MojAndroid

V najnovšom rozhovore pre Quartz priniesol svetoznámy miliardár a filantrop Bill Gates vskutku zaujímavé informácie. V skratke priniesol názor, že roboty a stroje, ktoré odvedú určitú prácu za nás, by mali mať tiež povinnosť platiť daň z príjmu. Podľa neho to, že človek nevykonáva danú prácu osobne neznamená, žeby nemala byť zohľadnená daňou z príjmu napriek tomu, že danú prácu spravil stroj či inteligentný robot.

bill gates

Názory ekonómov či technologicky zmýšľajúcich pracovníkov sa v diskusiách blízko približujú práve názoru Billa Gatesa. Podľa správy z Oxfordu z roku 2013 by robotizácia mohla nahradiť až 50% pracovných miest v rozmedzí rokov 2023 – 2033. Správa z roku 2015 zas hovorí o tom, že stroje by mohli nahradiť až 45% ľudských pracovných pozícií už v súčasnosti. Gates si myslí, že jednoducho nie je možné aby výrobcovia pracovných robotov či zamestnávatelia boli schopný žať zisky bez odvádzania určitej špeciálnej dane.

Riešenie vidí takisto v zavedení obdobnej dane, jednoducho nazvanej “daň z robotov,” ktorá by plnohodnotne nahrádzala daň z príjmov u vykonávateľov ľudskej práce. Sú to podľa neho skutočne dôležité prostriedky infraštruktúry štátu, ktoré by mali byť použité na základné zložky ako zdravotníctvo, školstvo a vzdelávanie či súdnictvo a právna ochrana. Spomínaný rozhovor s Billa Gatesa pre Quartz nájdete priložený vo videu.

Zdroj: businessinsider.com

21.2.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+