MojAndroid

Google opäť prichádza zo zaujímavou službou, ktorá poteší hlavne majiteľov telefónov/tabletov so systémom Android.

Ide o službu, pomocou ktorej nahráte vašu hudobnú zbierku na servery googlu a následne budete môcť streamovať (prehrávať) vašu hudbu všade aj keď ju nebudete mať fyzicky vo vašom telefóne/tablete.Hudbu budete mať k dispozícii na všetkých vašich Android zariadeniach. Samozrejme budete potrebovať pripojenie na Internet, či už WIFI alebo mobilný internet. Pri 3G a HSDPA je stream okamžitý. Pri pripojení cez EDGE to už pár sekúnd trvá kým sa prednačíta do pamäte kúsok zo skladby. Následne už je prehrávanie ďalších skladieb v poradí bez zdržania, keďže sa to prednačítava dopredu.

 


Ako sa do služby zaregistrovať

Keďže sa jedna o beta verziu a ešte k tomu prístupnú len pre USA je potrebné pri žiadaní o pozvánku použiť proxy s US IP adresou. Jednoducho(TU) si nájdite nejakú US proxy(nemusí sa vám podariť nájsť hneď správnu proxy). Po vybratí proxy stačí do okna na stránke proxy servera vložiť music.google.com . Po načítaní sa prihláste vaším google účtom. Mali by ste vidieť nasledujúci oznam.

Po kliknutí na „Request invitation“ už stačí iba počkať približne týždeň na e-mail s pozvánkou. V e-maily je odkaz pomocou, ktorého sa zaregistrujete. Ďalej už netreba pristupovať cez US proxy.

 


Music Manager

Ide je jednoduchého klienta, ktorý synchronizuje vašu hudobnú zbierku do obláčika (servery google).

Na výber máte niekoľko možností z akých miest synchronizovať. iTunes, knihovna Windows Media Player, defaultné priečinky hudby vo Windows alebo špecifické vami určené priečinky. Ďalej je v aplikácii možné nastaviť rýchlosť uploadu, čas ako často sa ma synchronizovať a taktiež je možné obmedziť rýchlosť uploadu. To je asi všetko čo aplikácia dokáže.

Podporované formáty sú nasledovné: mp3, aac, wma, FLAC.

Do služby je možné nahrať 20 000 hudobných skladieb s neobmedzenou veľkosťou.

 


Hudobná knižnica music.google.com

Po nahratí hudobnej zbierky prostredníctvom Music Manageru sa vám zobrazí všetka vaša hudba na music.google.com.

Ide o knižnicu, kde si môžete vašu hudobnú zbierku rôzne triediť, vytvárať playlisty, doplňovať informácie k albumom ale aj k skladbám samotným.
Taktiež sa tu dajú vytvárať „Instant Mixes“, ide o vytvorenie playlistu na základne podobnosti pesničiek. Google zanalyzuje vašu hudobnú zbierku a následne vytvorí playlist, ktorý bude obsahovať najpodobnejšie pesničky k vami vybranej hudobnej skladbe. Toto využijete pri mnohých situáciách, napr. keď budete chcieť automaticky poskladať playlist napr. na relaxačný večer alebo na nejakú športovú aktivitu.

 


Ako nainštalovať aplikáciu „Music“ do telefónu

Aplikácia je určená pre telefóny so systémom Android 2.2 a vyšším. Pri inštalácii narazíte opäť na problém. Aplikácia sa nenachádza v Android markete.
Riešení je viacero, ak máte rootnuti telefón, tak odporúčam nasledovný postup. Pomocou aplikácie MarketEnabler prinútite váš Android market aby si myslel, že sa nachádzate v USA. Následne už jednoducho stiahnete danú aplikáciu cez Android market, TU.
Ak telefón nemáte rootnuti, tak postupujte tak, že si danú aplikáciu nájdete na internete(TU), stiahnete a nainštalujete do telefónu.

 


Android aplikácia „Music“

Aplikácia disponuje prehľadným a príjemným dizajnom.

K aplikácii je dostupný aj jednoduchý widget, ktorý ponúka možnosť spustiť, zastaviť práve prehrávanú pesničku. Zobrazuje taktiež názov danej piesne.
Samotná aplikácia je rozdelená na viacero obrazoviek (Interpreti, Albumy, Skladby, Zoznamy skladieb, Žánre) medzi, ktorými sa dá jednoducho prepínať pohybom prsta daným smerom. Na každej obrazovke je vidieť hudobná zbierka roztriedená podľa daného kritéria.

 


Zhodnotenie

Určite sa jedná o zaujímavú službu s vysokým potenciálom do budúcnosti.
V súčasnosti má v telefóne/tablete skoro každý minimálne 8GB pamäte ale načo ňou plýtvať na hudbu, keď nám Google ponúka Google Music. Už len možnosť synchronizácie našej hudobnej kolekcie medzi viacerými zariadeniami so systémom Android je iste pre mnohých výhoda.

Avšak nesmieme zabúdať na slabšie pokrytie SR/ČR 3G signálom. Počúvanie hudobných nahrávok po poradí je možné aj pri pripojení pomocou EDGE, avšak ak budeme vyberať piesne náhodne, tak pred každou si budeme musieť pár sekúnd počkať, kým sa z nej kúsok prednačíta.

Hudbu ktorú chceme mat k dispozícii aj počas neprítomnosti Internetu je možné v aplikácii „Music“ uložiť pre offline použitie.

Stále sa jedná o beta verziu, čiže možné chyby a nedokonalosti sa snáď časom vyladia k dokonalosti.

 

Originálny článok je publikovaný na mojom osobnom blogu www.ivankovar.sk

 

21.7.2011

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+