MojAndroid

Každá bezdrôtová technológia si vyžaduje energiu. Výnimkou nie je ani Bluetooth. Aj napriek mnohým pokrokom, ktorými si Bluetooth za posledné roky prešlo, je stále pre mnohých otázkou, či táto technológia nespôsobuje rýchlejšie vybíjanie smartfónu. Aká je pravda? Oplatí sa Bluetooth v prípade nečinnosti vypínať alebo je rozdiel iba minimálny? Portál Android Authority vykonal zaujímavý praktický test, ktorý odhalil prekvapivé fakty.

Existujú len dva typy používateľov. Tí, ktorí si Bluetooth (prípadne aj iné bezdrôtové technológie, ako Wi-Fi, GPS či NFC) vypínajú vždy, keď ho nepoužívajú, a tí, ktorí nechávajú všetko neustále zapnuté.

Do ktorej kategórie patríte vy?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

Mohlo by vás zaujímať:

Na akých smartfónoch prebiehali testy?

Test spotreby batérie technológiou Bluetooth bol vykonaný na piatich rozličných smarfónoch z roku 2020. Ide konkrétne o modely Samsung Galaxy S20+, Huawei P40 Pro, ZTE Axon 11, Poco F2 Pro a Realme X3 Superzoom.

Huawei P40 Pro a Samsung Galaxy S20
Huawei P40 Pro a Samsung Galaxy S20

Prvá séria testov

Prvá séria testov spočívala v overení, či vypnutie Bluetooth pozitívne ovplyvní výdrž batérie Android smartfónu. Prvá časť tejto série testov overila spotrebu batérie s vypnutým Bluetooth a v druhom prípade bolo Bluetooth ponechané zapnuté, avšak telefóny neboli pripojené k nijakému spárovanému zariadeniu (tzv. pohotovostný “idle” režim). Test pozostával z troch cyklov:

  • Prvý cyklus – 90 minút prehliadania internetu, 90 minút v režime spánku a 90 ďalších minút prehliadania internetu
  • Druhý cyklus – 16-hodinový režim spánku pre overenie spotreby v dlhodobom pohotovostnom režime
  • Tretí cyklus – opätovné opakovanie prvého cyklu
Pripojenie Bluetooth

Druhá séria testov

Účelom druhého testu bolo overenie spotreby počas aktívneho používania zariadenia so zapnutým Bluetooth. Na telefónoch sa po dobu 4 hodín prehrávali videá, zatiaľ čo funkcia Bluetooth bola:

  • vypnutá,
  • zapnutá, avšak bez pripojenia k inému zariadeniu
  • zapnutá s pripojením k audio zariadeniu cez kodek SBC.

Displej každého smartfónu mal nastavenú svietivosť na úroveň 200 nitov. Mobilné dáta, NFC a ďalšie podobné funkcionality boli pritom zakázané na každom modeli. Zapnuté ostalo iba Wi-Fi.

Ako to je? Vybíja Bluetooth batériu?

Aký výsledok by ste očakávali vy? Myslíte si, že Bluetooth vám dokáže vybiť smartfón rýchlejšie? Možno zostanete prekvapení. Príjemne. V prvej sérii testov trvajúcej 26 hodín sa odhalilo, že zapnuté Bluetooth zvýšilo spotrebu batérie iba o 1,8 % v porovnaní s testom, kedy bolo Bluetooth vypnuté. V priemere testovacie zariadenia spotrebovali z batérie 49,4 % s vypnutým Bluetooth a 51,2 % so zapnutým Bluetooth.

Bluetooth slúchadlá
Bluetooth slúchadlá

Na modeloch Huawei P40 Pro a Poco F2 Pro bol rozdiel najvýraznejší a samotný test s vypnutým Bluetooth vykazoval až 3 % úsporu. Pozor, nejde o 3 % z celej kapacity batérie, ale len úroveň vybitia v rámci testu. Ak výsledky testu prevedieme na plnú kapacitu batérie, vypnutím tejto technológie dokážete ušetriť zhruba 4 % a získať tak 10 až 15 minút doby so zapnutou obrazovkou (v závislosti od konkrétneho zariadenia, údaj platí pre smartfón s výdržou na úrovni 5 hodín SOT – Screen On Time na plné nabitie). Dôležitý faktor teda zohráva napríklad aj kapacita batérie a hardvér smartfónu (najmä čipset – Qualcomm Snapdragon, Samsung Exynos, Huawei Kirin, …), no rozdiel nie je výrazný.

Huawei P40 Pro notifikacna lista
Huawei P40 Pro

Čo, ak necháte Bluetooth zapnuté, zatiaľ čo je telefón v pohotovostnom režime po dlhú dobu? V zmieňovanom 16-hodinovom teste je rozdiel prakticky zanedbateľný – 0,2-percentný. Počas prvého cyklu z prvej série testov (90 minút prehliadania internetu, 90 minút v režime spánku a 90 ďalších minút prehliadania internetu) bol zaznamenaný rozdiel na úrovni 1 %. Moderné smartfóny tak očividne dokážu Bluetooth automaticky uspať v prípade, že sa technológia aktívne nepoužíva, práve za účelom úspory energie. Ak si teda napríklad zabudnete vypnúť Bluetooth pred spaním, nemusíte sa vôbec obávať, že by vám to do rána zruinovalo batériu.

Realme X3 Superzoom farby
Realme X3 Superzoom | Zdroj: Realme

Druhá séria testov vykázala 1,6 % rozdiel medzi situáciami, kedy bolo Bluetooth počas sledovania videí vypnuté alebo zapnuté. Samozrejme, vyššia spotreba bola vtedy, keď Bluetooth ostal aktivovaný. Ak by šlo o celý cyklus plne nabitej batérie, znamenalo by to v priemere pokles o 6,6 %. Zaznamenané boli aj výraznejšie rozdiely medzi konkrétnymi modelmi. Napríklad batéria v Realme X3 Superzoom sa počas 4 hodín sledovania videa so zapnutým Bluetooth vybila o celé 4 %. Naopak, najmenší rozdiel bol zaznamenaný na modeli Samsung Galaxy S20+.

Streamovania audia do bezdrôtových slúchadiel

Teraz sa dostávame zrejme k najzaujímavejšej časti. Zvýši sa spotreba smartfónu, ak streamuje zvuk do bezdrôtových slúchadiel? Testy ukázali, že spotreba je prakticky zhodná s prípadom, kedy je zvuk prehrávaný samotnými reproduktormi smartfónu s vypnutým Bluetooth. Konkrétne sa podarilo namerať iba 0,2 % zvýšenie spotreby energie. Smartfóny Samsung Galaxy S20+ a Poco F2 Pro zaznamenali prakticky nulový rozdiel. Ako je to vlastne možné?

Nothing Ear (a)
Nothing Ear (a)

Audio streamované cez Bluetooth využíva kódovacie algoritmy, ktoré bežia veľmi efektívnym spôsobom na takzvaných DSP – Digital Signal Processors. Tie sú súčasťou moderných čipsetov a konzumujú iba minimálne množstvo energie. Zároveň sa v smartfónoch deaktivujú zosilňovače zvuku, ktoré sú potrebné na zvukový výstup cez reproduktory. Tým sa vyrovná spotrebovaní energia potrebná na napájanie týchto elektronických obvodov a nakoniec je možné dosiahnuť prakticky nulový rozdiel.

Bluetooth spotreba batérie
Prvá séria testov | Zdroj: AndroidAuthority.com (úprava redakcie)
Bluetooth spotreba batérie
Druhá séria testov | Zdroj: AndroidAuthority.com (úprava redakcie)

Záverečné zhrnutie

Ako každý iný test, aj tento môže mať odchýlky. Tým sa úplne vyhnúť nedá. Tento test taktiež nezohľadnil všetky možné prípady použitia technológie Bluetooth. Poskytol však dostatočný ucelený pohľad na problematiku, ktorou ste sa možno zaoberali aj vy. Dôležitým poznatkom je, že Bluetooth zrejme neovplyvňuje výdrž batérie, keď je smartfón v stave nečinnosti, respektíve v pohotovostnom režime. Rovnako sa nemusíte obávať zvýšenej spotreby počas používania bezdrôtových slúchadiel.

Bluetooth slúchadlá
Bluetooth slúchadlá

Bluetooth ale odporúčame vypínať v prípadoch, kedy nechcete, aby sa telefón automaticky pripájal k spárovaným zariadeniam vo vašom okolí. Takže otázku zo samotného nadpisu, “Oplatí sa vypínať Bluetooth?,” dokážeme zodpovedať celkom jednoznačne. Nie, za účelom úspory energie sa Bluetooth vypínať neoplatí. Táto bezdrôtová technológia spotrebúva skutočne minimálne množstvo energie.

Náš tip
Vyhodnotenie slepého fototestu: Vyhral Honor Magic6 Pro, Google Pixel 8 Pro alebo Xiaomi 14?
2.7.2024

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+