MojAndroid

V minulom čísle Android Magazínu sme sa pokúsili vysvetliť v článku, určenom pre Android začiatočníkov, čo to vlastne benchmarky sú a aký je ich účel. Dnes budeme v tejto téme pokračovať, predstavíme si niekoľko najznámejších benchmarkových aplikácií a stručne charakterizujeme, ktorú oblasť resp. parametre nimi môžeme u Android smartfónov testovať.

NenaMark 2 a

Quadrant Standard – jedna zo starších benchmarkových aplikácií, ktorá sa zameriava na testovanie výkonu procesora, trojrozmernej grafiky a I/O, teda vstupu a výstupu dát. Ako upozorňujú autori, benchmark nefunguje na niektorých starších telefónoch, ktoré neobsahujú grafický čip (napr. HTC Tattoo alebo Samsung Spica). Výsledkom testu je skóre, čím je vyššie, tým lepší výkon zariadenie v teste podalo.

Vellamo AnTuTu b

NenaMark 2 – tento benchmarkový test je zameraný na grafickú stránku mobilných zariadení a je založený na OpenGL/ES 2.0, čo je grafický štandard, slúžiaci na programovanie 3D grafiky. Test prebieha formou zobrazovania akejsi krajinky, v rámci ktorej sa zobrazujú rôzne grafické efekty. Zámerom je simulovať zobrazenie podobajúce sa na bežnú hru a zmerať takzvané FPS. Pokiaľ ste sa s týmto pojmom ešte nestretli, jedná sa o počet snímok za sekundu, teda koľkokrát sa obraz na displeji „obnoví“ počas jednej sekundy. Platí samozrejme pravidlo, že čím viac snímok za sekundu dokáže zariadenie vykresliť, tým je hra plynulejšia. Výsledok NenaMarku 2 je uvádzaný práve vo FPS, pričom čím je výsledné číslo vyššie, tým výkonnejší je váš mobil alebo tablet.

Zvyšok článku si môžete prečítať v aktuálnom čísle Android Magazínu, v ktorom však nájdete ešte oveľa viac zaujímavých tém, článkov a rozhovorov.

Článok nájdete v letnom vydaní časopisu Android Magazín na 10. strane

>>> Stiahnite si PDF – Android Magazín Júl-August 2013  <<<

Aplikácia Android Magazín je dostupná na Play Store aktuálne len pre Android tablety vo verzii 3.0 a vyššie. Pre správne spustenie aplikácie je potrebné mať nainštalovanú aplikáciu Adobe AIR. Aplikácia Android Magazín beží na platforme Coverpage od spoločnosti MONOGRAM Interactive.

14.9.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+