MojAndroid

Všetky bežné batérie je nutné pripojiť k inému zariadeniu pre dobitie vzácnej energie, hlavne v prípade mobilných zariadení. Tímu výskumníkov v Indii sa však podarilo tento holý fakt zmeniť vývojom nových batérií, ktorých nitrid titánová anóda (titanium nitride) je poháňaná prírodným ale aj umelým svetlom. V dobre osvetlenom priestore, sa tento prototyp dokáže dobiť sám bez pomoci externého zdroja alebo nejakej nestabilnej chemikálie.

Podobne, ako aj s ostatnými technológiami batérií, s ktorými sme sa za posledné roky stretli, ani táto nie je momentálnu určená na masovú výrobu a vyžaduje ďalší vývoj. V aktuálnej fáze sa batéria dokáže nabiť za 30 sekúnd, no je sotva dosť silná na poháňanie LED svetiel alebo menšieho ventilátora, a nie dnešných energeticky hladných mobilných zariadení. Inou výhodou tejto batérie je fakt, že jej zloženie je nie nebezpečné a nevznieti sa pri mechanickom namáhaní. Je totižto vysoko stabilné a oveľa bezpečnejšie, ako konvenčné možnosti.

jp-2015-028719_0006

Vedci tvrdia, že ich dizajn batérie je sľubný prvý krok smerom k vývoju udržateľnejšej a bezpečnejšej technológie batérií. Či už sa nová technológia dostane do štádia komerčného nasadenia ukáže už len čas.

Zdroj: acs, foto: acs

 

22.6.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+