MojAndroid

Tento príspevok je určený hlavne pre ľudí, ktorý by si v živote nekúpili telefón s procesorom MediaTek. Prečo vlastne ? Je to ako so smartfónmi, ktoré si mnohí ľudia vyberajú len kvôli značke, alebo je za tým niečo viac ?

MediaTek.

Jeden z popredných výrobcov mobilných čipov. Firma bola založená v roku 1997 v Taiwane. Firma na poli mobilných procesorov prerazila hlavne jedno a dvojjadrovými procesormi rady 64XX, ktoré boli vyrábané 40 nm technológiou. Pri modelovej rade 65XX bola používaná už 28 nm a čipy MediaTek-u boli čoraz populárnejšie. Nastal ale problém.

Keď sa povie MediaTek, veľa z nás pokrúti hlavou a povie si, že je to chybový čip, ktorý nášho mobilného miláčika nedokáže nakŕmiť dostatočnou dávkou výkonu. Je to naozaj tak ? Spolu s uvedením modelovej rady 65XX, kde bol k dispozícii aj modul GPS, prichádzali sťažnosti od užívateľov práve v súvislosti s touto službou. Fixácia satelitov bola príliš dlhá, slabá, nepresná a v hraničných prípadoch neprebehla vôbec. Na internete sa ozývali tisíce nespokojných majiteľov smartfónov s týmto čipom. Paralelne s ohlasmi sme mohli vidieť aj čoraz viac návodov, ako problém s GPS “zaručene vyriešiť”. Niektorý starostlivejší výrobcovia vydali nejakú tu aktualizáciu, užívatelia zvolili iné ROM-ky a problém s GPS už nebol tak mediálne zaujímavý.

Nik naň ale nezabudol. MediaTek skrátka pochybil a užívatelia nezabúdajú…

Je to ale chyba.

MediaTek zaznamenal v posledných rokoch obrovský progres. Nízke ceny tlačia konkurenciu v podobe Snapdragonu do úzadia hlavne v nižšej a strednej triede. Výrobcovia ako Sony, LG, HTC, ZTE či Lenovo využívajú čipy MediaTek vo svojich modeloch hlavne kvôli nízkej cene v porovnaní so Snapdragonom pri zachovaní rovnakého a nevýnimočne aj vyššieho výkonu.

Tam ale MediaTek nekončí. Po vydaní 8-jadrových procesorov sa naň zniesla vlna kritiky. Prečo? Pretože Android nedokáže využiť 8 jadier. Užívatelia sa ale mýlili a svojimi nepodloženými informáciami prispievali ku šíreniu tejto informácie. Snapdragon zareagoval tiež svojim 8-jadrovým čipom, no kritiku by sme tu hľadali márne, prišiel presný opak. Prečo? Lebo Snapdragon! Pritom práve MediaTek priniesol ako prvý na mobilný trh procesor True Octacore.

MediaTek síce stabilne kŕmil svojimi čipmi telefóny nižších a stredných tried, no mal vyššie ambície. Zlom nastal, keď sa na trh dostala novinka Meizu MX4 s čipom MT6595. Vtedy sa potvrdilo, že s MediaTek-om treba rátať aj vo vyššej triede. Novinka nielenže konkurovala vlajkovým TOP modelom zaužívaných značiek, ale istý čas dokonca okupovala miesto najvýkonnejšieho smartfónu podľa bechmarku Antutu. A môžete byť akýkoľvek benchmarkoví skeptici. Výkon tomuto modelu a teda aj procesoru neupriete.

MediaTek sa stále tlačí do sféry TOP modelov a nezaspal na vavrínoch. Na povrch sa dostali informácie o 10 či dokonca 12-jadrových čipoch, pričom 8-jadrové chce tlačiť hlavne do nižšej triedy.

Momentálny TOP model značky je 10 jadrový Helio X20, ktorý je až o 40% úspornejší a napriek tomu o 40% výkonnejší ako Helio X10, podporuje prehrávanie 4k videí, či fotoaparáty až do 32mp. Istou nevýhodou je ale zastaralý výrobný proces 20 nm.

Ak je v telefóne MediaTek, určite sa netreba báť problémov s GPS, ktoré boli výsadou už zabudnutej modelovej rady. Je zaujímavé sledovať progres tejto firmy, ktorá už dlho nie je znamením mobilného odpadu, ale plnohodnotným súperom zaužívaných značiek hlavne pomerom cena/výkon pri zachovaní svojej kvality.

Aký je Váš názor na MediaTek ? Budete stále bojkotovať MediaTek kvôli tomu, že ste o ňom počuli len to zlé ?

 

30.5.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+