MojAndroid

Mobilné bankové aplikácie patria medzi prvé, ktoré inštalujeme do nového telefónu. Často už nejde iba o nástroj, ktorý nám ukáže zostatok na účte, ale využívame ich aj na platby cez internet banking, na internete či priamo v obchodoch. Aj preto by sme mali myslieť na bezpečnostné riziká, ktoré so sebou takéto používanie mobilných bankových aplikácií prináša.

smartbanka-hlasuj

Nezabúdajte na aktuálnosť svojho systému

O rizikách bankových aplikácií v smartfónoch vie veľa aj spoločnosť ESET. Aj preto sme oslovili Zuzanu Hošalovú, PR manažérku spoločnosti ESET pre Slovensko s otázkou, ako sa môžu používatelia chrániť pri využívaní služieb mobilného a internet bankingu: “Pri oboch by mal mať používateľ aktualizovaný operačný systém a všetky programy a aplikácie, ktoré má na zariadení nainštalované.

Zároveň odporúčame mať nastavené do týchto služieb rozumné heslo, ideálne so zapnutím dvojfaktorovej autentifikácie. Pri používaní internet bankingu by mal používateľ zároveň surfovať na zabezpečenej (wifi) sieti. Ak o jej zabezpečení môže len polemizovať, určite sa oplatí investovať do VPN služby. Pri používaní mobilnej aplikácie by mala samotná aplikácia vytvárať akoby zabezpečený tunel, cez ktorý budú vaše dáta pretekať smerom k banke.

Určite neodporúčame používať internet banking cez web niekde na voľne dostupnej wifine v kaviarni alebo na letisku. Je jedno či cez laptop, alebo cez mobil. V tomto prípade určite využite už vopred nainštalovanú oficiálnu mobilnú aplikáciu svojej banky.”

Bezpečnosť môžete proaktívne zvýšiť

Nemusíte byť odborníkmi na internetovú bezpečnosť na to, aby ste sa vedeli lepšie brániť proti prípadným útokom či únikom informácií. Niekedy stačí aj jedna aplikácia navyše, ktorá vás bude chrániť bez toho, aby ste museli čokoľvek robiť. “Neuškodí bezpečnostná aplikácia alebo aplikácia, ktorá vie mobil nájsť v prípade straty alebo ho na diaľku premazať, ak už nie je šanca, že sa vráti späť.

Bezpečnostná aplikácia vie zároveň upozorniť na škodlivé aplikácie, ktorým sa podarilo dostať sa na Google Play. Už sme sa stretli s takými, ktoré pri otvorení aplikácie internet bankingu otvorili priesvitnú vrstvu a človek vyplnením mena a hesla do mobilného bankingu tieto údaje poslal útočníkovi (na Slovensku sme sa s takýmito prípadmi zatiaľ nestretli, v Českej republike už áno).

Bezpečný mobil by mal mať nastavené prístupové heslo alebo vstup cez odtlačok prsta. Zároveň má vypnutý Bluetooth a NFC, ak ho používateľ v danej chvíli nepoužíva. Taktiež má vypnuté GPS tracking a aplikácie ho môžu používať len keď ich má používateľ otvorené.

Netreba zabúdať na aktualizácie operačného systému a celkovo na aktualizáciu aplikácií. Hlavne si však treba uvedomiť, že mobil je počítačom, ktorý je výkonnejší než ten, ktorý malo Apollo a potrebuje nejakú ochranu,” uvádza Hošalová.

Využívajte radšej bankové aplikácie ako internet banking v mobile, nebráňte sa biometrii

Hoci banky na Slovensku neustále zlepšujú svoje aplikácie, mnohí používatelia stále radšej využívajú internet banking prostredníctvom prehliadača v mobile. To nie je práve najlepšie riešenie ani z bezpečnostného hľadiska: “Z bezpečnostného hľadiska je to fakt, že aplikácia vytvára medzi mobilom používateľa a serverom banky akoby tunel, cez ktorý tečú všetky dáta v zabezpečenej forme. Malo by byť teda úplne v poriadku, ak aplikáciu používate aj v neznámej wifi sieti,” dodáva Hošalová.

Relatívnou novinkou vo svete bankových aplikácií je zabezpečenie odtlačkom prsta či skenom tváre. Toto riešenie so sebou prináša výhody aj nevýhody: “Biometria jednoznačne autorizuje človeka. Je oveľa drahšie a technicky náročnejšie ju obísť. Jej problémom je to, že ak už tieto údaje niekto ukradne, človek si ich nezmení. Môže napríklad používať na autentifikáciu iný prst, ale to je pomerne kostrbaté,” pridáva Hošalová.

Phishing je stále veľkou hrozbou, podvodníci sú extrémne vynaliezaví.

Phishing je pojem, ktorý sa s internetovým bankovníctvom spája od nepamäti. Podvodníci chcú vylákať vaše citlivé údaje a práve bankové aplikácie a stránky sú tie, ktoré im môžu priniesť najväčší zisk. Hlavné zásady phishingu sa pritom nezmenili, akurát je čoraz ťažšie ho rozpoznať:

“Niekedy je phishing taký kvalitný, že ho človek nevie rozoznať. Už teda neplatí, že lámaná slovenčina je jasným znakom phishingu. Je dobré byť stále trochu podozrievaví a ak sa vám nezdá telefonát alebo e-mail z banky, overte si to priamo telefonátom do centrály alebo navštívte pobočku.”

Hlasujte v ankete Smart Banka 2018 a vyhrajte nový Samsung Galaxy S9!

Bezpečnosť je teda neoddeliteľnou súčasťou bankových aplikácií, no tie sú plné ďalších zaujímavých a nemenej dôležitých funkcií. Aké sú vaše preferencie? Ktoré funkcie bankových aplikácií sú pre vás najdôležitejšie a aké vám chýbajú? Dajte nám vedieť v ankete Smart Banka 2018 a vyhrajte! Samsung Galaxy S9 alebo 5x aplikáciu ESET Mobile Security môžete vyhrať len za jediný hlas v ankete Smart Banka 2018!

V tej hľadáme mobilné bankové aplikácie, ktoré sú podľa vás najlepšie. Stačí, keď budete hlasovať na tomto odkaze, alebo kliknete na tlačidlo v článku, odpoviete na otázky a správne uvediete vaše osobné údaje. Automaticky tak budete zaradení do súťaže o nový smartfón Samsung Galaxy S9, s ktorým môžete využívať NFC platby a všetky ďalšie funkcie, ktoré tento vynikajúci smartfón prináša!

smartbanka-hlasuj

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou ESET.

15.2.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+