MojAndroid

Žijeme v dobe, kedy nám moderná technológia nielen pomáha s každodennými problémami a úlohami, ale sme ňou aj ohrození. Prinajmenšom nás vďaka smartfónu či tabletu môže niekto sledovať, ako tomu nasvedčuje aj aféra s americkými bezpečnostnými agentúrami. Tomu však môžme zabrániť zvýšením bezpečnosti našich Android zariadení. Ako zvýšiť bezpečnosť Androidu vám napovie nový seriál Bezpečnosť Androidu, ktorý sme si pre vás pripravili. V prvej časti si povieme, ktorých 10 aplikácií ochráni váš smartfón a umožní vám využívať šifrované hovory, SMS správy a prehliadanie internetu. Výber aplikácií je od autorov alternatívnej ROM Paranoid Android.

Lock Icon: Android

Orbot: Proxy with Tor

Tor je bezplatný softvér a rovnomenná otvorená sieť, ktorá po celom svete chráni vaše osobné údaje a dáta pri pristupovaní na internet. Orbot chráni vaše údaje a zabraňuje, aby niekto na základe toho, aké internetové stránky navštevujete zistil, kde sa nachádzate. Rovnako tiež chráni vaše dáta pred útokom tretích osôb. Tor pracuje nielen s internetovým prehliadačom, ale aj s nainštalovanými aplikáciami, ktoré pracujú s TCP protokolom. Na stiahnutie je dostupný bezplatne na Google Play Store.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Orweb: Privátny internetový prehliadač

Ak často prehliadate internet, mali by si prezrieť prehliadač Orweb. Ide o privátny prehliadač internetu s podporou proxy, ktorý v kombinácii s aplikáciou Orbot dokáže zablokovať cookies, blokovať uloženie histórie, zabrániť spusteniu flash doplnku na stránke či dokonca zabráni aj analýze webstránky, čím vás dokáže takmer dokonale ochrániť. Stiahnuť si ho môžete rovnako z Google Play, odkaz nájdete nižšie.

Ostel: Šifrované hovory

Nič nie je osobnejšie ako vaše hovory. Tie by ste preto mali mať ochránené viac než čokoľvek iné, k čomu vám veľmi dobre poslúži šifrovanie vrámci aplikácie Ostel. Ide o verejnú verziu šifrovacej aplikácie od Open Secure Telephony Network, ktorá má vďaka verejným šifrovacím kľúčom a protokolom zabezpečiť v budúcnosti šifrované hovory end-to-end bezplatne a pre všetkých. Aplikáciu si môžete po zaregistrovaní stiahnuť priamo na stránke autorov pre viaceré mobilné operačné systémy aj desktopy.

ostel-1 ostel-2

Gibberbot: Šifrovaná komunikácia

Okrem hovorov je veľmi populárna aj komunikácia vrámci správ a textových odkazov. Aplikácia Gibberbot je plnohodnotným messengerom, ktorý je postavený na platforme Talk od Googlu. Ponúka pokročilé šifrovanie, pričom podporuje aj protokol XMPP známy z aplikácie Jabber. Túto aplikáciu si môžete stiahnuť bezplatne z Google Play Store pomocou widgetu nižšie.

K-9 Mail: Bezpečné e-maily

Aplikácia K-9 Mail je založená na natívnej e-mailovej aplikácii Androidu, pričom ponúka lepšie šifrovanie a bezpečnosť. Na zabezpečenie je použitý OpenPGP protokol a aplikácia nemá problém ani so spracovaním viacerých e-mailových kont s veľkým objemom správ. Ak vás táto aplikácia zaujala, stiahnite si ju priamo zo stránky výrobcu alebo z Obchodu Play.

Verzia: 5.403
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 5.403
Aktuálna cena: Zdarma

CSipSimple: Šifrované VoIP hovory

CSipSimple je jednoduchá a prehľadná aplikácia, ktorá ponúka SIP klienta pre Android. Samozrejmosťou je šifrovanie VoIP hovorov pomocou protokolu ZRTP a poteší tiež kompatibilita s aplikáciou Ostel, ktorú sme spomínali vyššie. VoIP hovory sú síce na Slovensku málo známe, ak však žijete v zahraničí alebo poznáte niekoho, kto VoIP využíva, môže sa vám táto aplikácia hodiť.

Verzia: N/A
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: N/A
Aktuálna cena: Zdarma

TextSecure: Bezpečné SMS správy

Okrem messengerov je veľmi populárnou formou komunikácie aj krátka textová správa, inak povedané SMS. Tá je však často taktiež útokom hackerov a ponúknuť niekomu dôležité informácie zo správy nie je vôbec príjemnou záležitosťou. Preto je dobré mať nainštalovanú aplikáciu TextSecure, ktorá odosiela a prijíma šifrované SMS správy, čím obmedzuje útok hackera na minimum. Zamrzí však podpora len pre používateľov rovnakej služby. Aplikácia je dostupná na stránkach autorov alebo cez widget na Google Play.

Verzia: 4.16.9
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 4.16.9
Aktuálna cena: Zdarma

StoryMaker: Spravodajstvo pre Android

Aplikácia StoryMaker slúži pre začínajúcich alebo pokročilých novinárov, ktorý cez ňu môžu pohodlne zdieľať svoje články alebo nahrávky priamo cez svoje mobilné Android zariadenie. Ako bonus autori pridávajú maximálne zabezpečenie šifrovaním. Nachádzajú sa v nej aj návody a koncepty pre nové články, takže s jej používaním by ste nemali mať žiadne problémy. StoryMaker si môžete stiahnuť bezplatne z Google Play.

PixelKnot: Odosielanie správ vrámci obrázkov

Ak máte nejaké tajomstvo a chcete ho zdieľať so svojim priateľom alebo rodinným príslušníkom, stačí mu poslať zábavný obrázok. Aspoň tak funguje aplikácia PixelKnot, ktorá do obrázku zašifruje vašu správu. Tú po prijatí dokáže otvoriť len ten, kto pozná vaše spoločné heslo. Jednoduchá a zábavná forma posielania odkazov je dostupná pre všetkých bezplatne.

Verzia: 1.0.1
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 1.0.1
Aktuálna cena: Zdarma

NoteCipher: Pre bezpečné poznámky

Ak svoje Android zariadenie využívate na tvorbu a ukladanie poznámok s citlivým obsahom, tak by ste si mali nainštalovať aplikáciu NoteCipher. Ide totižto o poznámky pre Android zariadenia, ktoré naplno využívajú databázu SQLCipher a všetky uložené poznámky šifrujú v štandarde 256-bit AES. Rovnako tiež dáta ukladajú len na zabezpečenú časť pamäte a chránia ich vami zvoleným heslom.

Záver: Ktoré z aplikácií používate vy?

Mať vo svojom Android smartfóne alebo tablete nainštalované aplikácie pre šifrovanú komunikáciu a prácu nie je samozrejmosťou pre všetkých používateľov Androidu. Mnohí bezpečnosť svojich zariadení a túto tému ignorujú, čo je niekedy na ich škodu. Zaujíma nás však, aké aplikácie na ochranu svojho zariadenia využívate vy. Nainštalovali ste si niektorú z vyššie uvedených aplikácií alebo poznáte titul, ktorý by do nášho zoznamu dokonale zapadol? Napíšte nám do komentárov a hlasujte v našej ankete.

Na ochranu komunikácie a svojho Android zariadenia využívam aplikáciu [max. 3 odpovede]:

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

Zdroj: PhoneArena

9.8.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+