MojAndroid

V dobe takmer všadeprítomnej elektrickej energie, plynu a tečúcej vody nie je možnosť uvariť si obed ničím výnimočná. Možno ale poznáte tie studené večery v stane, kedy ste sa rozhodli opustiť civilizáciu a zažiť ten pravý kemping, tak, ako si ho pamätáte ešte z detstva. Vtedy sa možnosti obživy výrazne zužujú. Ale len v prípade, že nemáte prenosné kachle BioLite.

Kemping v lese spočíva častokrát z neopakovateľnej zábavy a dobrodružstva. Ani ďaleko od civilizácie sa ale základným ľudským potrebám nevyhneme. Máme však dve možnosti: buď si so stanom pribalíme už pripravené jedlo, alebo akési prenosné ohnisko BioLite. To nás dokáže zachrániť prakticky v každej situácii, nech už sme kdekoľvek.

Tajomstvom zázračného „sporáku“ je fakt, že BioLite sa dokáže prostredníctvom vstavanej batérie sám napájať a poháňať ventilátor, ktorý zvýši účinnosť horenia. Kempista pritom nepotrebuje žiaden zdroj elektrickej energie a po zahriatí samotného prístroja mu dokonca postačí obyčajné biopalivo (vetvičky, šišky) na to, aby dokázal založiť plameň a bez väčších problémov si tak pripraviť obľúbenú polievku. Takéto batérie sú pritom nielen kompaktné a nabíjateľné, ale predovšetkým lacné. Aj preto sa  očakáva, že BioLite zožne neporovnateľne väčší úspech, ako tomu bolo v prípade pôvodného CampStove. Ten na svoj chod využíval termoelektrický generátor, čo vnímali tvorcovia ako neefektívne riešenie.

Obávať sa nemusíte ani toho, že počas prípravy jedla vám BioLite jednoducho zhasne. Samotná batéria má výdrž 30 hodín, teda oveľa viac, ako počas jedného pobytu v prírode zrejme reálne využijete. Ak by to tak ale nebolo, tvorcovia si pre vás pripravili viaceré alternatívne zdroje napájania. Tak napríklad, za spomenutie nepochybne stojí solárna nabíjačka SolarPanel 5+, pomocou ktorej nielen dokážete nabiť pôvodnú batériu, ale môžete z nej napájať aj iné zariadenia. Takýto panel je dostupný za $80, ak však nepotrebujete 2100 mAh batériu, postačí aj o $20 lacnejší SolarPanel 5.

Ale čo v prípade, že slnečné lúče nie a nie vykuknúť spoza mrakov? V tom prípade prichádza na scénu PowerLight Mini, teda vyslovene miniatúrna externá nabíjačka, ktorá v sebe integruje batériu o kapacite 1350 mAh. Zaujímavosťou je pritom fakt, že takýto prístroj dokáže nielen predĺžiť výdrž BioLite o niekoľko hodín, ale vďaka svetelnému panelu so 135 LED žiarovkami bez problémov poslúži aj ako svietidlo. Zvoliť si pritom môžeme ako vysokosvietivé  biele svetlo, tak aj bezpečnostné červené LED. Za cenu $45 teda dostaneme zaujímavé príslušenstvo, ktoré sa na lampu dokáže hrať až 52 hodín.

Ak by ste si chceli kachle BioLite zakúpiť vrátane všetkého príslušenstva, zaplatili by ste dokopy $285. Táto suma pritom nepochybne stojí za zváženie, ak ale často kempujete, potom niet pochýb o tom, že by pre vás mohlo ísť o výhodnú investíciu. Samotný BioLite vám s peňaženky vytiahne $100.

Zdroj: Gizmodo.com

17.2.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+