MojAndroid

 

 

LG Optimus L9 ma upútal už na prvý pohľad pri prezretí papierových parametrov a zistení, že prináša do strednej triedy ako jeden z prvých 4,7″ displej, ktorý máme možnosť vidieť v súčasných high-endoch. Rozhodol som sa “ísť do toho” a rád vám teraz sprostredkujem svoje dojmy, ktoré som nadobudol pri používaní tohto podareného smartfónu od LG.

Predajné balenie

LG Optimus L9 sa dodáva v príjemnej malej krabičke v ktorej sa nachádza štandardný obsah, zahŕňajúci okrem telefónu, batériu, nabíjačku, USB kábel , slúchadla s ovládaním hlasitosti a manuály neobsahuje však vloženú microSD kartu, čiže si ju budete musieť dokúpiť.

Pred prvým použitím je potrebné dať dolu zopár malých fólií, ktoré sa nachádzajú po okrajoch na pokovaných prvkoch. Všimnete si to veľmi rýchlo, keď bude telefón  pri držaní na pocit jemne rezať.

Dizajn a konštrukcia

Optimus L9 je najvyšším zástupcom dizajnovej rady L od LG a preto si na ňom dizajnéri naozaj dali záležať. Hranatý dizajn sa podaril, telefón napriek tomu, že je vyrobený z plastu pôsobí luxusným dojmom, ktorý dopĺňajú dva kovové pásy po celom obvode.

Dizajnu dominuje veľký 4,7“ displej pod ktorým sa nachádza jedno hardvérové tlačidlo a dve dotykové tlačidlá. Oceňujem, že LG zostalo pri využívaní hardvérového tlačidla pri súčasnom trende čisto dotykových tlačidiel. Vedľa hlavného tlačidla sa nachádzajú dve štandardné Android dotykové tlačidlá (návrat späť a ponuka), pri ktorých je možné regulovať čas podsvietenia.

Nad displejom sa okrem slúchadla nachádza len predná kamera s rozlíšením 1.3Mpx, absentuje senzor regulácie jasu, ktorý Optimus L9 nemá vo svojej výbave. Regulácia je preto možná len manuálne.

Po okrajoch telefónu sa nachádzajú na ľavej strane tlačidlá na ovládanie hlasitosti, ktoré zároveň slúžia ako hardvérová spúšť fotoaparátu. Na pravej strane nájdeme len tlačidlo spustenia, microUSB konektor sa nachádza v spodnej časti zariadenia a konektor na pripojenie prenosných slúchadiel sa nachádza v hornej časti zariadenia.

Na zadnej strane telefónu nájdeme 5Mpx fotoaparát, prisvetlovaciu diódu a reproduktor, ktorý je umiestnený dobre, takže ani pri položení na stôl nezostane zakrytý .

Pod zadným krytom, ktorý obsahuje integrovanú NFC anténu nájdeme slot na štandardnú SIM kartu, slot na microSD pamäťovú kartu a batériu s kapacitou 2150 mAh. Trochu nepraktické riešenie je, že pokiaľ potrebujete vybrať pamäťovú kartu, je potrebné vybrať batériu. Osobne, však pamäťovú kartu z telefónu vôbec nevyberám, takže nepovažujem to za nejaké podstatné negatívum.

Optimus L9 je prvý telefón so 4,7“ displejom, ktorý používam a drží sa v ruke veľmi pohodlne k čomu prispieva aj jemne vrúbkovaný zadný kryt, ktorý zabraňuje vyšmyknutiu z ruky. Subjektívne sa mi drží v ruke lepšie ako Samsung Galaxy S III, ktorý má podobne veľký displej. Prekvapením je pre mňa váha telefónu, ktorá sa pri rozmeroch 132 × 68 × 9,1 mm zastavila na čísle 125 gramov, čiže je veľmi ľahký a v ruke ho takmer necítiť.

Kvalita spracovania je na vysokej úrovni , nič nevŕzga a ani sa neprehýba.

Displej

V triede, ktorú  Optimus L9 reprezentuje poráža všetkých konkurentov suverénne najväčším 4,7“ displejom. IPS displej má rozlíšenie qHD (540 x 960 bodov) s vynikajúcimi pozorovacími uhlami, je kapacitný, zvláda multitouch a zobrazuje 16 miliónov farieb. Viditeľnosť na priamom slnku a hodnovernosť zobrazených farieb sú na dobrej úrovni.
Displeju naozaj nemám čo vytknúť , skôr je pre mňa príjemným prekvapením.

Prostredie

LG Optimus L9 má vo výbave Android vo verzii 4.0.4 s nadstavbou Optimus UI, ktorá však na rozdiel napr. od HTC Sense modifikuje prostredie len minimálne a vo viacerých ohľadoch vylepšuje štandardné Android prostredie.

 

K dispozícií máme 7 plôch, na každej ploche sa nachádza vyhľadávanie Google. Plochy je možné odoberať, pridávať a cyklicky medzi nimi prechádzať (štandardne nie je povolené v nastavení). Na každú plochu je možné umiestňovať widgety, usporiadanie plochy je možné meniť  pomocou mriežky. Za základnú obrazovku je možné vybrať hociktorú plochu a máme na nej okrem pridávania widgetov, možnosť vytvárania zložiek a odkazov.

Po vstupe do hlavného menu sa nám zobrazia tri záložky, záložka Aplikácie, ktorá obsahuje nainštalované aplikácie, záložka Na sťahovanie, ktorá obsahuje aplikácie stiahnuté z Obchodu Play a posledná záložka Widgety, v ktorej máme zoznam nainštalovaných widgetov. Po stlačení ikony ozubeného kolieska sa dostávame k možnostiam triedenia a odoberania ikon. Ikony môžeme zobraziť v rozmiestnení 4×5 alebo menšie s rozmiestnením 5×6.

Prepracovaná je notifikačná lišta, v ktorej sa zobrazujú všetky notifikácie toho čo sa v telefóne odohralo. Notifikácie sa odstraňujú štandardne posunutím do strany. Najviac sa mi páčia možnosti rýchlych prepínačov funkcií, ktoré je možné dopĺňať pomocou možnosti upraviť a pri podržaní prepínača sa dostávame priamo do konkrétnej ponuky v nastaveniach systému. Tým pádom nám odpadá nutnosť dopracovávať sa k nastaveniach komplikovanou cestou cez hlavné menu.

Uzamykacia obrazovka samozrejme disponuje možnosťou personalizácie. Máme na výber niekoľko kombinácií hodín prípadne kalendára a možnosť nastaviť si 4 zástupcov.

Ďalšie možnosti personalizácie zahŕňajú výber zo 4 motívov systému, dokonca máme možnosť zmeniť si ikonu každého zástupcu. Na výber máme ikony z predvolenej ponuky ale je možné vytvoriť si vlastné napr. z fotografie. Personalizácia sa týka aj fontov písiem v systéme, s ponukou 3 rôznych typov fontov.

Multimédia

Čo sa týka fotoaparátu Optimus L9 poskytuje 5 Mpx s automatickým zaostrovaním , ktorý dokáže fotiť panoramatické snímky a aj viacero rýchlych snímok za sebou. Páči sa mi funkcia fotenia na základe vyslovenia slova. V praxi to funguje tak, že keď poviete napr. „LG“ fotoaparát automaticky vyhotoví fotku. Reálne využitie možno táto funkcia mať nebude ale užijete si s ňou kopec zábavy.

Video dokáže Optimus L9 natáčať až vo Full HD rozlíšení  (30fps) s možnosťou vytvárať fotografie alebo použiť efekty počas nahrávania.
Prisvetlovacia dióda zvláda prisvetlenie aj v horších svetelných podmienkach.

Konektivita

LG Optimus L9 poskytuje všetky súčasné druhy konektivity. Bezdrôtová konektivita zahŕňa Bluetooth 3.0, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, Wi-Fi hotspot a DLNA.
Pre mobilné pripojenie podporuje technológiu HSPA+ s teoretickou rýchlosťou až do 21 Mb/s. GPS čip funguje veľmi dobre a pomáha mu aj aGPS.

Oslovila ma podpora NFC, ktorá umožňuje rýchlejšie a jednoduchšie posielanie súborov. Zariadenia sa dotknú zadnými krytmi s integrovanou NFC anténou a súbor sa odošle.
NFC využijete aj s tzv. NFC tagmi (nálepkami). Pri dotyku telefónu s NFC tagom vieme meniť nastavenia telefónu (tichý režim, v aute, zapnutie nejakej funkcie a pod.) alebo sa môže spustiť aplikácia (napr. budík). Bohužiaľ nálepky sa v balení nenachádzajú. Funkcionalitu si vieme upraviť pomocou aplikácie LG Tag+.

Zaujímavosti a vychytávky

Za zmienku určite stojí klávesnica, ktorú je možné prispôsobovať v režime na výšku aj v režime na šírku. V režime na výšku umožňuje posunutie do jednej strany a tým pohodlnejšie písanie. V režime na šírku zaujme možnosť rozdeliť klávesnicu na dve polovice gestom pinch-to-zoom.

Čo sa týka špeciálnych aplikácií dodávaných výrobcom, v telefóne sú predinštalované aplikácie Smart Share pre prehrávanie pomocou DLNA, LG Smart World pre nákup a sťahovanie rôzneho obsahu a aplikácií, Remote Call Service, ktorá slúži na vzdialené pripojenie servisného technika LG do vášho telefónu.

Aplikácia Quick Translator pomocou fotoaparátu a pripojenia do internetu prekladá slová alebo celé riadky. Výrobca ponúka aj možnosť bezplatného stiahnutia si jedného slovníka, bohužiaľ slovenské slovníky v ponuke zatiaľ nie sú.

 

Zaujímavá je aj aplikácia Quick Memo, ktorá ponúka funkcie pre zápis poznámok, skíc alebo vytváranie screenshotov s vlastným popisom. Svoje výtvory z Quick Memo môžete zdieľať pomocou e-mailu alebo cez sociálne siete.

Výkon a batéria

LG Optimus L9 má v útrobách dvojjadrový procesor bežiaci na frekvencii 1Ghz, podporený 1GB RAM a grafickým čipom PowerVR SGX540. Táto kombinácia bohato postačuje na všetky bežné činnosti, zabezpečuje naozaj svižnú odozvu telefónu a tiež nemá problém ani s náročnejšími hrami.

Vnútorná kapacita sa zastavila na hodnote 4GB, s ktorých má používateľ k dispozícií 2,33GB, môžeme ju však zväčšiť pamäťovými kartami do kapacity 32GB.

Veľkým pozitívom Optimusu L9 je batéria s nadpriemernou kapacitu 2150 mAh a pri rozumnom používaní vydrží viac ako 2 dni. Podarilo sa mi dostať aj na výdrž 4 dní ale pri menej intenzívnom využívaní počas dňa. Výdrž batérie zaraďujem medzi pozitíva tohto zariadenia,  je určite na veľmi dobrej úrovni, keď vezmeme do úvahy veľkosť displeja.

Záver

LG Optimus L9 je zariadenie, ktoré ma po dlhšej dobe príjemne prekvapilo pomerom cena/výkon.
Výrobca si dal záležať na kvalite spracovania a odladení systému, výsledkom čoho je veľký, ľahký telefón s moderným dizajnom a odladeným systémom, ktorý vám však nevyprázdni peňaženku a poskytne všetky funkcie ktoré od súčasného smartfónu očakávate. Negatíva, nájdené počas  používania sú naozaj len detaily a netreba ich brať do úvahy pri výbere.

19.12.2012

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+