MojAndroid

Spoločnosť Basis prešla akvizíciou pod krídla Intelu. Ten tak bude distribútorom zaujímavých fitness hodiniek, ktoré sme mali možnosť otestovať aj v našej redakcii. Na náš stôl (či skôr ruku) pricestovali hodinky Basis Peak, ktoré mnohí označujú za výborného pomocníka pre fitness a monitorovanie spánku. My sme sa na ne detailne pozreli v našej recenzii.

KONŠTRUKCIA | Zaujímavé a pohodlné hodinky

Hoci sme už na ruke nosili niekoľko druhov inteligentných hodiniek, Basis Peak nás zaujali viac než ich konkurencia. Konštrukcia vyrobená z kovu doplnená o gumený náramok s imitáciou karbónu síce nepatrí medzi najluxusnejšie spracovania na trhu, no pre hlavnú cieľovú skupinu hodiniek (športovcov a aktívne žijúcich ľudí) ide o ideálne vyhotovenie. Hodinky sa vďaka nízkej hmotnosti iba 51 gramov nosia na ruke naozaj pohodlne, a keďže sú určené aj na monitorovanie spánku, oceníte fakt, že ich na ruke počas noci takmer vôbec necítite. Rozmerovo ide o priemerne veľké hodinky, ktoré sú však určené skôr na chlapskú ruku. Vodeodolná konštrukcia odolá tekutine do tlaku 5 ATM (50 metrov pod hladinou).

Basis-Peak-3

Predná časť hodiniek je tvorená e-ink displejom s uhlopriečkou 1,25″ a rozlíšením 144 x 168 bodov. Ide o dotykovú jednotku, ktorú chráni odolné sklo Gorilla Glass 3. Zahraničné recenzie uvádzajú fakt, že sa zlepšila odozva na dotyk, čo však kvôli absencii našich skúseností so staršou verziou hodiniek nemôžeme potvrdiť. Čo však potvrdzujeme, sú rýchle a presné reakcie na dotyky a gestá, ktoré hodinkám zadávate.

Zadnú stranu hodiniek tvorí hlavný senzor na meranie tepu v strede a 4 doplnkové senzory – nabíjacie piny, ktoré sa nachádzajú v každom rohu konštrukcie. Hoci majú tieto piny vystupujúci charakter, počas používania vás na ruke nijako netlačia, ani vám neprekážajú. Samotný remienok sa vďaka malým poistkám z vnútornej strany dá veľmi rýchlo vymeniť za ľubovoľne zvolený remienok z kože alebo kovu, ktorý si ku hodinkám môžete dokúpiť.

SYSTÉM | Zameraný na meranie

Prostredie systému v hodinkách Basis Peak je veľmi jednoduché. Pohybujete sa v ňom gestami doprava, doľava, hore a dole, pričom gestom dokážete spustiť napríklad aj podsvietenie displeja (potiahnutím zdola nahor v pravej časti obrazovky). Domáca obrazovka zobrazuje hodiny, buď v 12 alebo 24 hodinovom tvare (nastavíte to v sprievodnej aplikácii), pričom v dolnej časti sa zobrazuje aj počet krokov za daný deň. Gestom doprava sa dostanete na obrazovku s informáciami o hodinkách. Môžete tu aktualizovať softvér, synchronizovať údaje so zariadením, pripojiť hodinky k spárovanému zariadeniu, zapnúť režim Do not disturb (tichý), reštartovať hodinky alebo si zobraziť informácie v zložke About.

Basis-Peak-4

Pohybom do opačnej strany otvoríte merač tepu. Ten beží neustále, aj na pozadí, a tak vám dokáže zobraziť hodnotu tepu srdca takmer okamžite. Basis Peak používa inovatívnu technológiu merania tepu, ktorá sníma tlkot srdca až 32-krát za sekundu. Ukazovateľ tepu je tak presnejší ako na väčšine inteligentných hodiniek. Posunom prstu zdola nahor si môžete zobraziť denný sumár aktivity. Ďalšou obrazovkou v poradí je krokomer. Ten vám v základnom zobrazení ukáže, koľko krokov ste urobili pri poslednom pohybe, napr. 120 krokov za posledných 10 minút, a pohybom zdola nahor si môžete nechať zobraziť vašu dennú aktivitu. Displej zobrazí nielen počet prejdených krokov, ale aj čas aktivity a priemer krokov ku 1 minúte chôdze. Po dotyku s displejom za zobrazí počet spálených kalórií.

Ak hodinky ponecháte na ruke aj v noci, dokážu vám odmerať kvalitu spánku. Pekne spracovaný graf vám ukáže, kedy ste sa prehadzovali, kedy ste spali plytkým spánkom a kedy ste sa vôbec nepohli a spali tvrdo. Basis porovnávali odborníci s mnohými podobnými produktmi, no žiadny nedosiahol pri meraní spánku tak presné výsledky. Ak je pre vás tento parameter dôležitým, určite nebudete sklamaní.

Okrem týchto obrazoviek ponúkajú hodinky Peak aj upozornenia na zmeškané udalosti. Okrem hovorov a SMS sa vám na hodinkách ukážu aj notifikácie o prijatých e-mailoch či udalostiach z kalendára. Basis Peak vám samozrejme z času na čas zobrazia aj upozornenia o vašej dennej aktivite. Celkovo je systém veľmi jednoduchý a intuitívny, takže sa používa bezproblémovo. Výhodou je možnosť zapnúť si podsvietenie v tme, či nastavovať hodiny pomocou sprievodnej aplikácie. Tej venujeme samostatnú kapitolu.

APLIKÁCIA | Basis Peak

Sprievodná Android aplikácia pre tieto inteligentné hodinky nesie rovnaký názov – Basis Peak. V obchode Play je dostupná bezplatne a po stiahnutí vám ponúka hlavnú obrazovku s prehľadom aktivít (Dashboard) a bočné menu, ktoré vyvoláte dotykom s tromi čiarkami v ľavom hornom rohu. Tu sa nachádzajú možnosti pre Zvyky, Zoznam aktivít, Zobrazenie grafu, Zariadenie, Nastavenia, Pomoc a Odhlásenie.

Najzaujímavejšou súčasťou aplikácie sú Zvyky. Tie vám umožňujú nastaviť si krátkodobé alebo dlhodobé ciele a prinútiť vás tak k telesnej aktivite. Obľúbenou métou je napríklad 10 000 krokov denne. V položke Zariadenie si zas môžete aktualizovať softvér hodiniek, synchronizovať ich so zariadením a zobraziť si dodatočné informácie. Zobrazenie grafu a Zoznam aktivít slúžia na zobrazenie informácií o vašom pohybe a spánku.

Aplikácia ponúka detailné informácie o vašich aktivitách a je vhodná aj pre pokročilejších športovcov, ktorí si potrebujú napríklad merať výdaj energie, prejdenú vzdialenosť alebo tempo behu či chôdze. Páči sa nám aj jej grafické spracovanie a celkové podanie informácií.

BATÉRIA A NABÍJANIE

Výrobca udáva pri popise hodiniek Basis Peak výdrž na úrovni 4 dní. Pri našom dlhodobejšom testovaní túto hodnotu môžeme potvrdiť. Hodinky sme museli nabíjať iba jeden až dvakrát týždenne, čo je vzhľadom na výdrž batérie ostatných inteligentných hodiniek naozaj obdivuhodný výkon. Veľmi sa nám páči aj systém nabíjania. Magnetická kolíska má naozaj miniatúrne rozmery a môžete ju pripojiť na akúkoľvek nabíjačku od mobilu alebo tabletu pomocou microUSB kábla. Samotné nabíjanie trvá menej ako 2 hodiny.

basis-peak-green-laser

HODNOTENIE | Basis Peak

Testovanie týchto hodiniek sme si užili a odporúčame ich všetkým, ktorí hľadajú ľahkú, no odolnú konštrukciu, dlhú výdrž na jedno nabitie a pokročilú aplikáciu na sledovanie vašich aktivít a spánku. Mrzí nás absencia GPS modulu, no ten dokáže nahradiť váš smartfón. Každopádne, so zabudovaným GPS by hodinky Basis Peak boli oveľa drahšie. Cena týchto hodiniek sa pohybuje na úrovni približne 200 dolárov.

Tento článok nájdete v druhom  čísle časopisu Android Magazín.

kup predplatne a vyhraj

Zakúpením predplatného sa zaraďujete aj do súťaže o množstvo zaujímavých vecných cien v Predplatiteľskej súťaži.

10.6.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+