MojAndroid

Od 1.12.2022 sa na Slovensku vydávajú biometrické občianske preukazy, ktoré obsahujú bezkontaktný čip. Práve v ňom sú zapísané odtlačky dvoch prstov a podoba tváre vlastníka preukazu. Ministerstvo vnútra o tom informovalo na svojom Facebooku.

“Odteraz každý, kto požiada o vydanie občianskeho preukazu, absolvuje rovnakú procedúru ako pri žiadosti o vydanie cestovného pasu.”

Roman Mikulec, minister vnútra SR

Biometrické pasy Slovenská republika vydáva už od roku 2008. Ak vlastníte starší typ občianskeho preukazu a nemáte záujem o nový, nemusíte oň požiadať. Môžete ho používať až do konca jeho platnosti.

Avšak aktívni používatelia s elektronickým podpisom, ktorým bol občiansky preukaz vydaný pred 20.6.2021, by mali zbystrieť. Platnosť certifikátov pre e-podpis uložených na čipe ich dokladu končí najneskôr 31. decembra 2022. Mal by tak o nový občiansky preukaz požiadať čo najskôr.

Biometrické občianske preukazy budú na Slovensku onedlho realitou

22.11.2022

Počiatkom budúceho mesiaca december si môžu občania Slovenskej republiky vyžiadať občianske preukazy s možnosťou bezkontaktného biometrického overenia pomocou tváre alebo cez odtlačok prsta. Informuje o tom Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky na svojej oficiálnej stránke. Na tému upozornil portál webnoviny.

Od decembra prídu na Slovensko biometrické občianske preukazy

Vyčkať na nový občiansky preukaz s biometriou sa oplatí. Dôvodom je fakt, že v súčasnosti majú vydávané doklady platnosť kratšiu ako štandardných 10 rokov. Do augusta 2023 je totiž v zmysle európskeho práva nutné disponovať biometrickým občianskym preukazom a všetky aktuálne vydávané preukazy majú teda platnosť iba do 3. augusta 2031.

„V príprave na vydávanie biometrických bezkontaktných občianskych preukazov sme natoľko pokročili, že sme schopní  začať  tento najmodernejší typ dokladu vydávať v prípade schválenia legislatívneho návrhu už  v decembri.” 

Roman Mikulec, minister vnútra

Nový typ eID karty sa bude okrem biometrickej podoby tváre a odtlačkov prstov vyznačovať aj bezkontaktným čipom, rovnako ako cestovné pasy. Tie sa v biometrickej kvalite na území Slovenskej republiky vydávajú už viac ako desať rokov.

Občiansky preukaz bude mať po novom nový vzhľad s prítomnosťou množstva najmodernejších bezpečnostných prvkov pre minimalizáciu rizika jeho zneužitia pri strate alebo krádeži.

Náš tip
Toto sú najpoužívanejšie heslá. Ak nejaké z nich používate aj vy, mali by ste ho zmeniť
1.12.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+