MojAndroid

BenQ ako výrobca smartfónov nie je v naších končinách veľmi známy. O to viac nás potešilo, keď sme k nám do redakcie dostali BenQ F5, ktorý sa ako 4G smartfón prednedávnom začal predávať aj na Slovensku. Táto novinka bola predstavená ešte v minulom roku, a tak nesie niektoré staršie hardvérové komponenty. Nájdete tu o niečo starší procesor, ako aj verziu Androidu. To mi však nepokazilo celkový dojem, ktorý som pri používaní tohto zariadenia nadobudol.

Konštrukcia: Je iná

BenQ F5 sa mi zapáčil už pri prvom otvorení balenia. Už na prvý pohľad ide o dobre vyzerajúci smartfón, ktorý zaujme niekoľkými dizajnovými prvkami. Asi ten najvýraznejší z nich je červené lemovanie šošovky fotoaparátu, ako aj červená výplň telefónneho a hlasného reproduktoru. F5 sa vďaka oblým hranám a pogumovanému povrchu dobre drží v ruke, pričom pozitívom je aj to, že povrchová úprava nie je náchylná na zachytávanie odtlačkov prstov a nečistôt.

Benq F5 recenzia-3

Ovládanie sa realizuje najmä prostredníctvom trojice kapacitných tlačidiel, ktoré sú podsvietené a umiestnené hneď pod displejom. Výrobca ich poradie oproti iným zariadeniam pozmenil a tlačidlo pre návrat späť tak nájdete na ľavej strane. Pri prechode z iného smartfónu si tak na nové rozmiestnenie budete musieť chvíľu zvykať. Prednú stranu vypĺňa 5-palcový displej chránený sklom s oleofóbnou vrstvou, nad ktorým je situovaná predná kamera a mriežka telefónneho reproduktora. Notifikačná LED dióda žiaľ chýba.

Benq F5 recenzia-5

Ovládacie prvky reagujú na stlačenie dobre. Pri zapínaní zariadenia však musíte počítať s tým, že za tlačidlom zapnutia sa budete naťahovať až do ľavého horného rohu. Dvojtlačidlo pre zmenu hlasitosti nájdete na dosah palca, na ľavom boku zariadenia. 3,5 mm audio jack je umiestnený navrchu a microUSB nájdete už štandardne v spodnej časti.

Benq F5 recenzia-8 Benq F5 recenzia-7

Zadný kryt sa dá jednoduché odstrániť, zároveň však pri nasadení drží pevne. Po jeho odňatí sa vám naskytne pohľad na zabudovanú 2300 mAh batériu, či sloty pre microSD kartu a microSIM.

Celkový dojem z BenQ F5 je inak výborný. Konštrukčné aj dizajnové spracovanie sa mi veľmi páčilo a nemám k nemu väčšie výhrady. Menším mínusom je umiestnenie tlačidla zapnutia navrchu, ktorý však výrobca čiastočne eliminoval podporou prebudenia pomocou poklepania na displej. Inak ide ale o veľmi dobre spracovaný smartfón. V rukách pôsobí pevným dojmom, pričom ani pri silnejšom zatlačení sa z neho neozývajú žiadne nepríjemné zvuky.

Benq F5 recenzia-6

Displej: Dobre farby aj rozlíšenie

Displej BenQ F5 má veľkosť 5 palcov a je typu IPS. Rozlíšenie má 1280 x 720 px, čo je maximálne postačujúca hodnota aj pre takto veľké uhlopriečky displejov. Zobrazovací panel, ktorý použila spoločnosť, ponúka dobre a verné farebné podanie, ako aj dobrý jas a pozorovacie uhly. Obraz sa síce pri pohľade zo strán trochu mení, no pri bežnom používaní túto zmenu pravdepodobne nepostrehnete.

Benq F5 recenzia-1

Displej je inak chránený neznámym typom skla, ktoré je pokryté oleofóbnou vrstvou. Jej použitie nie je pri lacnejších zariadeniach pravidlom. Telefón podporuje aj automatické podsvietenie, ktoré pomocou senzoru reguluje jas displeja podľa okolitého osvetlenia. Jas bol podľa môjho názoru nastavený primerane a regulovaný v dostatočne rýchlej miere na to, aby ste na displej videli aj pri prechode medzi rôznymi svetelnými podmienkami.

Výkon a pamäť: Preborníkom nebude

BenQ sa svoj smartfón s označením F5 rozhodol osadiť starším procesorom Snapdragon 400, ktorého takt je nastavený na 1,2 GHz. Ide o štvorjadrový čip so vstavanou grafikou Adreno 305, ktorý spolupracuje s 1 GB operačnej pamäte RAM. Táto dvojka ale vôbec nepodáva také dobré výsledky ako zariadenia s novšími procesormi, ako napríklad Snapdragon 410, ktorý je priamym nástupcom použitého čipu. To sa odrazilo aj na benchmarkoch, v ktorých zariadenie dosahovalo iba priemerné výsledky.  V AnTuTu benchmarku som nameral 18424 bodov.

Čo však zaváži najviac nie sú výsledky benchmarkov, ale samotný používateľský zážitok. BenQ je presne ten prípad smartfónu, ktorý síce neponúka najvyšší výkon, no z toho čo má, dokáže vyžmýkať maximum. V praxi to znamená, že operačný systém Android je na F5 pri bežných činnostiach plynulý a reaguje dostatočne rýchlo, určite však nie až tak, ako pri drahších zariadeniach. To platí aj o ostatných úkonoch, ktoré budete s týmto smartfónom vykonávať. Problémy teda nebudete mať s prehliadaním webových stránok, ani s hraním menej náročných hier. S tými graficky náročnejšími titulmi však už nemusí byť všetko také ideálne, niektoré hry dokonca nie sú zariadením podporované. Konkrétne Modern Combat 5 som v obchode Play nenašiel. Samozrejme, ak sa rozhodnete z BenQ F5 vyžmýkať maximum, tak sa stretnete už aj s pomalšími reakciami. V 3D Marku dosiahol 2857 bodov.

BenQ F5-screen-10 BenQ F5-screen-1

Ukladací priestor má dostatočnú kapacitu o veľkosti 16 GB, z ktorej pre používateľa ostáva viac ako 11 GB. Je to dostatočne veľa na inštaláciu aplikácie aj hier. Navyše, ak sa rozhodnete vnútornú pamäť rozšíriť, tak môžete. A to prostredníctvom pamäťovej karty microSD. Podporované sú kapacity do 64 GB. BenQ F5 nepodporuje USB Host, takže externé pamäte, ani príslušenstvo k nemu cez microUSB nepripojíte.

Multimédiá

Smartfón od BenQ môžete využiť aj na prehrávanie videa. Bez problémov si poradí s HD alebo Full HD filmami, aj keď nie vždy môžu fungovať úplne plynulo. MX Player prehral väčšinu nami testovaných videí v tejto kvalite, problém bol niekedy ale so zvukom, ktorý nebol podporovaný. Po zvukovej stránke nie je F5 žiadnym preborníkom. Hlavný reproduktor je pomerne tichý a nevýrazný. To však neplatí o zvukovom výstupe a počúvaní cez slúchadlá. Tu je už zvuk dostatočne hlasný a kvalitný. Z aplikácií, ktoré sú dostupné pre používateľa, spomeniem len galériu Androidu 4.4 KitKat, či hudobný prehrávač Hudba Play.

Operačný systém

Výrobca použil operačný systém vo verzii Android 4.4.2 KitKat, ktorý doplnil o vlastnú používateľskú nadstavbu. Tá je však z väčšej časti založená len na alternatívnom launcheri Q Home, ktorý ponúka vlastné ikony a niektoré ďalšie prvky. Osobne sa mi launcher vôbec nepáčil a radšej som namiesto neho zvolil populárnejší NOVA Launcher. Ten ponúka vzhľad blízky čistému Androidu, čo mi počas testovania maximálne vyhovovalo.

BenQ F5-screen-2 BenQ F5-screen-3 BenQ F5-screen-5 BenQ F5-screen-4

OS sa teda od toho, čo ponúka Google na svojich Nexus zariadeniach, veľmi nelíši. Nájdete tu rovnaký dialer s inteligentnou voľbou, správcu kontaktov, notifikačný panel, ako aj menu s nastaveniami. Niekoľko noviniek sa tu ale predsa len nachádza. Okrem toho, že tu nájdete ovládanie gestami, ako prebudenie dvojitým poklepaním na displej alebo stíšenie zvonenia otočením, tak to je napríklad aj pokročilejšia správa napájania. Čo sa týka aplikácií, tak tých tu veľa nenájdete a nenachádzajú sa tu žiadne také tituly, ktoré by ste nenašli aj v obchode Play.

BenQ F5-screen-9 BenQ F5-screen-8 BenQ F5-screen-7 BenQ F5-screen-6

Fotoaparát

BenQ sa môže pochváliť 13 Mpix fotoaparátom, ktorý patrične doplnený aj o prisvetľovaciu LED diódu. Vzhľadom na cenovú kategóriu som od neho neočakával veľa, no napriek tomu ma milo prekvapil. Aspoň v dobrých svetelných podmienkach, v ktorých fotil viac než dobre. Úroveň detailov je výborná a to platí aj o vernosti farieb. Kvalita fotografií však priamo úmerne klesá s ubúdajúcim svetlom. V zlom osvetlení začína byť problematické aj zaostrovanie a najmä šum, ktorý na fotografiách pôsobí najviac rušivo.

IMG_20150309_130203

Video je možné natáčať v rozlíšení Full HD. Keďže smartfónu chýba optická stabilizácia, tak je pri chôdzi alebo rýchlejších pohyboch roztrasené. Na tento jav sme si ale v tejto triede zariadení už zvykli. Kvalita videa je ale na dobrej úrovni a vzhľadom na cenu smartfónu jej nemám v podstate až tak čo vyčítať.

Fotoaparát ponúka niekoľko zaujímavých funkcií a nastavení. Okrem možnosti zvoliť si farebný efekt, sú k dispozícii aj scénické režimy, rozpoznávanie tváre a voľba citlivosti ISO, rozlíšenia, vyváženia bielej a iných nastavení. Samozrejmosťou je aj HDR, potlačenie šumu alebo sériové snímanie. Plusom je, že priamo z prostredia je možné jedným dotykom natáčať video alebo fotografovať. Pri natáčaní je možné použiť aj pauzu.

Konektivita: Má aj NFC

Smartfónu nechýba ani NFC a podporuje aj prenosy v rýchlej 4G sieti, a to rýchlosťou 150 Mbps pre download a 50 Mbps pre upload. Samozrejmosťou je Wi-Fi 802.11 b/g/n, či Bluetooth vo verzii 4.0. Nechýba ani GPS a FM rádio.

Batéria: Slušná výdrž

BenQ F5 sa môže pochváliť aj slušnou výdržou na batériu. Tá ma kapacitu 2520 mAh a dokáže ho v chode udržať po dobu aj dvoch dní (rozumej 48 hodín). S nonstop pripojením na internet s kombinovaným využitím 3G a Wi-Fi siete, 2,5 hodinami zapnutého displeja a pol hodiny hovorov som sa dostal práve na takúto hodnotu. Telefon som využíval predovšetkým na bežné úkony, ako komunikáciu prostredníctvom e-mailov, volania a posielanie SMS. V nastaveniach sa nachádza aj niekoľko funkcií pre šetrenie energie. Je to napríklad Smart Connect, ktorá dokáže vypnúť dátové pripojenie pri vypnutej obrazovke v určených časoch. Po vypnutí displeja pritom nemusí dôjsť ku okamžitej deaktivácii, ale je možné nastaviť aj oneskorenie.

Benq F5 recenzia-9

Záverečné hodnotenie

Benq F5 ma zaujal svojim dizajnom aj ponúkanými funkciami. Oceniť by ste mohli najmä jeho pomer ceny a výkonu. Za 160 eur ponúka dobrú výdrž na batériu, displej aj dostatočný výkon. Navyše, podporuje aj 4G sieť. BenQ F5 poteší aj celkom dobrým fotoaparátom, ktorý dokáže počas dňa vytvárať kvalitné fotografie. Horšie je na tom síce v zhoršených svetelných podmienkach, no ale aj tak si myslím, že patrí k lepšiemu priemeru. Smartfón od BenQ je tak určený pre všetkých tých, čo hľadajú dobre fungujúci smartfón, od ktorého nevyžadujú TOP výkon. Samozrejme, konkurencia je v tomto segmente pomerne silná a nachádza sa tu niekoľko rôznych alternatív, ktoré stoja za zváženie. Je to napríklad Lenovo S850, LG L80, Asus Zenfone 5, Sony Xperia M2 Aqua, Huawei Ascend G620s, či HTC Desire 610.

Plusy Mínusy
  • Plynulý chod a dostatočne rýchle reakcie
  • Vzhľad a konštrukcia
  • Podporuje LTE a NFC
  • Slušná výdrž na batériu
  • Cena
  • Šum fotoaparátu horšia kvalita snímkov v noci
  • Nevymeniteľná batéria
10.3.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+