Určite ste sa už stretli s tým, že postupom času začne vaše zariadenie spotrebúvať viac batérie ako keď bolo nové. Žiaľ, pri zariadeniach so systémom Android nejde o ojedinelý úkaz a stretávame sa s tým aj my. Existuje obrovské množstvo možných dôvodov a aj riešení a my si dnes predstavíme jedno z nich – vymazanie pamäte cache.
Pozitívne a negatívne stránky
Hneď na úvod uvedieme, že pamäť cache má pre vaše zariadenie najmä výhody. To ale neznamená, že ju raz za čas nemôžete vymazať. Tiež nevieme garantovať, že vymazanie cache pomôže každému z vás a vyrieši každý problém, no za vyskúšanie nedáte takmer nič.
Mnohí z vás určite vedia, že do pamäte cache sú ukladané rôzne údaje z aplikácií, ktoré urýchľujú ich chod. To znamená, že nemusia byť dodatočne sťahované z internetu pri každom použití aplikácie, ale sú oveľa rýchlejšie načítané z pamäte cache.
Vďaka tomu je používanie aplikácií jednoduchšie a rýchlejšie, no problém je, že pamäť cache sa nevymaže sama od seba. Zároveň platí, že v priebehu času sa tu nahromadí množstvo údajov, ktoré sú úplne zbytočné a nijako nevplývajú na používanie aplikácií.
Jednoduché vymazanie tejto pamäte môže mať skutočne skvelý dopad na celkové fungovanie vášho zariadenia. Samozrejme, okamžitým efektom bude uvoľnenie pmäte vo vašom zariadení. V našom prípade to bolo vyše 4 GB údajov, ktoré sa v telefóne nahromadili v priebehu iba niekoľkých mesiacov používania.
Pamäť cache nájdete najčastejšie v nastaveniach v časti Úložisko, no postup vymazania je na každom zariadení iný. Ak sa vám nepodarí pamäť cache nájsť a vymazať, skúste jednoducho postup vyhľadať na internete.
Aj nevýhody vymazania pamäte cache sú očividné – všetky aplikácie, ktoré tu mali uložené nejaké informácie, si ich budú musieť znovu stiahnuť z internetu. To znamená, že nejaký čas sa niektoré časti aplikácií budú načítavať pri prvom použití o čosi dlhšie. Po niekoľkých dňoch sa dá ale všetko do poriadku a v pamäti cache budete mať iba tie údaje aplikácií, ktoré používanie skutočne uľhačia.
Vplyv na batériu a ďalšie kroky
Ako sme už spománali, tento proces nemusí nutne pomôcť každému zariadeniu. Ak by ste nespozorovali zlepšenie výdrže batérie, môžete skúsiť spraviť ďalší krok, ktorým je obnovenie výrobných nastavení telefónu. Tým ale stratíte všetky nainštalované aplikácie a nastavenia, čo je oveľa radikálnejšie riešenie.
Nám zatiaľ výrazne pomohlo vymazanie cache a na našom OnePlus 3 sme spozorovali citeľné zlepšenie výdrže v režime stand-by. Dajte nám vedieť, ako ste pochodili vy, prípadne akými ďalšími spôsobmi sa snažíte zlepšiť výdrž batérie na vašom zariadení.
Zdroj: PhoneArena
Udaje vo vyrovnavacej pamati. To je ono??
Boze, to su zase somariny. Prisambohu, jak keby to pisal niekto do Noveho Casu! Ako moze samotne vymazanie vyrovnavacej pamate (“pamat cache” je bohovsky konstrukt!) znizit spotrebu energie? Asi chcem prilis vela ked cakam, ze sa nad tym zamyslite…
Mna este zaujalo, ze po vymazani cache si musia aplikacie stiahnut vsetky informacie z internetu. Akoze co?
Nie všetky a myslia sa tým údaje ako napr. fotky priateľov na FB, ktoré sa po prvom spustení stiahnu do tejto pamäte aby sa nemuseli sťahovať zas pri každom spustení aplikácie. Článok pripomína články z pred 5 rokov “Použite Task killer pre zlepšenie chodu smartfónu.”
no nieco stiahnu z netu nieco z pamete telefonu kde su ulozene
dajme telefony (baterky) radsej do chladnicky :)))
Skor by som povedal ze najvacsi zruti baterie su automaticky jas,zapnute urcovanie polohy a mobilne data. Toto treba vypinat ak chce clovek aby mu baterka vydrzala co najdlhsie…
mam 4100 mah bateriu ak som cely den na datach nabijam raz za 2 dni ak na wifi tak vydrzi aj 3 dni :D 10h screen on time
Fakt je tento clanok ako vystrihnuty z Noveho Casu. Cash pamäť sa zacne naplnat zas. Gps sa pouziva iba ked ju nejaka aplikacia pouziva.
Jasne ze sa bude pamat zaplnat stale. Je to predsa normalne ked pouzivas aplikacie. Co sa tyka toho GPS,staci ze pouzivas nejaku aplikaciu od google ci uz chrome a pod. a suhlasis s urcovanim polohy.
Ja som to skor myslel ked pouzivas nejaky widget s pocasim a pod. kde sa vyzaduje urcovanie polohy pomocou GPS to najviac zerie bateriu a aj automaticky jas kde ho displej telefonu neustale prisposobuje dalej chrome,teda mobilne data to vsetko ma vplyv. Staci si pozriet vyuzivanie baterie aplikaciami. Vsetko povypinas a zrazu ti fon vydrzi aj dva dni… ,;)
usetrenie baterie pomocou vymazania cash je otazne nakolko apky si zas budu natahovat do nej data co sposoby vyssiu spotrebu v ostatnych castiach len sa rozlozi na dlhsi casovy interval inak povedane napr FB sa mi bude nacitavat dlhsie, zozerie viacej dat co zas sposoby navysenie spotreby na procaku, pameti, WIFI/LTE, skor by som odporucil vypnut automaticku synchronizaciu uctov V apkach ako napr pocasie nastavit fixny bod namiesto GPS lokatora a podobne pre rootnotych by som odporucil amplify,greenify, ElemtalX a Project Zhana/X.A.N.A a trocha s pohrat s nastaveniami popripade prelustrovat fora a najdut nastavenia pre phone