MojAndroid

Najväčším problémom zariadení s množstvom jadier v procesoroch a veľkými obrazovkami je samotná výdrž batérie. Aj keď mnohí sú stále presvedčení, že problémom je samotný operačný systém, množstvo spustených aplikácií bežiacich na pozadí alebo dokonca samotný hardvér zariadení, skutočnosť je práve pred vašimi očami – teda veľký displej s neprimeraným jasom. Zdá sa však, že sa blýska na lepšie časy a po niekoľkých predstavených technológiách výroby batérie prichádza na svetlo sveta ďalšia, tentoraz Li-Ion batéria s drveným kremíkom.

Aj keď technológie postupujú míľovými krokmi, zatiaľ jediným riešením, ako zlepšiť výdrž smartfónov je pridávanie na kapacite batérií a doplnkové zariadenia, ktoré vám dobijú batériu aj na cestách.

Nová metóda drveného kremíka by mohla tento stav zmeniť natoľko, že výdrž batérie by sa mohla vyšplhať až na trojnásobok toho, čo poznáme dnes. Navyše, technológia nie je náročná ani na prevedenie, takže by sme sa mohli dočkať jej uvedenia do praxe v dohľadnej dobe. Technológia drveného kremíka je postavená na klasickej Li-Ion batérii, ktorá ma miesto uhlíkovej anódy drvený kremík.

Kremík má pritom v tejto batérii opodstatnené miesto, pretože má niekoľkonásobne väčšiu kapacitu zachytenia iónov, ako súčasný materiál v podobe uhlíka. Grafitové anódy majú kapacitu približne 350 mAh na jeden gram. Nová technológia by však mohla priniesť kapacitu na úrovni viac ako 1000 mAh na jeden gram.

Navyše sa pri použití drvenej anódy z kremíka rozšíri aj plocha, ktorá je v batérii účinná. To by mohlo zabezpečiť, že pri terajšej veľkosti batérie by sa výdrž mohla vyšplhať až na niekoľko dní pri intenzívnom používaní smartfónu, aj keď existujú zariadenia, ktoré dokážu pri bežnom použití vydržať už dnes aj 6-7 dní.

Zdroj, foto:  MotherBoard

6.11.2012

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

18 odpovedí na “Batéria s trojnásobnou výdržou je na ceste”

  1. Takychto sprav tu uz bolo habadej a realita? Nikdy sa takyto krok vpred nedostane ku koncovym zakaznikom. A preco? Pretoze peniaze. Vyrobcovia nam hadam neponuknu technologicky skok a zo dna na den nam daju baterie s vydrzou trikrat vacsiou, ked mozu pomaly postupne na nas ryzovat a len po malych krokoch davat baterie s lepsiou vydrzou. Sami si to vsimnite ako vzdy s novym telefonom nejakym zazrakom narastie kapacita baterky o 100-200mAh … od mojho HTC Desire z 1400mAh za 2roky to poskocilo len na nejakych 1800mAh pri HTC ONE X a nejakym zazrakom zrazu az ku 2100mAh pri X+. Pokial budu baterie ako spotrebny material a budeme ich kupovat ako nahrady do nasich telefonov, tak vyrobcovia si budu mydlit ruky a tesit sa s peniazkou a zatial baterie s 10x lepsim vykonom budu odpocivat v ich suflikoch a cakat, ked ich o 10 rokov uvedu ako super novinku.

    A ako to bolo myslene s tym neprimeranym jasom? To akoze mam skulit do displeya, na ktorom vidno tak akurat tmu? Od toho tu je, aby svietil. Automaticka regulacia funguje naprd a nepouzivam ju, kedze nemam rad, ked sa mi pred ocami sam stmavuje a zosvetluje display podla mojej mienky dost nelogickym algoritmom. Preto mam jas standardne nastavenych na nejakych 65 percent a len vynimocne ho stiahnem v tme. Vedia spravit technologicky pokrok v HW telefonoch, nech ho spravia v displayoch a bateriach, to je vsetko.

    • No s tym neprimeranym jasom: Ako, ono existuju aj technologie zobrazovania, ktore maju podstatne nizsiu spotrebu energie. Napr. tie rozne e-ink technologie su vsetky podstatne setrnejsie na energiu, pretoze nemusia produkovat svetlo. Ak by si chcel protestovat, ze e-inkove technologie nie su schopne zobrazit farby, ci prehrat video, tak najdi si na nete, uz su technologie ktore to dokazu(dneska dokonca jedna z nich je ukazana aj na mojandroid.sk v clanku o displejoch z Japonska)

      A na distribuciu svetla po e-inkovom displeji tu zas mame patent Amazonu. Ono to ide popredu aj s tymi displejmi, myslim, ze hlavne Amazon pre to spravil najviac, ked to zacal pouzivat v Kindleoch. A o par rokov uz klasicke LCD snad ani na prenosnych zariadeniach nebude.

  2. Trojnásobne, čiže necelé 3dni. Stále menej ako kedysi “hlúpe” telefóny.
    Mohli by porozmýšľať nad novými spôsobmi nabíjania- aspoň doplnkovo. Kinetické, ako je v niektorých hodinkách, solárne..

    • nikto ti nebrani tie hlupe mobili odlozit a prejst na tie stare dobre…

  3. úplne by mi stačili 3 dni :) teraz na S3 je to tak jeden deň intenzívneho používania cez hry net sms a hovory … :)

  4. tiež si myslím že takejto “vymakanej” technologie sa tak skoro nedočkáme.
    ale ruku na srdce, koho by nepotešilo keby nemusel svoj smartphone každý večer pripájať na nabíjačku, prípadne odísť na víkend preč, zabudnúť si nabíjačku a nestrachovať sa o to že zajtra resp pozajtra sa vám už nik nedovolá

  5. Neviem ako vy pani ale ja som si uz nejak zvykol ze pred spanim okrem vycikania a umytia zubov si este dam nabijat tefon. Ak vydrzi tych 12-15 hodin pouzivania je to uplne jedno…. teda mne je to jedno…

  6. a tie vzduchove baterie si kde?

    a co trebars tie co maju vydrzat 30 rokov bez nabijania ci udrzby? v roku 2007 pisali ze sa objavia na trhu za 2 az 3 roky. http://goo.gl/0pNi4

+