Tento článok je rozdelený na niekoľko častí:
- Časť 1: Konštrukcia, displej a obsah balenia
- Časť 2: Operačný systém, výkon a pamäť
- Časť 3: Fotoaparát, multimédiá a pripojenie
- Časť 4: Záverečné hodnotenie a batéria
VÝKON A PAMÄŤ | Parametre vlajkovej lode
Hoci za vlajkovú loď výrobcu môžeme považovať smartfón Blackberry Priv, aj model DTEK60 ponúka parametre, za ktoré sa rozhodne nemusí hanbiť. V jeho srdci bije 4-jadrový procesor Snapdragon 820 (2 x 2,15 GHz Kryo & 2 x 1,6 GHz Kryo), ktorý dopĺňa grafický čip Adreno 530 a až 4 GB operačnej pamäte RAM. O tom, že výkonu má toto zariadenie na rozdávanie, vás presvedčia aj priložené výsledky benchmarkov.
Z nášho testovania môžeme usúdiť, že sa zariadenie nezasekáva ani nespomalí, hoci je na pozadí spustených aj viacero náročnejších aplikácií. K prehrievaniu došlo len pri spustení graficky náročných aplikácií a hier, prípadne vtedy, keď sme so zariadením aktívne pracovali a v tom momente sa nabíjalo. Celkovo sme tak s výkonom tohto modelu naozaj spokojní.
Čo sa vnútornej pamäte týka, tá ponúka kapacitu 32 GB, ktorú je možné rozšíriť o microSD kartu do veľkosti 2TB. Pamäťovú kartu môžete vložiť do kombinovaného slotu na microSD a nanoSIM karty, ktorý sa nachádza v ľavom boku zariadenia. Bez pamäťovej karty ponúka toto zariadenie používateľovi približne 23 GB priestoru pre multimédiá a osobné súbory.
OPERAČNÝ SYSTÉM | Rozdielový článok
Ak sa nás opýtate, v čom je Blackberry DTEK60 najviac rozdielny oproti konkurencii, je to rozhodne jeho operačný systém. Android 6.0 Marshmallow doplnený o masívnu nadstavbu síce vzhľadovo pripomína natívny Android, no vo svojich útrobách ukrýva množstvo funkcií. Prítomnosť väčšiny z nich používateľ ocení.
Najväčší rozdielom oproti natívnemu Androidu sú rozhodne Blackberry aplikácie, ktorých nájdete v tomto zariadení naozaj veľké množstvo. Centrom je rozhodne aplikácia Blackberry Hub, ktorá združuje správy a upozornenia z takmer všetkých vašich telekomunikačných kanálov. Okrem textových správ sa tu nachádza aj denník hovorov, upozornenia z Facebooku, Instagramu, Messengeru, či iných podporovaných aplikácií (napr. Slack). Je to akýsi kombinovaný priečinok prijatých upozornení. Takmer všetko teda dokážete vybaviť z jednej aplikácie, čo je pre niekoho výhodou.
Z ďalších aplikácií spomenieme BBM (Blackberry Messenger), Blackberry Preview (prievodca zariadením), Nápoveda, Password Keeper (správca hesiel), Poznámky, Prenos obsahu (využijete pri zmene zariadenia), Waves MaxxAudio (ekvalizér), či Workspaces (aplikácia na zdieľanú úpravu dokumentov). Samostatnú zmienku si rozhodne zaslúži titul DTEK by Blackberry.
Ten ponúka pomoc pri zabezpečení vášho zariadenia a upozorňuje vás na fakty, ktoré ohrozujú vašu bezpečnosť. Nájdete tu naozaj praktické tipy, ktoré vás napríklad upozorňujú, aby ste si nastavili zámok obrazovky, prípadne aby ste niektorej aplikácii zakázali zbytočné povolenia. O stave zabezpečenia vášho zariadenia vás informuje aj pekný ukazovateľ v hornej časti domovskej stránky aplikácie.
Okrem aplikácií však Blackberry DTEK60 ponúka aj ďalšie praktické funkcie systému. Je to napríklad špecifická notifikačná lišta, uzamknutá obrazovka, či menu so spustenými aplikáciami (multitasking), kde sú jednotlivé tituly zobrazené v malých oknách. Ďalšie možnosti nájdete v nastaveniach zariadenia. Zaujímavým je aj Blackberry launcher. Ten zas ponúka napríklad skratky ikon na domácej obrazovke, čo je funkcia, ktorú priniesol Google až v novom Androide 7.0.
Tu si môžete okrem iného nastaviť funkciu programovateľného tlačidla (my sme ho používali za uspatie displeja), skratky po prejdení prstom cez domovské tlačidlo, či ďalšie funkcie. Celkovo je tento systém naozaj bohatý na možnosti a nastavenia, takže si ho každý môže prispôsobiť podľa vlastného gusta. Každá strana má ale dve mince, a tak sa prílišné množstvo predinštalovaných aplikácií nemusí páčiť každému. Pre ľudí, ktorí nemajú radi bloatware, ale máme dobrú správu – všetky spomínané Blackberry tituly (okrem aplikácie DTEK by Blackberry) sa dajú zakázať alebo odinštalovať.
Čo ale operačnému systému v roku 2017 nemôžeme odpustiť, je absencia slovenčiny. Prostredie je upravené len do češtiny, prípadne do angličtiny a iných svetových jazykov. Výrobca sa v tomto prípade mohol “hecnúť” a priniesť lokalizáciu aj do nášho jazyka.
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí:
- Časť 1: Konštrukcia, displej a obsah balenia
- Časť 2: Operačný systém, výkon a pamäť
- Časť 3: Fotoaparát, multimédiá a pripojenie
- Časť 4: Záverečné hodnotenie a batéria