MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Operačný systém

Zariadenie ponúka operačný systém Android v staršej, no stále pomerne rozšírenej verzii. Ide konkrétne o verziu Android 7.1.Nougat, ktorá je doplnená o šikovné funkcie ľahkej nadstavby BlackBerry Launcher. Zariadenie ponúka tiež aktuálnu novembrovú bezpečnostnú aktualizáciu od spoločnosti Google. Za tento fakt môžeme výrobcu len pochváliť, ešte radšej by sme však videli aj systémovú aktualizáciu na novšiu verziu Android Oreo.

BlackBerry sa netají svojimi vylepšeniami na poli bezpečnosti Android smartfónov. Nie náhodou sa telefóny BlackBerry umiestňujú pravidelne na prvých priečkach v rámci bezpečnosti. V aplikačnej výbave preto nesmie chýbať ani aplikácia BlackBerry Privacy Shade. Okrem toho nechýba BlackBerry Hub, ktorý zoskupuje vaše kontá napríklad na sociálnych sieťach a tiež mailové kontá či nejaké ďalšie aplikácie od výrobcu. V rámci predinštalovaných aplikácií nájdete aj balíček aplikácií od spoločnosti Google vrátane služieb Disk, Mapy či YouTube.

Systém ako taký je v rámci zariadenia veľmi dobre odladený. Je skutočne cítiť, že výrobca spravil veľa práce na poli optimalizácie softvéru. Výsledné ovocie prináša nielen nadpriemernú výdrž na jedno nabitie, ale aj plynulé používanie systému aj pod záťažou, bez zásekov aj s hardvérom, ktorý sa neradí k aktuálnej špičke. Za optimalizáciu si teda výrobca zaslúži rozhodne palec hore.

Nadstavba od výrobcu

Zariadenie obsahuje prostredie od výrobcu BlackBerry Launcher, ktoré je postavené na báze čistého systému Android. Na zamknutej obrazovke môžete vidieť náhľad upozornení či skratku pre spustenie fotoaparátu. Po odomknutí vás privíta domáca obrazovka spolu s tlačidlom pre menu s aplikáciami a špeciálnou lištou, ktorá vám ponúkne funkcie navyše. Ide o akýsi hromadný widget, ktorý zoskupuje kalendár, posledné volané kontakty či odoslané SMS. Polohu lišty je možné prispôsobiť.

Okrem toho, podoba notifikačnej lišty, skratiek, nastavení či klávesnice je totožná s čistým systémom Android. Podoba ponuky multitasking je ponúkaná vo forme menších a väčších štvorcových dlaždíc. V tejto ponuke sa nachádza aj tlačidlo na úplné vymazanie otvorených aplikácií.

Menu s aplikáciami okrem zoznamu naposledy použitých aplikácií prináša abecedný zoznam aplikácií, zoznam widgetov, a zoznam praktických skratiek, ktorými je systém doslova “prešpikovaný.” Skratky sa rovnako nachádzajú aj na jednej z domácich obrazoviek, je však možné ich odstrániť. Samotné prostredie je však praktické, podarené a intuitívne.

Jednou zo zaujímavostí môže byť aj prekvapivo rýchle obnovenie továrenských nastavení od výrobcu. Iste, nejde o funkcionalitu, ktorú ocení každý používateľ, napriek tomu je pozitívne, že sa proces vymazania dát zo zariadenia pohybuje rádovo doslova v sekundách. V porovnaní s inými zariadeniami, kde je nutné čakať dlhšiu dobu, ide o potešujúce spestrenie v rámci reakcií a používania operačného systému na tomto smartfóne.

Čo však až také pozitívne nie je je preklad. Nie všetky položky boli preložené do slovenčiny a tak základy angličtiny sú v prípade smartfónov BlackBerry nevyhnutnosťou. Neboli preložené niektoré položky v rámci nastavení fotoaparátu a tiež niektoré položky v rámci systémových upozornení.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

7.12.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+