Žijeme v dobe, kedy nám moderná technológia nielen pomáha s každodennými problémami a úlohami, ale sme ňou aj ohrození. Prinajmenšom nás vďaka smartfónu či tabletu môže niekto sledovať, ako tomu nasvedčuje aj aféra s americkými bezpečnostnými agentúrami. Tomu však môžme zabrániť zvýšením bezpečnosti našich Android zariadení. Ako zvýšiť bezpečnosť Androidu vám napovie nový seriál Bezpečnosť Androidu, ktorý sme si pre vás pripravili. V prvej časti si povieme, ktorých 10 aplikácií ochráni váš smartfón a umožní vám využívať šifrované hovory, SMS správy a prehliadanie internetu. Výber aplikácií je od autorov alternatívnej ROM Paranoid Android.
Orbot: Proxy with Tor
Tor je bezplatný softvér a rovnomenná otvorená sieť, ktorá po celom svete chráni vaše osobné údaje a dáta pri pristupovaní na internet. Orbot chráni vaše údaje a zabraňuje, aby niekto na základe toho, aké internetové stránky navštevujete zistil, kde sa nachádzate. Rovnako tiež chráni vaše dáta pred útokom tretích osôb. Tor pracuje nielen s internetovým prehliadačom, ale aj s nainštalovanými aplikáciami, ktoré pracujú s TCP protokolom. Na stiahnutie je dostupný bezplatne na Google Play Store.
Orweb: Privátny internetový prehliadač
Ak často prehliadate internet, mali by si prezrieť prehliadač Orweb. Ide o privátny prehliadač internetu s podporou proxy, ktorý v kombinácii s aplikáciou Orbot dokáže zablokovať cookies, blokovať uloženie histórie, zabrániť spusteniu flash doplnku na stránke či dokonca zabráni aj analýze webstránky, čím vás dokáže takmer dokonale ochrániť. Stiahnuť si ho môžete rovnako z Google Play, odkaz nájdete nižšie.
Ostel: Šifrované hovory
Nič nie je osobnejšie ako vaše hovory. Tie by ste preto mali mať ochránené viac než čokoľvek iné, k čomu vám veľmi dobre poslúži šifrovanie vrámci aplikácie Ostel. Ide o verejnú verziu šifrovacej aplikácie od Open Secure Telephony Network, ktorá má vďaka verejným šifrovacím kľúčom a protokolom zabezpečiť v budúcnosti šifrované hovory end-to-end bezplatne a pre všetkých. Aplikáciu si môžete po zaregistrovaní stiahnuť priamo na stránke autorov pre viaceré mobilné operačné systémy aj desktopy.
Gibberbot: Šifrovaná komunikácia
Okrem hovorov je veľmi populárna aj komunikácia vrámci správ a textových odkazov. Aplikácia Gibberbot je plnohodnotným messengerom, ktorý je postavený na platforme Talk od Googlu. Ponúka pokročilé šifrovanie, pričom podporuje aj protokol XMPP známy z aplikácie Jabber. Túto aplikáciu si môžete stiahnuť bezplatne z Google Play Store pomocou widgetu nižšie.
K-9 Mail: Bezpečné e-maily
Aplikácia K-9 Mail je založená na natívnej e-mailovej aplikácii Androidu, pričom ponúka lepšie šifrovanie a bezpečnosť. Na zabezpečenie je použitý OpenPGP protokol a aplikácia nemá problém ani so spracovaním viacerých e-mailových kont s veľkým objemom správ. Ak vás táto aplikácia zaujala, stiahnite si ju priamo zo stránky výrobcu alebo z Obchodu Play.
CSipSimple: Šifrované VoIP hovory
CSipSimple je jednoduchá a prehľadná aplikácia, ktorá ponúka SIP klienta pre Android. Samozrejmosťou je šifrovanie VoIP hovorov pomocou protokolu ZRTP a poteší tiež kompatibilita s aplikáciou Ostel, ktorú sme spomínali vyššie. VoIP hovory sú síce na Slovensku málo známe, ak však žijete v zahraničí alebo poznáte niekoho, kto VoIP využíva, môže sa vám táto aplikácia hodiť.
TextSecure: Bezpečné SMS správy
Okrem messengerov je veľmi populárnou formou komunikácie aj krátka textová správa, inak povedané SMS. Tá je však často taktiež útokom hackerov a ponúknuť niekomu dôležité informácie zo správy nie je vôbec príjemnou záležitosťou. Preto je dobré mať nainštalovanú aplikáciu TextSecure, ktorá odosiela a prijíma šifrované SMS správy, čím obmedzuje útok hackera na minimum. Zamrzí však podpora len pre používateľov rovnakej služby. Aplikácia je dostupná na stránkach autorov alebo cez widget na Google Play.
StoryMaker: Spravodajstvo pre Android
Aplikácia StoryMaker slúži pre začínajúcich alebo pokročilých novinárov, ktorý cez ňu môžu pohodlne zdieľať svoje články alebo nahrávky priamo cez svoje mobilné Android zariadenie. Ako bonus autori pridávajú maximálne zabezpečenie šifrovaním. Nachádzajú sa v nej aj návody a koncepty pre nové články, takže s jej používaním by ste nemali mať žiadne problémy. StoryMaker si môžete stiahnuť bezplatne z Google Play.
PixelKnot: Odosielanie správ vrámci obrázkov
Ak máte nejaké tajomstvo a chcete ho zdieľať so svojim priateľom alebo rodinným príslušníkom, stačí mu poslať zábavný obrázok. Aspoň tak funguje aplikácia PixelKnot, ktorá do obrázku zašifruje vašu správu. Tú po prijatí dokáže otvoriť len ten, kto pozná vaše spoločné heslo. Jednoduchá a zábavná forma posielania odkazov je dostupná pre všetkých bezplatne.
NoteCipher: Pre bezpečné poznámky
Ak svoje Android zariadenie využívate na tvorbu a ukladanie poznámok s citlivým obsahom, tak by ste si mali nainštalovať aplikáciu NoteCipher. Ide totižto o poznámky pre Android zariadenia, ktoré naplno využívajú databázu SQLCipher a všetky uložené poznámky šifrujú v štandarde 256-bit AES. Rovnako tiež dáta ukladajú len na zabezpečenú časť pamäte a chránia ich vami zvoleným heslom.
Záver: Ktoré z aplikácií používate vy?
Mať vo svojom Android smartfóne alebo tablete nainštalované aplikácie pre šifrovanú komunikáciu a prácu nie je samozrejmosťou pre všetkých používateľov Androidu. Mnohí bezpečnosť svojich zariadení a túto tému ignorujú, čo je niekedy na ich škodu. Zaujíma nás však, aké aplikácie na ochranu svojho zariadenia využívate vy. Nainštalovali ste si niektorú z vyššie uvedených aplikácií alebo poznáte titul, ktorý by do nášho zoznamu dokonale zapadol? Napíšte nám do komentárov a hlasujte v našej ankete.
Zdroj: PhoneArena
Ja si asi počkám na messanger od PirateBay autorov :)
ad Ostel
– verejne sifrovacie kluce? to bude asi zly preklad. Ked mam siforvaci kluc, viem dekryptovat hociaky hovor
– nie je tam spomenut, ze to je extra siet a aj ten druhy clovek musi byt zaregistrovany a mat nainstalovanu tuto aplikaciu aby som mu mohol zavolat
nazdar paranoici :-))
Ono je to fajn, ale ked je deravy samotny android tak vsetky tieto veci su castokrat uplne nepouzitelne pre ochranu….. A vsetci dobre vieme, ako dopadol prednedavnom TOR, ked cez chybu vo Firefoxe na Windows infiltrovali celu siet… Vsetky bezpecnostne systemy su len tak bezpecne, ako ich najslabsi clanok. Android je bezpecnostne velmi slaby clanok.
Ale no tak, neprehanaj…
Ktorou vetou som prehanal akoze? :-D
Closed source bezpecnostne aplikacie? To urcite. Pre sifrovanie a bezpecnu komunikaciu jedine open source, iba tak sa mozeme presvedcit, kam sa veci naozaj posielaju.