MojAndroid

Spoločnosť TCL pred malou chvíľou odhalila dlho očakávaný smartfón BlackBerry KEY2. Ten je nástupcom veľmi populárneho modelu KEYone, ktorý žal úspech svojim skvelým spracovaním a výbornými funkciami. Presne to teraz prináša aj novinka, ktorá navyše ponúka vylepšenia na tých správnych miestach.

Ešte prepracovanejší dizajn

BlackBerry KEY2 prináša známy dizajn s menším displejom a ikonickou hardvérovou QWERTY klávesnicou. Tá je oproti predchádzajúcemu roku ešte vylepšená – ponúka o 20 % vyššie klávesy, na ktorých sa prsty kĺžu oveľa menej ako na modeli KEYone. Výsledkom by tak malo byť ešte rýchlejšie a presnejšie písanie.

Okrem toho, novinkou je aj tzv. Speed Key tlačidlo. To slúži ako akýsi “SHIFT”, keď v kombinácii s ktorýmkoľvek ďalším klávesom spustí akciu, ktorú tomuto tlačidlu priradíte. Vďaka tejto kombinácii je skratku možné aktivovať kdekoľvek v systéme sa nachádzate, pričom na modeli KEYone tieto skratky fungovali iba na domovskej obrazovke.

Znovu rozumný hardvér a tradičný softvér

Na prednej strane sa okrem klávesnice nachádza aj 4,5″ LCD displej s rozlíšením 1620 x 1080 pixelov. Vo vnútri nájdeme čip Snapdragon 660, ktorému sekunduje až 6 GB RAM a 64/128 GB rozšíriteľnej vnútornej pamäte. Menší displej spolu s batériou s kapacitou 3500 mAh znovu naznačuje vynikajúcu výdrž na jedno nabitie, ktorá bola príznačná aj pre model KEYone. Dobrou správou je, že telefón ponúka 3,5mm jack pre slúchadlá, ktorý sa stáva vo vyššej triede raritou.

Vzadu na telefóne nájdeme novinku v podobe duálneho 12+12MP fotoaparátu. Druhý objektív by mal priniesť dnes už štandardné funkcie, ako optický zoom či portrétový režim. Telefón tiež od základu podporuje funkciu Google Lens, ktorá rozoznáva zachytené objekty a ponúka k nim kontextuálne informácie.

BlackBerry KEY2 podľa očakávania ponúka takmer čistý systém Android 8.1 Oreo s minimálnymi grafickými zmenami, no s množstvom funkčných vylepšení. Nechýba preto napríklad BlackBerry HUB, ktorý zobrazí informácie a notifikácie z viacerých komunikačných nástrojov na jednom mieste. Tešiť sa tiež môžete na bezpečnostné vylepšenia a funkcie zamerané na produktivitu, ktoré znovu predurčujú tento telefón na úspech najmä medzi pracovne vyťaženými ľuďmi, ktorí sú značke BlackBerry verní možno od čias jej najväčšej slávy.

Nový šat, nová cena

Dizajn telefónu sa pritom veľmi nezmenil. Vzadu nájdeme podobnú plastovo-gumenú textúru, akú ponúkal aj vlaňajší model. Spredu je telefón prakticky identický so svojim predchodcom, keď pod displejom ešte nájdeme tradičnú trojicu softvérových navigačných tlačidiel.

Oproti minulej generácii sa však výrazne zmenila cena. Tá začína na úrovni 649 USD, čo je o 100 USD vyššie ako vlani. Uvidíme, ako sa toto navýšenie prejaví na slovenských cenách, ktoré zatiaľ nepoznáme. Rovnako neznámy je aj dátum uvedenia do predaja, no v USA by sa tak malo stať už v priebehu tohto mesiaca.

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+