MojAndroid

Od konca minulého roku používam so svojimi zariadeniami takmer výlučne iba Bluetooth slúchadlá. Toto však nebola ani zďaleka moja prvá voľba a som presvedčený, že som bol k tomu násilne donútený. Uvedomil som si, že podobný pocit môže mať ktorýkoľvek používateľ, ktorý si v najbližšej dobe bude (ale aj v budúcnosti) bude vyberať nový smartfón, a tak som sa rozhodol podeliť sa o svoje pocity a názory z tejto zmeny, ktorá sa u mňa uskutočnila.

Prečo až teraz?

Mnohí z vás sa možno pýtajú, prečo niekto, kto každý deň prichádza s technológiami do styku, prešiel na modernú formu počúvania hudby tak neskoro. Veď Bluetooth slúchadlá sú na trhu už dlhé roky a v redakcii vám ich stále odporúčame.

Ako pri všetkých ostatných produktoch, aj tu hrá rolu osobná preferencia. Ja nie som veľký hudobný nadšenec, často počúvam hudbu iba ak musím (v rušnej kancelárii, kaviarni, v aute či vo vlaku alebo MHD, kde trávim veľa času). Aj preto som nikdy nepociťoval veľkú potrebu objavovať nové možnosti počúvania hudby.

Slúchadlá boli pre mňa vždy najmä zariadenie, ktoré predstavovalo spoľahlivosť. Vedel som, že vždy, keď je rušno vo vlaku a ja sa potrebujem sústrediť, dám si slúchadlá a je to vybavené. Alebo som si dlhé cesty skracoval počúvaním podcastov či sledovaním filmov, seriálov a videí, či už na počítači alebo telefóne. Hoci som nikdy nebol na kvalitné slúchadlá zaťažený, uvedomil som si, že ich vždy musím mať poruke. Dokonca mám pri sebe spravidla viac ako jedny. Zažil som cestu vlakom z Prahy do Bratislavy s pokazenými slúchadlami a nikdy viac to zažiť nechcem.

Aj preto som bol doteraz fanúšikom klasických káblových slúchadiel. Niekedy som ich nepoužil aj celý týždeň, inokedy ich mám na ušiach každý deň. Problém je, že nie vždy si to viem dopredu naplánovať, a tak potrebujem mať slúchadlá vždy poruke a k dispozícii. Kábel mi nikdy neprekážal, a tak som to zbytočne neriešil. Testoval som celý rad Bluetooth slúchadiel, no vždy som sa vrátil k spoľahlivým káblovým štupľom, ktoré mi vždy robia spoločnosť.

Čo sa zmenilo?

Jedným slovom – trh. Píšeme o tom v každom druhom článku, no je to pravda – 3,5mm jack zo smartfónov mizne rapídnou rýchlosťou. Čoraz menej výrobcov ho necháva vo svojich zariadeniach a vyzerá to tak, že tento trend bude pokračovať. Pre bežného používateľa to však ešte niekoľko rokov nemusí znamenať nič tragické – ak nutne potrebujete 3,5mm jack na slúchadlá, jednoducho si vyberte telefón, ktorý ho má. Pre niekoho ako ja, kto neustále testuje a mení najrôznejšie zariadenia, to však už nešlo.

Všetko sa zmenilo na rozhraní novembra a decembra, kedy sme v redakcii testovali smartfóny ako Google Pixel 2, Huawei Mate 10 Pro či iPhone X. Ako ste správne uhádli, ani jeden z týchto telefónov nemal 3,5mm jack. Pomerne dlhý čas som pritom nosil pri sebe iPhone X aj Huawei Mate 10 Pro, pričom slúchadlá si pravidelne pripájam aj k počítaču. Čo to znamenalo? Že som mal tri zariadenia s tromi rôznymi konektormi pre slúchadlá. Buď som to mohol vyriešiť aspoň dvomi redukciami alebo viacerými slúchadlami, z ktorých každá sada funguje iba s jedným zariadením.

Vtedy som si povedal, že musím dať Bluetooth slúchadlám šancu a zakomponovať ich do svojho stereotypu. Dodám, že som ten typ človeka, ktorý nenabíja zariadenia rád. Vždy hľadám čo najlepšiu výdrž batérie na každom zariadení, ktoré aktívne používam a netúžim nabíjať ešte niečo ďalšie okrem toho, čo už mám. To bol pre mňa najväčší problém, prečo som Bluetooth slúchadlá nezačal používať skôr.

Ako si vybrať tie správne?

Situácia si to ale vyžiadala a ja som dal Bluetooth slúchadlám šancu. Začal som preto pátrať po zariadení, ktoré by ma najviac oslovilo. Ako som už spomenul – nie som najnáročnejší poslucháč. Viem oceniť solídny pár slúchadiel a mám rád kvalitnú hudobnú reprodukciu, no záleží mi aj na iných kvalitách.

Veľké náušné slúchadlá som tak hneď vylúčil – potrebujem niečo, čo môžem mať vždy pri sebe. Spomedzi dostupných štupľových riešení ma najväčšmi oslovili Creative Outlier Sports. Sú extrémne ľahké, ponúkajú slušný zvuk a čo je najdôležitejšie – majú fantastickú batériu.

Ak si vyberáte Bluetooth slúchadlá vy, určite máte celý rad ďalších požiadaviek. Pre mňa bola najdôležitejšia batéria, aby mali aspoň priemerný zvuk a aby som si do uší nestrkal obrovské kolíky. Outlier Sports všetky tieto požiadavky splnili na výbornú a skvelo mi slúžia od prvého dňa. Ocenia ich ale aj športovci vďaka ich odolnosti voči potu, čo je tiež jedno z kritérií, na ktoré by ste si pri výbere mali dávať pozor.

Bluetooth slúchadlá: Najväčšie výhody

Musím sa priznať, že som nedokázal prejsť na Bluetooth slúchadlá okamžite a chvíľu mi táto transformácia trvala. Nosil som so sebou súčasne aj klasické káblové slúchadlá či už s redukciou alebo tie, ktoré boli pribalené k telefónu, ktorý som práve používal. Často som pri počúvaní hudby či podcastov z tašky vyberal práve tieto slúchadlá a môj Bluetooth headset som zatiaľ veľmi nevyužíval.

Postupne som si naň ale úplne zvykol a teraz sa už bez neho nikam nepohnem. Najväčšia výhoda je určite vo voľnosti, ktorú mi slúchadlá ponúkajú. Nemusím myslieť na žiadne konektory a zariadenia – takmer všetko, čo prehráva hudbu, má Bluetooth pripojenie. Headset s 3,5mm jackom využívam už iba pre pripojenie k ovládaču Xboxu, na všetko ostatné mám Bluetooth slúchadlá.

Samozrejme, na škodu nie je ani fakt, že okolo môjho tela už nevedie kábel. V závislosti od slúchadiel môže kábel naozaj kaziť zážitok z používania. Často prenáša nechcený zvuk, najmä vonku vo vetre môže byť počúvanie hudby v niektorých prípadoch takmer nemožné. Štuplíkové Bluetooth riešenie s krátkym káblom okolo krku týmito neduhmi vôbec netrpí. Neprekáža mi žiaden kábel, a to za žiadnych poveternostných okolností.

Toto tiež závisí od konkrétneho modelu, no vo všeobecnosti platí, že Bluetooth slúchadlá sa vám budú motať oveľa menej. Ide o drobnosť, ktorá ale poteší. Kábel na Bluetooth štuplíkoch je oveľa kratší a k dispozícii sú aj úplne bezkáblové riešenia. Pre mňa malá, no veľmi vítaná zmena. Okrem toho, Outlier Sports sú dodávané s elegantným puzdrom, ktoré síce nepoužívam vždy, no ak slúchadlá dlhšie nepoužívam, viem, že sú v bezpečí a chránené.

Bluetooth slúchadlá: Nevýhody

Samozrejme, všetko má svoje pre aj proti a výnimkou nie sú ani Bluetooth slúchadlá. Najskôr som si myslel, že ma najväčšmi bude obmedzovať nabíjanie. Iste, stále sa neteším na to, že si musím nabíjať ďalšie zariadenie, ale vďaka fantastickej výdrži batérie pociťujem toto obmedzovanie iba minimálne. Outlier Sports vydržia na jedno nabitie aj 11 hodín, čo je neskutočné. Pri mojom používaní to znamená, že ich musím nabíjať maximálne raz za týždeň, niekedy raz za 10 dní. Vďaka tomu sa moje obavy z nabíjania nepotvrdili. Okrem toho, slúchadlá sa nabijú veľmi rýchlo a vďaka systému Android 8.0 Oreo na svojom smartfóne aj vždy vidím úroveň nabitia slúchadiel, a to bez akejkoľvek dodatočnej aplikácie.

Najväčšou nevýhodou Bluetooth slúchadiel je pre mňa kostrbaté pripájanie. Nech si hovorí kto chce, čo chce, pripájanie Bluetooth slúchadiel je jedna veľká otrava. Iste, ak vždy používate slúchadlá s jedným konkrétnym zariadením a s ničím iným, po prvom spárovaní už zrejme nebudete mať problémy. Teda pokiaľ vám nepríde nejaká aktualizácia, ktorá vám vymaže všetky spárované zariadenia alebo kým vám spárovanie jednoducho nezačne blbnúť.

Ak ale používate jedny slúchadlá s viacerými zariadeniami súčasne, môžete sa tešiť na pekné peklo. Dosť dlho mi trvalo, kým som sa dostal do režimu, kedy slúchadlá automaticky odpájam z jedného zariadenia, aby som bol schopný pripojiť ich k inému. Je to už naučená postupnosť vypnutia slúchadiel, deaktivácie Bluetooth na jednom zariadení, zapnutie Bluetooth na druhom a následné opätovné zapnutie slúchadiel, ktoré funguje vo väčšine prípadov ako má. V porovnaní s vytiahnutím 3,5mm jacku z jedného slotu a zasunutím do druhého však ide o nočnú moru.

Záver: Oplatí sa prechod aj pre vás?

S Bluetooth slúchadlami žijem každý deň už niekoľko mesiacov a hoci proces prechodu nebol úplne najjednoduchší, nebol ani nijako zvlášť komplikovaný. Pár sekúnd navyše pri pripájaní Bluetooth slúchadiel sa dá prežiť a ľahko si na to zvyknete. Ide skôr o obrovskú zmenu v činnosti, ktorá bola tak veľmi dlho tak prirodzená. V konečnom dôsledku sú to však stále iba slúchadlá a dôležité je, aby slúžili tak, ako majú.

Po pol roku používania takmer výlučne Bluetooth slúchadiel si už neviem predstaviť život bez nich a určite môžem tento prechod odporučiť každému. Hoci používanie káblových slúchadiel je jednoduchšie, dnes už takmer každý musí myslieť na to, že s každým novým zariadením môže prísť tá istá otázka – pripojím k nemu slúchadlá? To isté platí pri požičiavaní slúchadiel kamarátom alebo pri iných bežných činnostiach, ktoré doteraz nepredstavovali problém. S Bluetooth slúchadlami je všetko o čosi jednoduchšie. Priznám sa ale, že ešte stále so sebou nosím aj klasický pár slúchadiel. Lebo čo by som robil, ak by som tie svoje zabudol nabiť…

18.6.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+