MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Systém: Čistý a bezpečný Android

Výrobca so systémom nevymýšľal a odrazil sa od čistého Androidu, čo veľmi chválime. BlackBerry KEYone tak po softvérovej stránke pripomína v mnohých smeroch Nexus či Pixel zariadenia, no použité doplnky sú originálne a veľmi praktické.

Ako sme už spomínali, vďaka šikovnej softvérovej funkcii je možné väčšine hardvérových kláves priradiť vlastnú skratku. V systéme pritom nájdeme množstvo špeciálnych skratiek pre mnohé predinštalované aplikácie, vďaka ktorým viete urýchliť veľké množstvo činností s telefónom. Priradiť pritom môžete skratku každému písmenu, a to pri obyčajnom aj dlhom stlačení.

Ďalšou zaujímavou funkciou sú tzv. Popup widgety. Ide o widgety, ktoré môžete pridať jednotlivým ikonám aplikácií. Keď následne prejdete prstom po ikone smerom hore alebo dolu, zobrazí sa prednastavený widget tejto aplikácie na väčšine obrazovky. Samozrejme, na domovské obrazovky môžete umiestniť aj klasické widgety, no tieto “popup” verzie nezaberajú miesto a zároveň slúžia ako šikovný náhľad na zvolenú časť aplikácie.

Ďalšou špeciálnou funkciou je bočné menu. To je možné vysunúť potiahnutím z boku tak, ako sme zvyknutí na vlajkových lodiach spoločnosti Samsung. BlackBerry tu ale ukázalo, že pre dokonalé využitie týchto funkcií nie je potrebný zahnutý displej. V bočnom menu sa zobrazí vaša agenda, prehľad správ, úloh a máte tu aj rýchly prístup ku kontaktom. BlackBerry tak chce znovu urýchliť vykonanie akcií, ktoré robíte často a skutočne sa to výrobcovi aj darí. Bočné menu si môžete ešte dodatočne prispôsobiť, takže ide o skutočne skvelý nástroj, ktorý vám uľahčí používanie telefónu.

Veľkú pozornosť venuje BlackBerry aj bezpečnosti. To sa prejavilo v prednastavenom šifrovaní obsahu telefónu, ale aj v predinštalovaných aplikáciách. Nájdete tu nástroj DTEK, ktorý vám zobrazí prehľad zabezpečenia vášho zariadenia. Potom je k dispozícii aj aplikácia Password Keeper, ktorá slúži ako správca hesiel pre všetky vaše služby. Nechýba nástroj Power Center pre správu potreby batérie či šikovný Privacy Shade. Ten zatieni väčšinu obrazovku a zvýrazní iba úzky pás, vďaka čomu zabráni tomu, aby pohľady okoloidúcich zachytili citlivý obsah vo vašom telefóne.

Samozrejmosťou je aj predinštalovaný balík produktivity vrátane vlastného kalendára, nástroja na poznámky a nástroja na vytváranie úloh od BlackBerry. Celkovo tak výrobca svoje zariadenie opatril bohatou dávkou špeciálnych funkcií, ktoré využijú najmä profesionáli. Pre tých je práve telefón určený, no funkcie sú užitočné aj pre bežných používateľov. Napríklad aplikácia BlackBerry Hub pekne spravuje všetky vaše komunikačné platformy. BlackBerry Messenger je už vlastný komunikačný nástroj, ktorý je ale dostupný aj pre ostatné zariadenia.

Vďaka týmto extra funkciám zvládne BlackBerry KEYone oveľa viac ako ktorýkoľvek iný telefón. Pridané funkcie sú skutočne užitočné, no keď ich využívať nechcete, nebijú vám do očí. Ide o jedno z najelegantnejších použití extra funkcií, s akými sme sa stretli a výrobcu za to určite chválime.

Na vynikajúcej úrovni je aj odladenie systému, ktorý neseká a je maximálne plynulý. Jediný nedostatok sme objavili v nedokonalom preklade, keď niektoré funkcie pridané výrobcom sa zobrazujú v anglickom jazyku, kým zvyšok systému je štandardne aj v slovenčine. Ide ale maximálne o 5 % prostredia, čo si pri používaní väčšinou ani nevšimnete.

Multimédiá: Zvládne všetko

Ak by sme mali jeden telefón na trhu označiť za skutočne pracovný, bol by to práve BlackBerry KEYone. Napriek tomu však zvládne aj všetky druhy multimédií, aj keď na ne možno nie je predurčený tak, ako iné modely na trhu. Dôvodom je práve menší displej, ktorý má navyše netradičný pomer strán. Pri pozeraní videí či filmov tak budete vidieť čierne pásy nad a pod videom.

Aj napriek tomu ale nebudete mať s multimédiami problém. Týka sa to najmä pracovných záležitostí, ako tabuľky, dokumenty či prezentácie, pre ktoré je telefón priam stvorený. Užijete si ale aj prácu s inými aplikáciami a sociálnymi sieťami. Prezeranie fotografií je vďaka špičkovému displeju tiež skvelé. Telefón má tiež dostatok výkonu na prácu s akýmikoľvek typmi súborov, takže v tomto smere určite nebudete obmedzovaní.

Samozrejmosťou sú aj nejaké predinštalované aplikácie, aj keď pri multimediálnych tituloch sa BlackBerry spolieha na Google. Vďaka tomu tu ale aspoň nenájdete žiadne duplicitné aplikácie, ale iba spoľahlivé nástroje od internetového giganta. Stále ale platí, že vlastné aplikácie si môžete bez problémov stiahnuť z obchodu Play.

Po multimediálnej stránke ešte veľmi potešia pribalené slúchadlá, ktoré patria k tomu lepšiemu. Dobre sedia v ušiach a hrajú skutočne nadštandardne. Zabudovaný reproduktor v spodnej stene síce nie je najlepší na trhu, ale tiež patrí k tomu lepšiemu. Je dostatočne kvalitný aj na občasné prehranie hudby, čo o väčšine telefónov na trhu teda povedať nemôžeme.

Napriek tomu, že BlackBerry KEYone je v prvom rade pracovný nástroj, ide aj o slušné multimediálne zariadenie. Jedinou nevýhodou je tu menší displej, no ten aj napriek svojej veľkosti toho zvládne skutočne dosť.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
21.7.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+