MojAndroid

Jedným z opatrení v boji proti šíreniu nového koronavírusu sú posilnené bezkontaktné platby. Slováci môžu už mesiac kartou platiť sumy do 50€ bez potreby zadávať PIN-kód. Už prvé štatistiky z tohto obdobia ukazujú, že táto zmena výrazne prispela k nárastu používania bezkontaktných platieb v obchodoch, čím sa v aktuálnom období efektívne zvýšila bezpečnosť.  

Podľa údajov Slovenskej sporiteľne počet platieb, kedy ľudia v obchodoch zadávali PIN-kód na platobnom termináli, klesol o polovicu. Aj keď najviac realizovaných platieb (63 %) je stále do 20 €, pomerne výraznú časť (27 %) tvoria aj sumy v rozmedzí od 20 – 50 €. Zostávajúcich 10% teda tvoria platby platobnou kartou pri sumách nad 50€.

„Už prvé štatistiky ukazujú, že nové limity zmenili, ako Slováci platia v obchodoch. Kým v minulosti prebehlo bez zadávania PIN-kódu iba približne 67 % platieb v kamenných obchodoch, aktuálne je to už 84 % platieb. Vďaka tomu tak Slováci platia v obchodoch rýchlejšie a bezpečnejšie,“ vysvetľuje Marta Cesnaková, hovorkyňa Slovenskej sporiteľne.

Prehľad využívania platobných kariet podľa údajov Slovenskej sporiteľne

  Platby s PIN-kódom Platby bez zadania PIN-kódu
apríl 2020 33 % 67 %
máj 2020 16 % 84 %
Do 20 eur 20 – 50 eur Nad 50 eur
63 % 27 % 10 %

Na základe svojich údajov Slovenská sporiteľňa v ostatnom čase eviduje aj zvýšený záujem o využívanie platieb mobilom či smart hodinkami.

„V uplynulom období sme zaznamenali až dvojnásobný nárast počtu klientov, ktorí si pridali svoju platobnú kartu do mobilného zariadenia. Znamená to, že počet ľudí, ktorí chcú platiť mobilom alebo hodinkami neustále rastie. Okrem pohodlného platenia je dôvodom aj bezpečnosť, keďže pri platbe mobilom je možné zaplatiť bez zadávania PIN-kódu aj sumy nad 50 eur,“ uzatvára Cesnaková. 

Klienti Slovenskej sporiteľne môžu platby kartou až do výšky 50 eur bez potreby zadávať PIN kód využívať od 22. apríla. Ako všetky banky, zareagovala na zákon z dielne rezortu financií, a pomáha tak znížiť riziko šírenia koronavírusu pri platení.

Majitelia platobných terminálov pritom nemuseli nijak zasiahnuť, zmena nastavenia zariadení prebehla automaticky, samozrejme za predpokladu, že POS terminál bol pripojený k sieti. Bezkontaktné platby preto zákazníci mohli využívať plynulo aj pri platení nákupov vo vyšších sumách.

Posilnené bezkontaktné platby: Aké zmeny pozorovali banky?

Aby sme získali lepšiu predstavu o tom, ako sa po zavedení 50€ limitu zmenilo správanie Slovákov pri využívaní platobných kariet, so žiadosťou o štatistiky sme oslovili jednotlivé banky. Prípadne vyjadrenia a informácie postupne doplníme. Vo všeobecnosti sa však dá povedať, že bezkontaktné platby naberali na objeme.

Fio banka eviduje nárast bezkontantných platieb, rástli aj platby mobilom

Fio banka nám zaslala údaje porovnávajúce obdobie 23. 3. – 22. 4., než prišlo k zvýšeniu limitu na 50€, s obdobím 23. 4. – 21. 5, kedy už bezkontaktne mohli prebiehať aj platby vo vyšších sumách.

Celkový podiel platieb kartami sa počas ostatného mesiaca zvýšil o 20%, Fio banka si však netrúfa špekulovať, či na to mal vplyv len zvýšený limit, alebo aj celková situácia, kedy došlo k výraznému obmedzeniu pohybu obyvateľstva.

Rovnako tak došlo k citeľnému nárastu platieb bez zadávania PIN kódu, zo 70% na 83%. V prípade platieb v rozmedzí 20 až 50€ prebehlo bezkontatne až 90% transakcií. Podiel samotných platieb podľa výšky sa pritom výrazne nezmenil, 60% z celkového objemu predstavovali platby do 20€.

Za sledované obdobie 23. 4. – 21. 5. bol zaznamenaný aj zvýšený záujem o platby mobilom:

Za poslední měsíc se zvýšil i počet plateb mobilem, konkrétně o 25% u Google Pay a o 32% u Apple Pay,“ prezradil Jakub Heřmánek, hovorca PR oddelenia Fio banky.

  Platby s PIN-kódom Platby bez zadania PIN-kódu
apríl 2020 30 % 70 %
máj 2020 17 % 83%
Do 20 eur 20 – 50 eur Nad 50 eur
60 % 23 % 17 %

ČSOB neeviduje výraznejšiu zmenu v správaní klientov

Zaujímavá situácia sa odohrala v prípade ČSOB, kde sa legislatívna zmena, ktorá priniesla vyšší limit na bezkontaktné platby, na správaní klientov nepodpísala prakticky žiadnym spôsobom.

Z dát o platbe kartou našimi klientami nebadáme významnejší rozdiel v transakčnom správaní sa vplyvom legislatívy,“ vysvetľuje hovorkyňa ČSOB, Anna Jamborová.

VÚB banka zatiaľ bez presnejších štatistík. Zmenu hodnotí pozitívne

VÚB banka zatiaľ situáciu po navýšení limitu platieb na 50€ podrobne nevyhodnocovala, no na základe prvotných dát tento krok hodnotí pozitívne. Zvýšený záujem o využívanie mobilných platieb nenastal.

Platí, že s nárastom kartových platieb vzrástla aj výška priemernej platby nad 20 eur, čiže zvýšenie tohto limitu bezkontaktných platieb bolo veľmi dobré rozhodnutie.

Platby, ako boli nastavené doteraz do 20 eur, tvorili počtom 63% platieb. Platby do 50 eur čo do počtu tvoria 88% platieb.

Pri platbách cez mobil, teda cez Google Pay alebo Apple Pay sme nejaké výraznejšie rozdiely v počte alebo objeme platieb nezaznamenali.

Čo sa týka zadávania PIN kódu, momentálne je to nastavené aj kvôli smernici PSD2 tak, že pri platbe cez mobil klienti aj tak musia stále po prekročení kumulatívneho limitu 150 eur, dodatočne overovať platbu PIN kódom.

Mgr. Dominik Miša, PR manager VÚB banky

Poštová banka: mobilné platby bez zmeny, bezpinové platby rástli

Poštová banka po navýšení limitu nepozoruje zmenu v záujme o využívanie mobilných platieb: „podielovo je to na štandardných číslach ako predtým, uviedla Lýdia Žáčková, hovorkyňa Poštovej banky. Podiel platieb, kedy klienti pri platbe nemuseli zadávať PIN kód narástol v absolútnych hodnotách o 10%.

Podiel bezkontaktných platieb bol podobný ako v predošlých mesiacoch, avšak vďaka uvoľneniu bezpinových platieb bezkontaktne do 50 eur nám vzrástol podiel bezpinových platieb asi o 10% v absolútnych hodnotách. Podiel pinových platieb klesol o 10% v absolútnych hodnotách.

Lýdia Žáčková, hovorkyňa Poštovej banky

Do 20 eur 20 – 50 eur Nad 50 eur
64% 26% 10%

mBank: počty kartových platieb bez použitia PIN kódu sa zvýšili, používanie mobilných platieb takisto

mBank hlási, že po zmene limitu došlo prirodzeným vývojom k nárastu platieb, ktoré prebehli bez zadávania PIN kódu. Popularite, no už dlhodobej, sa tešia aj mobilné platby, pričom za posledné tri mesiace sa počet klientov používajúcich službu Google Pay zvýšil až o pätinu.

V mBank evidujeme nárast počtu kartových platieb bez použitia PIN kódu. Zatiaľ čo v období od augusta 2019 do apríla 2020 tvorili kartové platby, pri ktorých naši klienti použili PIN kód približne 18% z celkového počtu, v máji 2020 to bolo už len 8%. Veľkej obľube sa medzi našimi klientmi dlhodobo tešia aj bezkontaktné platby a aj v poslednom čase ich použitie stúplo. Podiel bezkontaktných platieb na ich celkovom počte sa od augusta zvýšil o 5%. Aktuálne tvorí viac ako 90% všetkých transakcií.

Klienti mBank začali ešte viac využívať aj výhody zvýšenia limitov pri bezkontaktných platbách. Medzi augustom 2019 a februárom 2020 tvorili platby klientov mBank na platobných termináloch v hodnote do 20 EUR 75%-ný podiel. V období marca až mája tohto roka to bolo už len 67%. Platby v hodnote od 20 do 50 EUR tvorili od augusta 2019 do februára 2020 17%, no medzi marcom a májom 2020 to bolo už 23%. Nárast podielu platieb sme v mBank zaznamenali aj v kategórii platieb vyšších ako 50 EUR, kde sa v období marec až máj 2020 ich podiel zvýšil z 8% na 10%.

Mobilné platby sa u klientov mBank prirodzene tešia veľkej obľube a počet klientov, ktorí tieto služby využívajú neustále rastie. Za posledné tri mesiace sa počet klientov používajúcich službu Google Pay zvýšil o 20% a počet tých, ktorí používajú službu Apple Pay vzrástol o 9%.

Michal Staňek, produktový špecialista platobných kariet mBank

  Platby s PIN-kódom Platby bez zadania PIN-kódu
apríl 2020 18% 82%
máj 2020 8% 92%
Do 20 eur 20 – 50 eur Nad 50 eur
67% 23% 10%
Náš tip
Smart Banka 2019: Poznáme najlepšie bankové aplikácie aj výhercu smartfónu za tisíc eur
22.5.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+