MojAndroid

Minimalizácia je to, čo ovládlo svet informačných technológií od jeho počiatkov. Všetky zariadenia sa snažia byť čo najmenšie, a pritom ponúkať stále väčší výkon než ich predchodcovia. A to nehovoríme iba o počítačoch, notebookoch alebo smartfónoch. Reč je aj o kategórii superpočítačov, ktoré sú stavané na výkonnostne náročné operácie. Najnovším počinom v tejto oblasti je biopočítač, ktorý je veľký ako bežná kniha a poháňajú ho proteíny.

biocomputer

Náš tip
IBM chce superpočítač Watson dostať do každej ruky

Na výrobe biopočítača pracovali v posledných mesiacoch výskumníci z rôznych technologických škôl, ktorý výkon tohto stroja testovali na rôznych matematických a kryptografických úlohách. Výhodou biopočítačov je ich princíp fungovania. Zatiaľ čo bežné superpočítače pracujú po sekvenciách, biopočítače riešia úlohy paralelne. To zaručuje ich rýchlejšie spracovanie, zatiaľ čo biopočítače skonzumujú oveľa menej energie. Pri jednom výpočtovom kroku to je v porovnaní s 1 tranzistorom menej ako 1% energie. Vedci síce zatiaľ s počítačom riešia iba základné úlohy, no veria, že v ďalších vývojových krokoch budú schopní riešiť cez biopočítač aj zložitejšie úlohy. Uvidíme, či sa počítače poháňané proteínmi dostanú aj na trh pre bežných konzumentov.

Náš tip
NVIDIA Drive PX 2: Vodou chladený superpočítač pre automobily | CES 2016

Zdroj: Engadget

 

27.2.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+