MojAndroid

Určite ste sa už stretli s tým, že postupom času začne vaše zariadenie spotrebúvať viac batérie ako keď bolo nové. Žiaľ, pri zariadeniach so systémom Android nejde o ojedinelý úkaz a stretávame sa s tým aj my. Existuje obrovské množstvo možných dôvodov a aj riešení a my si dnes predstavíme jedno z nich – vymazanie pamäte cache.

Náš tip
Ako predĺžiť výdrž na batériu pre pokročilých používateľov | NÁVOD

Pozitívne a negatívne stránky

Hneď na úvod uvedieme, že pamäť cache má pre vaše zariadenie najmä výhody. To ale neznamená, že ju raz za čas nemôžete vymazať. Tiež nevieme garantovať, že vymazanie cache pomôže každému z vás a vyrieši každý problém, no za vyskúšanie nedáte takmer nič.

Mnohí z vás určite vedia, že do pamäte cache sú ukladané rôzne údaje z aplikácií, ktoré urýchľujú ich chod. To znamená, že nemusia byť dodatočne sťahované z internetu pri každom použití aplikácie, ale sú oveľa rýchlejšie načítané z pamäte cache.

Vďaka tomu je používanie aplikácií jednoduchšie a rýchlejšie, no problém je, že pamäť cache sa nevymaže sama od seba. Zároveň platí, že v priebehu času sa tu nahromadí množstvo údajov, ktoré sú úplne zbytočné a nijako nevplývajú na používanie aplikácií.

Jednoduché vymazanie tejto pamäte môže mať skutočne skvelý dopad na celkové fungovanie vášho zariadenia. Samozrejme, okamžitým efektom bude uvoľnenie pmäte vo vašom zariadení. V našom prípade to bolo vyše 4 GB údajov, ktoré sa v telefóne nahromadili v priebehu iba niekoľkých mesiacov používania.

Pamäť cache nájdete najčastejšie v nastaveniach v časti Úložisko, no postup vymazania je na každom zariadení iný. Ak sa vám nepodarí pamäť cache nájsť a vymazať, skúste jednoducho postup vyhľadať na internete.

Aj nevýhody vymazania pamäte cache sú očividné – všetky aplikácie, ktoré tu mali uložené nejaké informácie, si ich budú musieť znovu stiahnuť z internetu. To znamená, že nejaký čas sa niektoré časti aplikácií budú načítavať pri prvom použití o čosi dlhšie. Po niekoľkých dňoch sa dá ale všetko do poriadku a v pamäti cache budete mať iba tie údaje aplikácií, ktoré používanie skutočne uľhačia.

Vplyv na batériu a ďalšie kroky

Ako sme už spománali, tento proces nemusí nutne pomôcť každému zariadeniu. Ak by ste nespozorovali zlepšenie výdrže batérie, môžete skúsiť spraviť ďalší krok, ktorým je obnovenie výrobných nastavení telefónu. Tým ale stratíte všetky nainštalované aplikácie a nastavenia, čo je oveľa radikálnejšie riešenie.

Nám zatiaľ výrazne pomohlo vymazanie cache a na našom OnePlus 3 sme spozorovali citeľné zlepšenie výdrže v režime stand-by. Dajte nám vedieť, ako ste pochodili vy, prípadne akými ďalšími spôsobmi sa snažíte zlepšiť výdrž batérie na vašom zariadení.

Zdroj: PhoneArena

3.3.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+