MojAndroid

Pôvodne kanadská značka Blackberry bola ešte pred 10 rokmi jedným z najpredávanejších výrobcov mobilov s hardvérovou klávesnicou v USA. Bohužiaľ trend dotykových smartfónov tento typ zariadení zabil a značke nepomohol ani prechod na systém Android. Portál GSMarena ale informuje, že značka tento rok hlasí návrat a chce priniesť 5G smartfóny, ktorým opäť nebude chýbať hardvérová klávesnica.

Značka Blackberry má už tretieho majiteľa behom posledných 5 rokov

Značku Blackberry pôvodne založila spoločnosť Research in Motion (RIM). Neskôr sa premenovala na Blackberry Limited. Jej telefóny boli v USA obľúbené nielen tínedžermi, ale aj firmami, manažérmi alebo politikmi. Tínedžeri obľubovali pohodlnú QWERTY klávesnicu pre písanie SMS správ. Firmy, manažéri a politici oceňovali pokročilé zabezpečenie systému Blackberry OS.

BlackBerry Priv | Zdroj: Redakcia MôjAndroid.sk

S klesajúcim tržným podielom kvôli konkurencii s dotykovými displejmi sa ale spoločnosť rozhodla v roku 2016 s výrobcov smartfónov seknúť. Ešte predtým sa pokúsila preraziť s Android smartfónmi, ako bol Blackberry Priv. Bohužiaľ bez úspechu. Značku predala čínskej spoločnosti TCL. Tá vydala svoj posledný smartfón v roku 2018 a pred rokom kvôli nízkym predajom výrobu rovnako ukončila. Značku Blackberry ale koncom roka získala iná spoločnosť OnwardMobility. Práve tá teraz hlasí návrat smartfónov značky Blackberry.

Hardvérová klávesnica, 5G a pokročilé zabezpečenie budú prednosti nových modelov

Prehlásil to CEO spoločnosti OnwardMobility Peter Franklin v rozhovore pre čínske médiá a prezradil, že nový smartfón BlackBerry dorazí ešte v priebehu tohto roka. Malo by ísť o smartfón s hardvérovou klávesnicou, parametrami vyššej triedy a nemala by chýbať ani podpora sietí 5G. Značka by chcela uviesť postupne niekoľko modelov. Dobrou správou je, že by mali byť dostupné aj v Európe.

Aj u nových modelov bude výrobca spoliehať na vysokú úroveň zabezpečenia, čím sa chce opäť presadiť vo firmách. Samotná spoločnosť OnwardMobility už 10 rokov poskytuje firmám zabezpečené komunikačné služby. Smartfóny by mal pre ňu vyrobiť čínsky výrobca Foxconn, ktorý montuje aj smartfóny Apple iPhone.

Smartfóny s hardvérovou klávesnicou na súčasnom trhu chýbajú, takže značka Blackberry nebude mať veľkú konkurenciu v tomto type zariadení. Otázne je, koľko zákazníkov o hardvérovú klávesnicu v smartfóne ešte v roku 2021 stojí. Odpoveď sa dozvieme už pár mesiacov po vydaní prvého smartfónu obnovenej značky.

Náš tip
Samsung Galaxy A72 4G: Prvé obrázky a informácie o očakávanej strednej triede
14.2.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+