MojAndroid

Nedávno som si zaobstaral tento skvelý tablet. Plánované použitie je ako v domácnosti, tak aj v práci. Poďme sa teda pozrieť bližšie na zúbky tejto vlajkovej lodi medzi tabletmi. Krabica ma prekvapila svojimi malými rozmermi. Vo vnútri sa okrem tabletu a klávesnice nachádza ešte nabíjačka s káblom (s USB koncovkou), handrička na utieranie a manuál.

Ak by náhodou tento tablet nepoznal, tak tu je krátky súhrn technickej špecifikácie:

nVidia Tegra3 quad-core, Android 4.0, 10.1″ 1280×800 Super IPS+, 1GB RAM, WiFi, Bluetooth a 8MP zadná kamera s bleskom.  Dock obsahuje štandardný USB port a čítačku SD kariet. Tablet má na ľavej strane ovládanie hlasitosti, slot na microSD kartu, microHDMI. Na vrchnej strane je tlačidlo na zapnutie tabletu a vpravo je 3,5″ jack audio konektor.

Konštrukcia tabletu je dosť silná, a vyzerá odolne. Tomu napomáha hliníkový kryt vzadu a Gorilla Glass vpredu. Takisto aj dok vyzerá pevne. Čo sa týka držiaku tabletu, sú tam dva kovové držiaky (nezabudnite odstrániť gumové záslepky pred pripojením tabletu k doku). Na tablete ako aj na doku je malá trojuholníková šípka, ktorá indikuje stred, resp. dokovací konektor. Pánt je tiež kovový a tuhý. Ako je uvedené vyššie, v balení je aj handrička, keďže ako sklo, tak aj zadná strana sa dosť špiní od rúk.

Po zapnutí a pripojení na sieť sa hneď objavila hláška na firmware upgrade, ktorý prebehol bez problémov. Potom nasledovalo nabitie tabletu (vrátane dokovacej stanice). Po nabití som nastavil účty (súkromný aj firemný) a keďže firemný účet vyžaduje šifrovanie, nasledovali asi 2 hodiny (32GB) šifrovania. Baterka vydržala cca dva dni, počas ktorých sa šifroval “disk”, používal som ho celý deň v práci a večer inštaloval a nastavoval veci na ňom a ďalší deň testoval rôzne veci a aplikácie. Interný storage je riešený trocha odlišne, keďže sa javí vo file browsery ako /sdcard (resp. /mnt/sdcard) a microSD karta sa pripája do /Removable/MicroSD.

Displej je skvelý, viditeľnosť podľa špecifikácie, odozva výborná. Čo sa týka odozvy klávesnice, s tou je to už horšie. Ak je tablet “zatvorený”, po otvorení sa objaví dialóg na odomknutie, tak trvá asi 2 sekundy, kým začne klávesnica reagovať. Taktiež počas rýchleho písania občas nezaregistruje stlačenie klávesy. Klávesnica má na klávesoch s číslami aj slovenské znaky s diakritikou. Nad nimi absentujú klávesy F1-F12 ako na štandardnej klávesnici, ale sú tu funkčné klávesy na ovládanie funkcií tabletu ako napr. zapínanie WiFi, hlasitosť, uzamykanie, atď. Klávesnica obsahuje taktiež iba tlačidlo backspace (tj. spätné mazanie) a absentuje tlačidlo delete (mazanie dopredu). Dok obsahuje aj touchpad, ktorý treba nakonfigurovať, ako sa majú správať stlačenia (ľavé, stredné, pravé). Kurzor sa objavil po prvotnom nakonfigurovani a potom sa automaticky zjavuje po znovupripojení tabletu ku klávesnici. Touchpad reaguje veľmi dobre. Čo sa týka softvérovej klávesnice, píše sa na nej celkom dobre a dokonca podporuje aj ťahanie prstom cez jednotlivé klávesy a odhad slova, ktorý chcete písať.

Čo sa týka konektivity, tak WiFi funguje dobre, signál je plný blízko WiFi routra a so zväčšujúcou sa vzdialenosťou klesá podobne ako na telefóne. Bluetooth funguje (pri zapnutom WiFi) dobre, skúšal som prenos súboru a prebehol bez problémov. GPS som nemal možnosť vyskúšať vzhľadom na to, že GPS ani za normálnych okolností skoro vôbec nevyužívam.

Tablet má predinštalované aplikácie. Niektoré ma celkom milo prekvapili, konkrétne sa jendá o PolarisOffice, ktorý zvláda dokumenty MS Office (vo verzii 2003) a PDF súbory. Zvláda čítať aj verzie z MS Office 2007, ale po editácii ich ukladá vo formáte 2003. Ďalšou pre mňa vhodou aplikáciou je SuperNote, v ktorej sá dajú písať rôzne poznámky, vkladať fotografie a písať voľne rukou. V krátkosti zoznam ďalších aplikácií: Amazon Kindle, Flash, google+, Google Maps, Movie Studio, MyLibrary (program na čítanie elektornických kníh), PressReader (program na čítanie novinových periodík, kde je aj pár slovenských). Čo sa týka aplikácií na produktivitu, tak e-mailový klient (či už na GMail, alebo exchange) je dobre prepracovaný a vyhľadávanie kontaktov prebieha v reálnom čase na exchange servri. Čo ma sklamalo je kalendár, keďže som nenašiel možnosť preposlať udalosť ďalej iba cez editáciu udalosti a pridanie hostí.Predinštalovná je aj aplikácia TegraZone Gaming, čo je niečo na štýl Android Marketu, ale je zameraná na hry pre štvorjadrový procesor Tegra3.

Ak to zhrnieme, tak je to naozaj skvelý kus čo sa týka hardvéru aj softvérového vybavenia. Môžem odporučiť každému.

Ak by ste mali nejaké otázky, kľudne sa pýtajte v diskusii.

15.1.2012

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+