MojAndroid

V mojom prvom článku “Android aplikácie po slovensky” som Vám sľúbil, že Vám budem postupne predstavovať aplikácie, ktoré som preložil do slovenčiny. Ako prvá si zaslúži byť predstavená aplikácia Fancy Widgets, teda aplikácia, ktorú som si zobral do parády ako úplne prvú.

 

Aj keď mnohým túto aplikáciu nebude potrebné nejako špeciálne predstavovať, poďme si o nej na úvod povedať niekoľko slov. Aplikácia Fancy Widgets ponúka widgety hodín, počasia a batérie. Widgety hodín a počasia sú buď samostatné alebo navzájom kombinované. Widget batérie je samostatný. Ja som sa pre túto aplikáciu rozhodol, lebo som si zamiloval “flip hodiny” (preklápacie hodiny), ktoré som mal na svojom HTC Touch Pro (Windows Mobile). Po prechode na Android som začal hľadať ekvivalent naozaj prepracovaných hodín od HTC. Hodín so vzhľadom “flip” som našiel niekoľko a asi najznámejšie, ktoré určite poznáte sú Beautiful Widgets. Ale keďže kladiem veľký dôraz na kvalitu spracovania či už prostredia aplikácie, alebo samotného grafického prepracovania widgetu, tak moja voľba padla jednoznačne na aplikáciu Fancy Widget (pôvodný názov aplikácie). Všetky widgety sú nádherne prepracované do najmenších detailov a prostredie aplikácie je prehľadne zoradené do kategórií, kde je možné si všetko nastaviť do najmenších detailov.

 

Autor aplikácie je naozaj pedant a na všetkých detailoch si dal záležať. Aplikáciu vytvoril takým spôsobom, že je možné ju preložiť naozaj do posledného slova vrátane pop-up (vyskakovacích okien) a vlastného Marketu skinov hodín, počasia a aj batérie. Aplikácia prešla viacerými zmenami a 13. júna 2011 (13.06.2011) bola predstavená aplikácia Fancy Widgets. Autor spojil bezplatnú verziu Fancy Widget a platenú verziu Fancy Widgets Pro do jednej aplikácie. Aplikácii pridal zobrazovanie “Fáz mesiaca” a množstvo drobných nastavení. Podľa jeho slov mu išlo o to aby nemusel vyvíjať dve samostatné aplikácie ale len jednu, ktorá len ponúkne viac nastavení a skinov z Marketu v platenej verzii. Taktiež chcel zamedziť rozšíreniu jeho platenej verzie na warez fórach.

 

Takže sa poďme spoločne pozrieť na nastavenia aplikácie. Nastavenia: hodín, lokality, počasia, aktualizácie, vzhľadu, animácie a rozšírené nastavenia. Ďalej sú to veľmi užitočné nástroje: nastavenia zálohy, obnovenie nastavení a obnoviť predvolené nastavenia. Na záver Vám ponúkne informácie o aplikácii a nápovedu.

 

Nastavenia hodín Vám ponúknu možnosť voľby medzi 12 a 24 hodinovým formátom, potom tzv. “Rozšírený formát hodín”, ktorý Vám pridá nulu v doobedňajších hodinách pred čas (8:00 -> 08:00). Je to len estetická voľba, pokiaľ chcete, aby sa Vám zobrazovaný čas po celých 24 hodín zobrazoval vždy v dvoch čísliciach. Ďalej je to voľba nastavenia zobrazovaného “formátu dátumu”, ktorú netreba nejako zvlášť popisovať. Zaujímavá je ďalšia voľba “Ďalšie informácie”, kde si z ponuky vyberie, aká doplnková informácia by sa Vám mala zobrazovať vo widgete. Ja som si z uvedených možností vybral “Zobraziť úroveň nabitia batérie”. Takto okrem zobrazovaného symbolu úrovne batérie mám hneď aj percentuálny stav nabitia batérie bez nutnosti inštalovania ďalšej aplikácie priamo na domácej obrazovke. Poslednou možnosťou nastavenia je “Posunutie čísla dňa/týždňa”. Táto voľba je aktívna len keď ste si v predošlom nastavení “Ďalšie informácie” zvolili jednu z možností “Zobraziť číslo dňa” alebo “Zobraziť číslo týždňa”. Vo widgete hodín sa Vám potom zobrazí informácia ako napr. “Deň 301”

 

Nastavenia lokality Vám umožnia zvoliť si “Poskytovateľa počasia” (Google Weather, WeatherBug alebo AccuWeather). Poskytovateľ počasia AccuWeather je dostupný len v plnej verzii. Ďalej je tu možnosť využitia zisťovania polohy pomocou GPS alebo siete a aktivovať funkciu Geocoder, kde si môžete zvoliť buď poskytovateľa Google, GeoNames, alebo si zvoliť vlastného poskytovateľa počasia. V plnej verzii môžete taktiež zobrazovať viac lokalít vo všetkých widgetoch hodín a počasia.

 

Nastavenia počasia ponúkajú voľbu “Použiť °C”, kde si môžete zvoliť zobrazované jednotky °C alebo °F , “Zobraziť pocitovú teplotu” voľba vo widgetoch medzi zobrazením pocitovej alebo reálnej teploty. “Zobraziť reálne teplotné rozmedzie” vo widgetoch sa bude zobrazovať reálne alebo predpovedané teplotné rozmedzie. “Formát teploty” V/N alebo N/V (Vysoká/Nízka teplota). Veľmi zaujímavá je možnosť zobrazovania rýchlosti vetra a jej voľba jednotiek zobrazovanej rýchlosti “Jednotky rýchlosti vetra”. Posledná voľba “Nastavenia oznámení” Vás zavedie do ďalšej ponuky nastavení a upozornení
o teplote a zlom počasí. Upozornenia môžu byť zvukové, vibračné a led signalizáciou.

 

Nastavenia aktualizácie Vám umožňujú nastaviť, kedy a za akých podmienok sa má vykonať “Automatická aktualizácia” (u mňa nastavené Vždy), “Interval aktualizácie” – časový interval aktualizácie. Čím je interval menší (častejšia aktualizácia), tým je väčšia spotreba batérie a samozrejme aj dát. Zaujímavá je funkcia pre úsporu energie “Režim úspory energie”, kde si zvolíte časové rozmedzie, v ktorom sa aplikácia nebude aktualizovať (napr. v noci od 22:00 do 06:00 hod.). Ďalej sú to voľby nastavenia aktualizácie len pri Wi-Fi, prebudiť zariadenie pre aktualizáciu počasia v určený čas, aktualizovať počasie pri každom odblokovaní zariadenia, aktualizovať všetky lokality (pri viacerých lokalitách), voľba aktualizovať teraz a “Stav aktualizácie”, kde vidíte čas poslednej a nasledujúcej aktualizácie.

 

Nastavenia vzhľadu Vám ponúka nastavenie “Farba textu widgetu”, kde si manuálne na farebnej stupnici zvolíte farbu, alebo máte možnosť zadať priamo číselný Hex kód farby textu widgetu. Ďalšou voľbou nastavenia je “Skryť prvky widgetu”. Tu si môžete nastaviť skryť (nezobrazovať) počnúc od pozadia widgetu, záložiek hodín až po skryť percentuálny údaj nabitia batérie. Možností je tam naozaj viac než dosť a každý si príde na svoje. Nasledujúcou kategóriou sú Skiny a to Skiny hodín, počasia a batérie. Tieto Vás zavedú na Fancy Market, kde si budete môcť vybrať z naozaj pestrej ponuky skinov hodín, počasia a batérie. V ďalšej časti Nastavenia vzhľadu by ste nemali prehliadnuť možnosť “Zobraziť fázy mesiaca ak je jasno”. Táto voľba Vám pri jasných nociach zobrazí aktuálny obrázok fázy mesiaca pre vašu lokalitu.

Toto bola prvá z dvoch častí článku predstavujúceho aplikáciu Fancy Widgets. Nabudúce sa môžete tešiť na Nastavenia animácie, Rozšírené nastavenia, Nástroje zálohy a popis widgetu.

 

Viac sa o preložených aplikáciách dozviete a budete mať možnosť si stiahnuť už preložené a ešte nepublikované aplikácie na stránke http://droid.webnode.sk

 

Matrix44

29.10.2011

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+