MojAndroid

V posledných mesiacoch sme čoraz viac pripútaní k zariadeniam, ktoré sú mobilné, či už ide o tablety alebo naše obľúbené smartfóny. Všetky tieto zariadenia majú spoločnú jednu zásadnú vec a to bezdrôtové pripojenie na internet, či pomocou WiFi alebo mobilných dát. Redaktori z portálu Pocketnow.com sa zamysleli nad tým, ktoré pripojenie je z hľadiska prenosu dát bezpečnejšie: WiFi alebo mobilné dáta?

Sieťové technológie

WiFi je postavené iba na jednej sade protokolov. V podstate každý WiFi prístupový bod môže používať väčšinu alebo rovno všetky. Zastaralý bezpečnostný protokol WEP je ľahko prelomiteľný, WPA a WPA 2 sú zdolateľné do niekoľkých minút. Mnohé siete WiFi dokonca používajú nezabezpečené pripojenie, a sú o to ľahším cieľom útokov a nelegitímnych pripojení.

Štandard mobilných dát sa líši nielen v technológiách, ale aj rôznymi frekvenciami. Mnohokrát je samotná frekvencia závislá na krajine, v ktorej s aktuálne nachádzame. Ale aj keď sieť nepoznáme, neznamená to, že je bezpečná. Aj keď napojiť sa na zariadenie pomocou mobilných dát je o niečo komplikovanejšie.

Dostupnosť

WiFi je dostupné v určitom okruhu okolo samotného prístupového bodu, teda na pripojenie sa musí „záškodník“ nachádzať v tomto okruhu, a preto je ľahšie spozorovať neznáme objekty a subjekty v okolí vášho WiFi pripojenia. Tu však musíme poznamenať, že útok môže prísť aj z prostredia, odkiaľ je signál internetu do vášho prístupového bodu WiFi – teda prostredníctvom kábla, alebo z mobilných dát.

V prípade mobilných buniek je tento okruh pripojenia aj niekoľko kilometrov od miesta, kde sa práve nachádzate. Teoreticky, so správnym zariadením, je možné preniknúť do mobilného zariadenia kdekoľvek v rámci okruhu signálu tejto mobilnej bunky. Pripojenie však môže prísť aj úplne z inej vzdialenej bunky.

Na všetko stačí napríklad poznať Vašu IP adresu a získať pingom Vašu MAC adresu zariadenia. Potom je zachytávanie komunikácie vďaka rôznym programom už hračka.

Sociálne inžinierstvo

Aj keď Vaše domáce zariadenie WiFi je, povedzme dostatočne zabezpečené, otázka bezpečnosti sa vynára pri verejných prístupových bodoch ako je kaviareň, práca, škola alebo verejné hotspoty.  Sú to miesta, kde dochádza asi najčastejšie k útokom na zariadenia a prípadné zachytávanie dát.

Vedeli by ste si napríklad vybrať správny WiFi hotspot v kaviarni pri dvoch podobných názvoch, ak by ste sa neopýtali obsluhy na zabezpečený prístupový bod? Pravdepodobne nie. A to je problém.

Existuje niekoľko aplikácií, ktoré dokážu zachytiť, alebo ovplyvniť Vašu komunikáciu prostredníctvom WiFi (FaceNiff – nabúrava sa do vášho Facebook konta, Network Spoofer – mení charakter webu, alebo AntiLite – používa sa na prehľad okolo WiFi prístupového bodu, môže sa dať zneužiť…). Pre skúsenejších používateľov nie je problém prečítať celú vašu komunikáciu napríklad prostredníctvom notebooku a programu Wireshark.

Vyššie sme uviedli len niekoľko príkladov, ktoré sú bežne dostupné pre používateľov na internete. Pokiaľ programy a aplikácie použijete len na testovanie svojej vlastnej WiFi siete, nič sa nedeje, pokiaľ sa však pokúsite získať dáta z iných zariadení, alebo sa pokúsite na ne pripojiť, môžete sa vystaviť trestnému stíhaniu na základe zákonov v Slovenskej republike.

V Android Markete nájdete ďalšie množstvo nástrojov, ktoré sa dajú zneužiť. Taktiež nie je problém vyhľadať si prostredníctvom Google ďalšie programy, ktoré dopomôžu k monitorovaniu komunikácie prostredníctvom WiFi.

Všetky tieto argumenty spejú k jedinému a konečnému vyhláseniu – pripojenie na internet prostredníctvom mobilných dát od mobilného operátora je bezpečnejšie ako pripojenie prostredníctvom WiFi, hlavne na verejných prístupových bodoch. A čo si myslíte o tejto problematike vy? WiFi alebo mobilné dáta?

K článku pripájame video z redakcie Pocketnow.com:

Zdroj: Pocketnow.com

21.2.2012

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+