MojAndroid

Výstavy elektroniky a technológií patria v “mojom svete” k okrasám novinárskeho života. Začiatkom roka som bola i v Barcelone na MWC, no IFA je trochu o niečom inom. Neprezentujú sa tu len mobilné technológie, ale novinky zo všetkých možných oblastí technológií. Tento rok sme spolu so šéfredaktorom Michalom absolvovali prechádzky okolo tech-stánkov Berlíne. Pozrite sa, ako to celé vyzeralo.

Príprava a let do Berlína

Na IFA 2016 ma vzala tento raz spoločnosť Samsung a všetko zorganizovala tip-top. Odlietali sme z Viedne už 31.augusta, teda dva dni pred oficiálnym začiatkom výstavy. Ako aj na iných podobných eventoch, aj tu sa totiž najskôr konajú novinárske dni, kedy prebiehajú tie najväčšie tlačové konferencie a ukážky nových produktov. V čase, keď sa na výstavu nahrnú tisíce návštevníkov, by to už pre nás nebolo príliš pohodlné a povedzme si, bolo by to menej exkluzívne :) Pre zaujímavosť, môžete sa pozrieť, ako vyzerá výstava deň pred svojou plnou slávou:

K mojej technologickej výbave patril tento rok okrem osobnej srdcovky Samsung Galaxy S5 aj smartfón Samsung Galaxy S6 Edge Plus, ktorým som točila videá a fotografovala. V globále išlo o upgrade efektívnosti. Smartfón som mala stále po ruke a mohla som z jedného zariadenia telefonovať, fotiť, točiť, posielať a zdieľať materiál aj streamovať. Rovnako som nepotrebovala externé zvukové zariadenie a stačil pripojený klopový mikrofón. V smartfóne som si zároveň videá i fotky aj vedela predstrihať v mobilnej Adobe Premiere verzii. Je to na dlhšiu debatu, no tento ročník som skrátka chcela vyskúšať čo najviac mobilnosti a rýchlosti.

IFA 2016 deň prvý: Acer, Asus, Lenovo a Samsung Gear S3

Kongresu v Berlíne predchádzala redakčná porada, kedy sme si podelili úlohy – v redakcii zostával Ondrej, Matúš a Feri, ktorí mali o novinkách písať a do Berlína sme leteli ja s Michalom – fotiť a točiť všetky horúce novinky. Pripravili sme si spoločne časový harmonogram podľa ohlásených tlačových konferencií a zistili sme, že niektoré sa kryjú, alebo sú na miestach, ktoré sa logisticky nedajú pokryť jedným človekom. Nie som Páter Pio, ktorý dokázal byť na dvoch miestach naraz, a tak sme si tlačovky podelili. Na mňa vyšiel hneď po prílete do Berlína ASUS a jeho event Zenvolution. Z letiska sme tak išli spolu s niektorými slovenskými redakciami taxíkom na toto uvedenie Zen-noviniek. Prišli sme presne na doraz a miesto sme museli trochu hľadať. Akreditáciu som mala vybavenú, takže som len dostala visačku s menovkou, ehm… MICHAL CHABADA – a všetko bolo pripravené :)

ASUS mal veľmi peknú show a uvedenie noviniek a čo skutočne oceňujem, bol aj fakt, že ku každému produktu rovno uverejnili cenu. Pre nás to bolo pomerne výhodné a písali sme o niečo menej dohadov ;) Patrím k fanúšikom inteligentných hodiniek, a tak ma najviac zo všetkého zaujali práve ASUS ZenWatch 3. Dizajnovo sa určite posunuli vpred a konečne pre mňa predstavujú kus ozajstných hodiniek. Páčili sa mi aj ich prevedenia a celkovo im dávam palec hore. Spolu so svojou cenou predstavujú slušného konkurenta na trhu so smart hodinkami. Kým som sa však k nim dostala, bola to mierna drina. Hodiniek tam nebolo príliš veľa – a novinárov stovky. Zároveň ma tlačil čas, pretože o necelé dve hodiny som už mala byť na ďalšom evente u Samsungu. V tom však tkvie čaro aj stres takýchto výstav. Podarilo sa mi prebojovať k jednej z hostesiek a tá mi s nimi zapózovala pred objektívom a uviedla krátke demo. Potom sa uvoľnili aj ďalšie hodinky, tak už o zábery nebola núdza. Zostávala mi necelá hodinka času, za dramatických okolností sme si zohnali taxík a bežali s ostatnými novinármi na hotel. Vybalili sme sa, vyparádila som sa v rámci časových možností 10 minút a už nás odvážal autobus do známeho Tempodromu.

Tempodrom miesto, kde zvykne tento juhokórejský výrobca predstavovať svoje novinky v pomerne veľkom, gala štýle. Snáď to nevyznie neprofesionálne, no Samsung-showky mám na IFA veľmi rada, pretože je to vždy slušná udalosť aj z vizuálneho hľadiska. Pár minút pred začiatkom som sa prežehnala – a spustila som stream na našu facebookovu stránku. Dúfala som totiž, že spojenie nebude sekať a že ma bude aspoň trochu v tom hluku počuť. Hejterské komentáre na margo sekania výrazne nepribúdali, tak som si mierne vydýchla a pokračovala som v prenose.

S vedúcim Samsung-výpravy Tomášom Pallom sme potom spravili rozhovor a prvé dojmy o hodinkách Samsung Gear S3. Ako mi Tomáš prezradil, patril k používateľom Gear S2 a už sa teší na novú verziu, do ktorej vkladá dôveru. Osobne musím povedať, že aj mňa hodinky zaujali a konečne mi pripadajú akosi “dospeláckejšie”. Dvojky sa mi zdali príliš malé a nejak menej “husté”. Novinke preto držím konečne palce – i keď svoje Moto 360 zatiaľ neplánujem vymeniť :)

Šéfko Michal trávil medzitým svoj čas na výprave s Lenovom – a tu sa tiež zúčastnil tlačovej konferencie. Mne sa podarilo v rekordnom čase spraviť rozhovor aj prvý foto-pohľad na Gear S3, a tak som vyštartovala aj na večernú tlačovku Lenova. Nebola som akreditovaná a nebolo isté, či ma vpustia dnu, no šťastie stálo pri mne a pri kontrole vstupov sa objavila známa tvár – Antonia, ktorá nás mala na starosti v Barcelone v rámci Lenovo výpravy. Vstup mi vybavila a ja som jej takmer nestihla ani poďakovať – a už na pódium vychádzal David Roman, CMO Lenova. Lenovo predstavilo okrem iného parádny Yoga Book, ktorý ma zaujal najmä funkcionalitou “strany”, kde by mala byť klávesnica. Tam sa tento raz nachádza plocha predstavujúca klávesnicu, no zároveň poskytujúca priestor na písanie poznámok či rýchle skice. Viac sa o tom dočítate v našom článku, no rozhodne to stojí za pozretie. Michal poctivo všetko fotil ešte počas dňa, tak sme mali o materiál už postarané.

Po príchode na hotel som dala v prom rade nabíjať všetku výbavu, teda smartfóny a o dve hodiny neskôr aj externé baterky. Tie sa mi (ako inak) ukázali ako poriadne užitočné, pretože už okolo piatej poobede by som nemala v ani jednom smartfóne šťavu. Zostrihala som rozhovor s Tomášom a tým som o druhej v noci zakončila svoj prvý deň.

Nova jednotka pre vydrz baterie :) #PokemonGo #PressAtWork #mojandroidsk #huawei

A post shared by Michal (@michalchabada) on

IFA 2016 deň druhý: Huawei, Samsung a nové Xperie od Sony

Deň číslo dva sa niesol v znamení ďalších tlačoviek. Michal sa zúčastnil na predstavovačke Huawei smartfónov Huawei Nova, Nova Plus a MediaPad M3, kým ja som bola na Samsung Electronics. Odtiaľ som doslova bežala na tlačovú konferenciu Sony. Nemala som času nazvyš, tak som to rezla krížom cez rozostavané stánky, ktoré ste mohli vidieť v krátkom videu hore. Tlačovka Sony býva tiež dobrým zážitkom, všade plno svetiel a najmä hostesiek a hostesov (znie takto mužský rod od hostesky?), ktorí robia živú stenu a tlieskajú popri vašom prechode. Sony predstavila svoju novú vlajkovú loď Sony Xperia XZ a menšiu verziu Sony Xperia X Compact. Obe som sa okamžite snažila odfotiť a v krátkosti natočiť, čo sa mi po nejakom čase aj podarilo. V pavilóne bola totiž riadna plnka, hoci zariadení tam bolo naozaj hodne. Spravila som však drobnú chybu – fotky som spravila “nastojaka”, keďže som fotila mobilom. Nie je to zásadný problém, no fotky na web dávame väčšinou v klasickej verzii 16:9. Za chyby sa platí, a tak som si na zariadenia musela počkať ešte druhý raz. Našťastie, miestna sieť fungovala extra dobre a fotky putovali okamžite do redakcie.

Potom nás čakal už len parádny obed/večera so Samsungom a tento deň sme zakončili s partiou novinárov v centre Berlína. Bolo to zároveň jediný raz za výstavu, čo som sa ocitla v tejto časti mesta. Doslova sme nevytiahli nos z výstaviska Messe Berlín, kde prebieha IFA. Jedlo si zásadne nefotím, takže vám aspoň nenarobím zbytočné chute na ťažké, no neuveriteľne dobré jedlo ;) Večer sa mi opäť podarilo zostrihať krátky pohľad na Sony-novinky a išlo sa do duchien.

IFA 2016: deň tretí, návšteva stánkov a odlet domov

Tretí deň sme sa ráno odcheckovali z hotela a zamierili sme v posledný deň na výstavisko. To už bol prvý deň spolu s verejnosťou, čo bolo poznať podľa mora ľudí snažiacich si prezrieť každú jednu vec na IFA. Stretli sme sa so šéfkom a zamierili sme do stánku TCL – Alcatel, opozreť nový Alcatel Shine Lite a headset s virtuálnou realitou Alcatel Vision. Zamierili sme aj do stánku Creative, ktorý nás potešil prítomnosťou slovenskej výpravy Janko a Jarka, ktorých poznáte z našich Roadshow. Tí nám zariadili parádnu ukážku zvuku nových reproduktorov Creative Sound BlasterX Katana. Ako nám prezradili, názov pochádza z rovnomenného samurajského meča. Reproduktor je totiž naozaj podlhovastý a má sa umiestniť pod reproduktory. Demo bolo fakt dobré a keď nám spustili CSko, doslova som nadskočila pri prvom výstrele :D

IFA sa pre mňa skončila okolo poludnia, kedy sme štartovali a leteli späť na Slovensko. Aj tento ročník to bol neopakovateľný zážitok – i keď na druhej strane musím povedať, že žiadne zo zariadení nebolo doslovne dych-berúce. Asi som už trochu náročná, no podobné myšlienky sprevádzali aj ďalších novinárov. Naše dojmy si môžete vypočuť aj v podcaste, ktorý sme pre vás pripravili pod taktovkou Ondreja a Matúša spolu s Michalom.

Greetings from #Berlin #ifa2016 #PressAtWork #mojandroidsk

A post shared by Michal (@michalchabada) on

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+