MojAndroid

Internet je skvelé miesto, ktoré nám prináša prakticky neobmedzené množstvo informácií, instantne nás spája s rodinou a umožňuje nám pracovať spôsobom ako nikdy predtým. Okrem toho prináša tonu zábavy. Proste v celkovom pohľade nám veľmi uľahčuje a spríjemňuje život. Takmer všetko máme na dosah ruky. Stačí pár kliknutí a je to. 

Ako to však už v živote býva, internet je skvelým sluhom, ale zlým pánom. Má svoje temné stránky, nástrahy a hrozby. Veci číhajúce niekde opodiaľ. Veci, ktoré často nevidíme, až kým nie je príliš neskoro. Pohyb v online priestore preto menej skúseným používateľom technológií môže pripomínať pohyb v neoznačenom mínovom poli. Stačí jeden zlý krok a celé sa to môže zmeniť na poriadnu nočnú moru.

ESET bezpecne na nete logo

Dôležité je vedieť kde sa človek môže pohybovať. Ktorým smerom je to ešte bezpečné, a kde to kvôli obrovskému riziku hrozby už nemá zmysel. Online priestor je proste taký. Nájdete tu zástup skvelých vecí prepletený s hrozbami, ktoré nikomu nič nedarujú. To isté samozrejme platí aj o dnešných technológiách všeobecne. Ono to totiž spolu úzko súvisí.

V celej tej mase plusov a mínusov sa dá len veľmi ťažko orientovať. Intuícia, žiaľ, nestačí a nikto nás nebude vodiť za ručičku. Človeka tu hodia a musí sa naučiť plávať. Našťastie to nie je úplne bez rezervy. V búrlivých vodách sa kde-tu nachádza malý ostrovček nádeje. Pomyselná pomocná ruka. Stelesnením týchto hrejivých predstáv sú edukačné projekty a osoby, ktoré šíria znalosti a budujú akési kolektívne povedomie.

Bezpečnenanete.sk ako fundovaný sprievodca

Do kategórie týchto projektov spadá aj webová stránka Bezpecnenanete.sk. Pod odbornou záštitou spoločnosti ESET sa tu na digitálnych riadkoch odovzdávajú základné myšlienky a princípy pre bezpečné používanie technológií. Dopĺňajú ich fundované rady a tipy, no a celé je to podávané tak, aby si na svoje prišli všetky vekové kategórie. Možno to bude znieť ako otrepané klišé, no hrozbám nezáleží na veku, vzdelaní či pohlaví, vystavený sú nim všetci.

Bezpečnenanete.sk sa snaží širokú verejnosť naučiť rozoznávať prípadné hrozby, a pritom ponúknuť efektívne metódy ako sa im buď úplne vyvarovať, pripadne ako sa proti nim efektívne brániť. Nakoľko deti patria medzi veľmi rizikovú skupinu používateľov technológií, venovaná je im samostatná sekcia “Pre rodičov a deti”. Rodičia sa v nej dozvedia ako sa so svojimi ratolesťami rozprávať o takto komplexnej problematike, nájsť tu môžu rôzne odporúčania aj skvelé doplnkové materiály – videá, komiksy, rozhovory a podcasty. 

Témy, ktorým sa web venuje sú skutočne širokospektrálne. Od všeobecných prehľadov škodlivého kódu a možnej ochrany, cez základe zásahy pre bezpečný pohyb na internete, až po prehľad používaných podvodov či rozsiahlu tému o smartfónoch. Všetko pripravené názorne, úhľadne a úderne. Od ťažkých tém ako kyberšikana, po tie príjemnejšie ako sú influenceri a internetová sláva. Bezpečnenanete.sk hľadá a prináša odpovede na všetky otázky súvisiace s technológiami a bezpečnosťou – našou, našich najbližších i našich zariadení.

Máj v znamení mobilných zariadení a ich bezpečnosti

Mobilné zariadenia sa stali úplne bežnou súčasťou našich životov. Bez smartfónov si mnoho z nás ani len nevie predstaviť svoj deň. Sme v neustálom spojení a vďaka nepretržitému pripojeniu k správam a sociálnym sieťam sme stále v obraze. Nič však nie je zadarmo a aj smartfóny si vyberajú svoju, často skrytú, daň. 

Web Bezpečnenanete.sk sa počas celého mája rozhodol venovať téme mobilných zariadení, ich (ne)bezpečnosti a s tým súvisiacim nástrahám. Pozrel sa na to z každého uhla, aby zrozumiteľnou formou pomohol zvýšiť globálnu informovanosť majiteľov smartfónov. Od detí, cez dospievajúcu mládeže, až po ostrieľaných používateľov technológií. Vzdelávacia platforma je proste postavená na princípe, že informácie prináša všetkým bez rozdielu. Prístup má každý a je len na ňom, či si tu niečo nájde.

V oblasti mobilných zariadení sa začalo veľmi zľahka, avšak s veľmi podstatnými informáciami. Stavať sa totiž musí na pevných základoch. Prehľadná infografika preto prezentuje základné tipy na zabezpečenie mobilného zariadenia. Aj keď si poviete, že to celé poznáte, opakovanie je matkou múdrosti a vždy je dobré osviežiť si pamäť. Pozornosť by ste mali venovať aj prierezu mobilného malvéru a tienistým stránkam smartfónov.

Bezpečnenanete

So smartfónmi úzko súvisia smart hodinky. Tie sú tiež našim častým spoločníkom, a práve pri smart hodinkách sme akosi slepí voči rizikám. To je veľká chyba. Bezpečnenanete.sk preto prináša princípy pre ich bezpečné používanie a zníženie rizika. Sú smart hodinky bezpečné? Sú, ak si dáte pozor na nastavenia a nenápadné detaily. Drobnosti sú presne tým, čo nás nakoniec dostane. 

Množstvo hrozieb súvisí priamo s aplikáciami, ktoré používame vo svojich smartfónoch a smart hodinkách. Tie zvykneme inštalovať bez rozmyslu, často z pochybných zdrojov a povolenia im udeľujeme bleskovo. Takéto správanie potenciálne prináša množstvo rizík. Mali by ste myslieť na to, že nie všetky aplikácie stoja za váš čas a peniaze. Telefón so sebou nosíme neustále a máme v ňom uloženú rozsiahlu históriu i digitálnu stopu, na to rozhodne netreba zabúdať. Čo sa s tým však dá robiť? Ako bezpečne používať smartfón?

Motorola edge+ displej

Tento článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou ESET.

27.5.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+