MojAndroid

Zákazníci Orangeu môžu od dnešného dňa využívať bezkontaktné mobilné platby. Stačí, ak majú účet v Tatra banke a používajú smartfón podporujúci bezkontaktnú technológiu NFC (Near Field Communication). Ak má zákazník Orangeu využívajúci služby Tatra banky jeden z podporovaných smartfónov, stačí, ak si aktivuje NFC SIM kartu a do mobilu nainštaluje bezplatnú aplikáciu Mobile Pay. Vďaka nej sa telefón zmení na peňaženku a klient ho môže využívať na bezkontaktné platby, ktoré sú jednoduché, rýchle a bezpečné. Navyše, každý kto si v čase od 15. augusta až do konca roku 2013 aktivuje NFC SIM kartu, aktivuje službu Bezkontaktné mobilné platby pre Orange k osobnému účtu vedenému v Tatra banke a vykoná minimálne jednu platbu so svojim mobilným telefónom, bude zaradený do žrebovania o 4 tablety Sony Xperia Tablet Z od Orangeu.

bezkontaktne platby Android

Ako fungujú bezkontaktné mobilné platby

Platby prostredníctvom mobilného telefónu prebiehajú pomocou platobnej karty Tatra banky uloženej v kompatibilnej SIM karte, ktorá pomocou smartfónu s podporou technológie NFC umožňuje bezkontaktne zaplatiť na existujúcich bezkontaktných platobných termináloch. Používatelia si môžu zvoliť režim platieb na automatický alebo manuálny. V prípade automatického režimu, platba sumou do 20 Eur prebehne automaticky pri priložení zariadenia k terminálu. Pokiaľ sa snažíte zaplatiť sumou vyššou, než 20 Eur, na obrazovke smartfónu sa zobrazí výzva na zadanie PIN kódu. Telefón je v tomto prípade možné oddialiť od terminálu počas zadávania kódu. Potom je potrebné smartfón opäť priložiť. Manuálny režim spočíva v nutnom spustení aplikácie Mobile Play pre Orange(odkaz nižšie) a zadaní PIN kódu pred každou platbou.

Pre využívanie služby je nutné vymeniť aktuálnu SIM kartu, za NFC SIM kartu (výmena je spoplatnená), ktoré sú dostupné v predajniach operátora Orange. Telefonicky alebo návštevou pobočky Tatra Banky si zákazník následne aktivuje službu Mobilné platby. Pre záujemcov, ktorí nevedú účet v Tatra Banke bola pripravená akcia vrámci uvádzania tejto služby, ktorá odpúšťa jednorazový aktivačný poplatok.

Podporované Android smartfóny

 • Samsung Galaxy SIII
 • Samsung Galaxy SIII Mini
 • Samsung Galaxy Note II
 • Samsung Galaxy Mini 2
 • Sony Xperia S
 • Sony Xperia P
 • Sony Xperia Z (verzia OS Android 4. 2. 2, resp. vyššia)

V súčasnosti už využíva bezkontaktné platby mobilným telefónom niekoľko tisíc klientov Tatra banky. Najčastejšie ich využívajú na platby v DM Drogerie Markt, Carrefour, Kaufland, Lidl, 101 drogérie, Hypernova, IKEA, ako aj mnohých lekárňach, kaviarňach, či reštauráciách. Vďaka sieti viac ako 9000 bezkontaktných platobných terminálov Tatra banky po celom Slovensku sa platby mobilom stávajú ľahko dostupné a jednoducho realizovateľné. Priemerná suma jednej transakcie je 16 EUR.

Mobilnú aplikáciu MobilePay pre Orange si môžete bezplatne stiahnuť z obchodu Google Play kliknutím na nižšie uvedený widget. Aplikácia ponúka okrem podpory bezkontaktných platieb aj dodatočné funkcie, ako napríklad zobrazenie detailov o karte, ktoré sú nevyhnutné pre realizovanie nákupu na internete. Okrem toho zobrazuje posledné transakcie a umožňuje zmeniť PIN kód.

Čo je to NFC (Near Field Communcation)

NFC je skratka pre Near Field Communcation alebo krátkodosahové, vysokofrekvenčné a bezdotykové spojenie, umožňujúce výmenu dát medzi zariadeniami do vzdialenosti okolo 10 až 20 cm. Táto technológia je rozšírením štandardu ISO/IEC 14443, teda štandardu bezkontaktných kariet založených na technológii RFID. Veľkou výhodou zariadenia s NFC je možnosť komunikovať s oboma existujúcimi štandardmi, teda RFID kartami a čítačkami a takisto s inými NFC zariadeniami. NFC nám teda môže slúžiť na platenie za nákup v obchode, zakúpenie si cestovného lístka v prostriedkoch hromadnej dopravy či na komunikáciu s telefónmi pomocou funkcie nazývanej Android Beam.

co je to NFC

Zdroj: tlačová správa

15.8.2013
 • Ferro

  Ten list podporovaných telefónov je nejaky obmedzený, nie? Čo ostatné smartfóny, ktoré majú NFC (LG Nexus 4, Samsung S4, S4 mini, HTC One, …)?

  • marek54

   Lebo sú neschopní tieto TOP modely certifikovať. Ja nechápem tú retardovanú politiku. Najskôr by mali byť podporované TOP telefóny a nie 2 roky staré telefóny. Schválne som skúšal na S4. Dnes všetko išlo OK až do spustenia appky, ktorá spadne. NFC je mŕtve, keď VISA už niekoľko mesiacov spí a necertifikuje telefóny.

   • Marek

    DLho si si musel trieskat hlavu o stenu??? Ake 2 roky stare telefony? Podla teba je xperia Z, note 2, S3/S3 mini a dalsie 2 roky stare tak potom ty si aspon 150 rocny. Nic v zlom no jeden rok ma 365,25 dna, jedine, ze to pocitas v psich rokoch tak potom ano.

  • Juraj Bobek

   Mne odpisali ze HTC One ma NFC ktore neobsahuje komponenty potrebne pre mobilne platby?!?

   • marek54

    Totálna sprostosť, aké komponenty…. chce to len certifikovať telefón.. Toto písali aj pre S4 a pritom už v nastaveniach máš možnosť pri NFC nastaviť platby cez NFC… Čo majú iné odpísať ,, Visa je pomalá a už pol roka neocertifikovala žiaden nový telefón.,, to určite sa vyhovoria na všeobecne za všetko možné ,,technické problémy,,

    • Juraj Bobek

     Ja tu vidim napr aj HTC One X a orange ho vraj nepodporuje.
     http://www.nfc-phones.org/certified-phones/2/

     A neverim ze HTC One nema nieco co ma OneX

     • joe

      Presne som aj ja pozeral HTC one x, dokonca je tam písané, že by mal byť podporovaný aj googlom, ale google wallet nainštalovať nejde

     • marek54

      To je zoznam už ocertifikovaných telefónov ? Podľa toho napr Galaxy S4 by mal byť už certifikovaný ?

 • Roman Anderko

  zase len tatra banka :( ostatne banky zaspali?

 • Janči

  a kde je telekom?! zaspal dobu?

  • robert svantner

   Ak pre telekom robi sw ta ista firma, ktora urobila app pre magio.tv, tak to nebude hotove nikdy. A ak by aj nieco napisali, tak to bude fungovat, ako prva beta verzia 8r dietata!!!

 • Matúš Kollár

  S4 nič?

  • marek54

   Nie nefunguje skúšal som… spadne appka…. Nemám slov na ten idio…..zmus…. hada, najskor certifikujem najpredavanejsie telefony a potom sa sústreďujem na strednú triedu….

   • mm

    Plate v hotovosti a mate pokoj

   • Jano

    Ty si spadol odkial? Note 2, xperia Z pripadne aj S3 je odkedy stredna trieda? Ach jaj takych ako ty “zboznujem”, ktory par mesiacov stare top modely radia do rady strednej triedy.

    • marek54

     Sú staré 15 až 8 mesiacov. Novšie modely nie sú podporované. Áno to už sú staršie telefóny.

     • Jano

      Starsie ani velmi nie, napr. note 2, xperia Z su este stale najnovsie modely tvojej triedy u daneho vyrobcu.

 • dibon

  Ja zas nechapem, preco by som si musel nieco niekde aktivovat a este aj robit ucet v TB! Naco mi je potom v telefone Google wallet?! ked uz mam predsa platobnu kartu priradenu ku google uctu, mozem nakupovat aplikacie… tak preco dpc, by som nebol platit telefonom cez NFC?! Preco?!

 • Ešte treba doplniť že NFC SIM karta stojí 10 €!!

  • petris

   omyl. ziadnych 10 €. len v orange vam sim vymenia len za 11,50 € .

   u modrej konkurencie je vymena SIM karty za NFC SIM od zaciatku bezplatna !!!

   • Dokonca 11,50 €. Nevedia, čo by pýtali ale nikde o tom nie je ani zmienky

 • hehe

  Akokeby nestacila bezkontaktna karta… :) ak nahodou pridem o mobil, tak mozem prist o vsetko, maily, facebook, fotky… a este aj nech si niekto plati mojim telefonom… nie dakujem :)

+