MojAndroid

Nie je to tak dávno, čo sa spoločnosť Apple rozhodla k svojim telefónom nedodávať nabíjací adaptér. Zákazníci dostali len kábel. Nový kábel s USB-C konektorom, ktorý nebol kompatibilný so staršími Apple nabíjačkami. V konečnom dôsledku (ak zákazník nemal iPhone 11 Pro) tak bolo potrebné nabíjací adaptér aj tak dokúpiť.

Ekológia alebo len dobrý biznis plán?

Spoločnosť argumentuje, že je za tým ekológia. Sčasti je to síce pravda, prakticky v každej domácnosti nie je problém nájsť nevyužívaný nabíjací adaptér. Do veľkej miery je to stále len a len o ekonomike. Veľké percento zákazníkov si k svojmu novému iPhonu predsalen kúpi aj novú nabíjačku. A tu sa ekológia úplne vytráca, pretože tá dorazí v ďalšom zbytočnom balení.

Poďme ale ďalej a Apple nechajme Applom. Neprešlo veľa času a na tento trend nabehli aj ostatní výrobcovia smartfónov. Nie úplne všetci, ale väčšina. Samsung nabíjačky nedodáva k drahým modelom série Galaxy S a skladačkám, rovnakou cestou išiel sčasti aj Xiaomi. Sú tu však výrobcovia, ktorí nový trend úspešne ignorujú, za čo im zákazníci ďakujú.

Niektorí výrobcovia stále ponúkajú bohaté balenie

Nie je to tak dávno, čo som testoval vivo X80 Pro. Smartfón, ktorý mal v balení okrem nabíjačky a kábla aj slušne hrajúce slúchadlá a ochranný kryt. Na nabíjačky nezabudol ani Huawei či OnePlus. Avšak môžeme očakávať, že v skôr či neskôr aj títo výrobcovia nabehnú na nový trend.

vivo X80 Pro zadna strana
vivo X80 Pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Ten sa bude dokonca ešte zhoršovať. Nielenže k novému drahému telefónu nedostanete nabíjačku, v balení nebude ani kábel. Podľa informácií portálu hyperbeast bude jedným z výrobcov, ktorí sa takto rozhodnú, aj Samsung.

V každom prípade, ani zďaleka nepôjde o prvého výrobcu, ktorý vám nepribalí ani kábel. Prvenstvo v tomto smere už má japonské Sony. Najnovšie modely Xperia 1 IV a Xperia 10 IV v balení nemajú okrem “papierovačiek” absolútne nič. Nie je tam kábel, nabíjačka a dokonca ani nástroj na vyberanie SIM karty. To vás ale trápiť nemusí, keďže zásuvku na SIM kartu je možné otvoriť aj bez neho.

Recenzia Sony Xperia 1 IV
Sony Xperia 1 IV nemá v balení kábel ani nabíjačku | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Kórejské zdroje hovoria, že spoločnosť Samsung sa zaviazala, že do roku 2025 odstráni zo svojich balení všetok plast. Rok 2025 ale nie je rokom, kedy bude z balení odstránený aj kábel. Toho sa pravdepodobne dočkáme skôr.

Až taký problém pre zákazníkov by to nemal byť. Samsung už dávno prešiel na USB-C štandard, takže majitelia predchádzajúcich modelov budú mať kompatibilné príslušenstvo. To sa nedá povedať napríklad o Huawei, ktorý dodáva nabíjacie adaptéry stále s veľkým USB portom.

Mrzí nás aj to, že OnePlus dodával USB-C adaptéry, no z nepochopiteľných dôvodov má napríklad tohtoročná vlajková loď, OnePlus 10 Pro, pribalený adaptér s klasickým USB. Ako sa celá situácia okolo nabíjačiek a káblov v balení smartfónov nakoniec vyvinie, ukáže až čas.

Náš tip
Samsung Galaxy S22 dostane veľkú aktualizáciu zameranú na fotoaparáty
31.8.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+