MojAndroid

Výkonný riaditeľ spoločnosti BlackBerry (pôvodne RIM), Thorsten Heins, predstavil nové smartfóny BlackBerry Z10 a Q10, poháňané novým mobilným operačným systémom BlackBerry 10. Doposiaľ sme mohli väčšinu telefónov tejto značky vidieť len s hardvérovou klávesnicou a optickým snímačom pre navigáciu, no s novým OS tak vstúpila na pole konkurencie plne dotykových zariadení.

BlackBerry 10

BackBerry Z10

Na rozdiel od nostalgického modelu Q10, je smartfón BlackBerry Z10 plne dotykové zariadenie s výbornými parametrami a zaujímavým dizajnom. LCD displej má veľkosť 4,2 palca a rozlíšenie 1280 x 768 pixelov s hustotou až 356 ppi. O beh systému sa stará dvojjadrový procesor Qualcomm Snapdragon S4, pracujúci na frekvencii 1,5 GHz a 2 GB pamäte RAM. Vnútorná pamäť má veľkosť 16 GB a podporuje rozšírenie v podobe microSD kariet. Zadný fotoaparát má štandardných 8 MPix a LED blesk, zatiaľ čo predná kamera určená pre video hovory má 2 MPix. Zariadenie je vybavené technológiou NFC a taktiež microHDMI portom pre video výstup. Čo sa týka bezdrôtových technológií, Z10 podporuje bežné mobilné siete HSDPA (21 Mbit/s) a HSUPA (5,76 Mbit/s), vrátane LTE. Samozrejmosťou je Wi-Fi 802.11 a/b/g/n a Bluetooth v4.0. Podľa zahraničných recenzentov je 9 mm telo veľmi príjemné na dotyk a vyrobené z pomerne kvalitných materiálov.

V Anglicku bude predaj spustený už dnes. Presný dátum uvedenia v spojených štátoch zatiaľ nieje známy, no podľa hlavných mobilných operátorov, bude zaradený do ponuky niekedy v marci. V Kanade bude dostupný už 5. februára, za 139,99 kanadských dolárov, no na dátový program s trojročnou viazanosťou.

BlackBerry Z10

BlackBerry Q10

Ďalší z predstavených smartfónov, BlackBerry Q10, mieri na úplne inú cieľovú skupinu a tou sú fanúšikovia starých dobrých hardvérových klávesníc, ktorých je iste ešte mnoho. Od svojho väčšieho súrodenca sa líši najmä menším displejom, ktorého veľkosť bola obetovaná priestoru na veľkú hardvérovú QWERTY klávesnicu. Dotykový AMOLED displej má veľkosť 3,1 palca a rozlíšenie 720 x 720 pixelov. Smartfón okrem toho poháňa rovnaký 1,5 GHz procesor s dvoma jadrami a 2 GB pamäte RAM. Takisto podporuje aj pripojenie na dátovú sieť LTE. Presná kapacita batérie žiaľ nieje známa, no výrobca udáva, že je väčšia než akákoľvek iná batéria v starších BlackBerry smartfónoch. Informácie o dostupnosti platia rovnaké, ako u modelu Z10.

BlackBerry Q10

Operačný systém BlackBerry 10

Nový systém je prepracovaný úplne od začiatku a pretože si výrobca nemohol kvôli konkurencii dovoliť v tomto smere zaváhať, ponúka pokročilé funkcie a rýchle používateľské prostredie. Hlavná obrazovka obsahuje spustené aplikácie nazvané aktívne rámčeky, usporiadané do mriežky štvorcov s rozmermi 2×2, ktoré sa dynamicky aktualizujú. Takýmto spôsobom môže používateľ sledovať informácie naraz zo štyroch aplikácií. Listovaním vpravo sa otvorí ponuka nainštalovaných aplikácií, ktorá má podobný nádych ako Android alebo iOS od Applu. Zaujímavým riešením je centrum komunikácie Blacberry Hub, ktoré sústreďuje všetky e-maily, schôdzky, udalosti z kalendára, správy zo sociálnych sietí a notifikácie systému. Najväčším očakávaním bola samozrejme klávesnica, ktorou sú zariadenia tejto značky význačné. Softvérová klávesnica sa dokáže učiť z písania používateľa a na základe toho ponúkať výbornú predikciu. S podporou dotykových gest, ponúka aj možnosť písania jednou rukou. CEO Heins Thorsten ju popisuje, ako jednoduchú elegantnú a sebavedomú.

Najzaujímavejšou časťou budú samozrejme aplikácie a podpora developerov, bez ktorých sa žiaden používateľ nezaobíde. V súčastnosti exituje približne 70 000 aplikácií pre tento systém, čo je viac než mala akákoľvek iná platforma na začiatku. Viac než 1000 aplikácií sú od popredných vývojárov a ako najznámejšie spomenieme Skype, WhatsApp, Angry Birds, SoundHound, Rdio, Where’s My Water a iné.

Zdroj: Engadget, phonearena

31.1.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+