MojAndroid

Aplikácie, ktoré z nejakého dôvodu chýbajú v ponuke Obchodu Play, napríklad taký Fortnite, do svojho smartfónu dokážeme dostať veľmi jednoducho vďaka takzvanému “sideloadu”.

Zjednodušene povedané, namiesto oficiálneho obchodu siahneme priamo po inštalačnom balíku aplikácie APK. Prináša to síce určité riziká, no pokiaľ používame overené zdroje, nie je to až také zlé.

Funguje to už roky a snáď to ešte roky bude fungovať. Avšak, v prípade, že majiteľ Android smartfónu chce takéto inštalácie aktívne blokovať, už čoskoro mu v tom pomôže Program rozšírenej ochrany (Advanced Protection Program). Upozornil na to portál 9to5Google, ktorý analyzoval zdrojový kód a správanie najnovšej verzie Obchodu Play – 17.8.14.

Objavil tu prítomnosť novej voliteľnej bezpečnostnej funkcie. Tá pri zapnutí môže blokovať inštaláciu aplikácií, ktoré nie sú prítomné v oficiálnom obchode, čím členom Programu rozšírenej ochrany prináša dodatočnú vrstvu ochrany. Nejde teda o to, že by Google išiel zrazu všetkým zabrániť v “sideloadingu”. Len takúto možnosť ponúkne tým, ktorí to chcú. Všetko tomu zatiaľ nasvedčuje.

Navyše to teraz vyzerá tak, že v konečnom dôsledku nemusí ísť vyslovene len o čisté blokovanie inštalácie. Spomínaný portál pri experimentoch narazil aj na možnosť, kedy je inštalácia aplikácie mimo Obchodu Play zablokovaná len dočasne a pred pokračovaním procesu musí byť najskôr preskúmaná riešením Google Play Protect.

Kedy presne Program rozšírenej ochrany túto novinku dostane, zatiaľ nie je známe. No špekuluje sa, že vzhľadom na stav aktuálnej implementácie by to nemalo trvať príliš dlho.

14.12.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+