huawei P40 Pro a Poco F2 Pro bol rozdiel najvýraznejší a samotný test s vypnutým Bluetooth vykazoval až 3 % úsporu. Pozor, nejde o 3 % z celej kapacity batérie, ale len úroveň vybitia v rámci testu. Ak výsledky testu prevedieme na plnú kapacitu batérie, vypnutím tejto technológie dokážete ušetriť zhruba 4 % a získať tak 10 až 15 minút doby so zapnutou obrazovkou (v závislosti od konkrétneho zariadenia, údaj platí pre smartfón s výdržou na úrovni 5 hodín SOT – Screen On Time na plné nabitie). Dôležitý faktor teda zohráva napríklad aj kapacita batérie a hardvér smartfónu (najmä čipset – Qualcomm Snapdragon, Samsung Exynos, Huawei Kirin, …), no rozdiel nie je výrazný.
Čo, ak necháte Bluetooth zapnuté, zatiaľ čo je telefón v pohotovostnom režime po dlhú dobu? V zmieňovanom 16-hodinovom teste je rozdiel prakticky zanedbateľný – 0,2-percentný. Počas prvého cyklu z prvej série testov (90 minút prehliadania internetu, 90 minút v režime spánku a 90 ďalších minút prehliadania internetu) bol zaznamenaný rozdiel na úrovni 1 %. Moderné smartfóny tak očividne dokážu Bluetooth automaticky uspať v prípade, že sa technológia aktívne nepoužíva, práve za účelom úspory energie. Ak si teda napríklad zabudnete vypnúť Bluetooth pred spaním, nemusíte sa vôbec obávať, že by vám to do rána zruinovalo batériu.
Druhá séria testov vykázala 1,6 % rozdiel medzi situáciami, kedy bolo Bluetooth počas sledovania videí vypnuté alebo zapnuté. Samozrejme, vyššia spotreba bola vtedy, keď Bluetooth ostal aktivovaný. Ak by šlo o celý cyklus plne nabitej batérie, znamenalo by to v priemere pokles o 6,6 %. Zaznamenané boli aj výraznejšie rozdiely medzi konkrétnymi modelmi. Napríklad batéria v Realme X3 Superzoom sa počas 4 hodín sledovania videa so zapnutým Bluetooth vybila o celé 4 %. Naopak, najmenší rozdiel bol zaznamenaný na modeli Samsung Galaxy S20+.
Streamovania audia do bezdrôtových slúchadiel
Teraz sa dostávame zrejme k najzaujímavejšej časti. Zvýši sa spotreba smartfónu, ak streamuje zvuk do bezdrôtových slúchadiel? Testy ukázali, že spotreba je prakticky zhodná s prípadom, kedy je zvuk prehrávaný samotnými reproduktormi smartfónu s vypnutým Bluetooth. Konkrétne sa podarilo namerať iba 0,2 % zvýšenie spotreby energie. Smartfóny Samsung Galaxy S20+ a Poco F2 Pro zaznamenali prakticky nulový rozdiel. Ako je to vlastne možné?
Audio streamované cez Bluetooth využíva kódovacie algoritmy, ktoré bežia veľmi efektívnym spôsobom na takzvaných DSP – Digital Signal Processors. Tie sú súčasťou moderných čipsetov a konzumujú iba minimálne množstvo energie. Zároveň sa v smartfónoch deaktivujú zosilňovače zvuku, ktoré sú potrebné na zvukový výstup cez reproduktory. Tým sa vyrovná spotrebovaní energia potrebná na napájanie týchto elektronických obvodov a nakoniec je možné dosiahnuť prakticky nulový rozdiel.
Záverečné zhrnutie
Ako každý iný test, aj tento môže mať odchýlky. Tým sa úplne vyhnúť nedá. Tento test taktiež nezohľadnil všetky možné prípady použitia technológie Bluetooth. Poskytol však dostatočný ucelený pohľad na problematiku, ktorou ste sa možno zaoberali aj vy. Dôležitým poznatkom je, že Bluetooth zrejme neovplyvňuje výdrž batérie, keď je smartfón v stave nečinnosti, respektíve v pohotovostnom režime. Rovnako sa nemusíte obávať zvýšenej spotreby počas používania bezdrôtových slúchadiel.
Bluetooth ale odporúčame vypínať v prípadoch, kedy nechcete, aby sa telefón automaticky pripájal k spárovaným zariadeniam vo vašom okolí. Takže otázku zo samotného nadpisu, “Oplatí sa vypínať Bluetooth?,” dokážeme zodpovedať celkom jednoznačne. Nie, za účelom úspory energie sa Bluetooth vypínať neoplatí. Táto bezdrôtová technológia spotrebúva skutočne minimálne množstvo energie.
Trochu mätúci článok.
"V priemere testovacie zariadenia spotrebovali z batérie 49,4 % so zapnutým Bluetooth a 51,2 % s vypnutým Bluetooth"
To akože s vypnutým bluetoothom spotrebovali zariadenia viac energie??
Alebo ste skôr chceli napísať, koľko percent batérie zariadeniam ostalo?
"vypnutím tejto technológie dokážete ušetriť zhruba 4 %"
a neskôr
"Na modeloch Huawei P40 Pro a Poco F2 Pro bol rozdiel najvýraznejší a test s vypnutým Bluetooth vykazoval až 3 % úsporu"
Ako môžeme ušetriť 4% batérie, keď na mobiloch s najvýraznejším rozdielom ste ušetrili len 3% (čiže u ostatných to bolo menej ako 3%)??
Vďaka za upozornenie, prvú vetu som opravil, "zapnutým a vypnutým Bluetooth" malo byť opačne.
"Na modeloch Huawei P40 Pro a Poco F2 Pro bol rozdiel najvýraznejší a test s vypnutým Bluetooth vykazoval až 3 % úsporu" – v rámci samotného testu, nie z pohľadu na celú kapacitu.
"vypnutím tejto technológie dokážete ušetriť zhruba 4 %" – ako píšem v článku, toto platí, keď výsledky testu prevedieme do 100 % kapacity. Popravde je to náročné napísať veľmi jasne, trochu som to upravil nech je tomu možné lepšie porozumieť.
Ďakujem za vysvetlenie, už mi to dáva zmysel.
Ale chodiť zo zapnutým bluetooth je ako chodiť digitálne nahý…
Mňa by zaujímali výsledky spotreby v prípade, že má užívateľ cez Bluetooth celodenne pripojené smart hodinky, náramok atp.
Pretože to je dnes podstatne bežnejšie, ako len zapnutý Bluetooth s tým, že si občas užívateľ pripojí bezdrôtové slúchatká/reproduktor.
Zdravím, síce to nebolo predmetom testu, no rozdiel bude opäť minimálny. Dokážem si predstaviť, že pripojené hodinky zožerú cca 2 % z celej kapacity batérie na jedno nabitie, ak vôbec (záleží asi od konkrétneho modelu). V prípade streamovania hudby na reproduktor je to to isté, ako prehrávanie hudby cez slúchadlá.