MojAndroid

Ak aspoň trochu sledujete dianie na finančnom trhu, tak vám zrejme netreba pripomínať, že Bill Gates už istý čas nie je najbohatší človek planéty. Otec OS Windows a zakladateľ spoločnosti Microsoft ním však dlhé roky bol a nebyť jedného nešťastného rozhodnutia, mohol ním byť doteraz. Gates sa v rozhovore pre Village Global vyjadril, ako je toto nešťastné rozhodnutie úzko spojené so systémom Android.

Hodnota Androidu mohla byť pod “krídlami” Microsoftu

Na to, aby sme však celú problematiku pochopili, musíme sa vrátiť do roku 2007. V tom čase už Microsoft mal vyvinutý mobilný operačný systém, ktorý aj bežal na niekoľkých inteligentných zariadeniach. V porovnaní s klasickými “hlúpymi” telefónmi sa mu nedarilo nijako dobre, no družina okolo Billa Gatesa to nepovažovala za dôležité. Týmto systémom totiž mierili na podnikateľov a vyššiu vrstvu, podobne ako to robila spoločnosť BlackBerry. V tom čase sa prakticky ani nik iný o smartfóny nezaujímal.

To sa však zmenilo predstavením prvého iPhonu. Ten zaujal celé masy a už jeho prvý nástupca sa predával ako teplé rožky. Nebyť tohto revolučného zariadenia, systém Android vyzerá úplne inak, než ako ho poznáme dnes. Andy Rubin totiž spočiatku vyvíjal mobilný systém podobný tomu, aký mal Microsoft a BlackBerry. Po predstavení prvého telefónu od spoločnosti Apple však začal odznova a svoj systém prispôsobil viac dotykovým obrazovkám ako klávesniciam. No a práve toto rozhodnutie bolo pre úspech Androidu kľúčové.

Windows Phone prišiel neskoro

Podľa slov Billa Gatesa je na trhu zakaždým miesto len pre jednu hlavnú alternatívu softvérových produktov od spoločnosti Apple. Microsoft sa spočiatku domnieval, že touto hlavnou alternatívou bude jeho vlastné riešenie mobilného OS. Niet sa čomu čudovať, keďže redmondský gigant očakával, že situácia na trhu s inteligentnými telefónmi bude mať podobný vývoj ako mala tá na trhu s počítačmi. Myslel si to aj Bill Gates, a tak ani po predstavení prvých Android telefónov nikto nepovažoval tento systém za hrozbu.

Časom sa ale Androidu darilo stále viac a mobilnému Windowsu menej. Spoločnosť na to zareagovala v roku 2010, kedy predstavila svoj nový mobilný systém Windows Phone. Navzdory tomu, že bol ukážkovo odladený sa žiadneho veľkého úspechu nedočkal.

Od svojho vzniku sa totiž musel potýkať s nedostatkom appiek, ktoré tento systém pochovali nadobro. Samotný Bill Gates si za tento krok sype popol na hlavu a všetkým používateľom smartfónov so systémom Windows Phone odporúča prejsť na telefóny s iOS alebo Androidom. Už tento december totiž Windows Phone stratí oficiálnu podporu.

25.6.2019
Zdroj: PhoneArena

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+