MojAndroid

V roku 2017 vlastní takmer každý moderný Slovák smartfón alebo tablet, prípadne má doma počítač s pripojením na internet. Prirodzene nás preto zaujímalo, aké možnosti majú používatelia v otázke otvorenia nového účtu cez internet, prípadne mobilnú aplikáciu. Urobili sme pre vás malý prieskum medzi bankami na Slovensku, aby ste vedeli, v ktorej banke si môžete zriadiť nový účet bez toho, aby ste ju osobne navštívili.

Náš tip
Smart Banka 2016: Poznáme najlepšie bankové aplikácie a víťaza Huawei Mate 9!

Kvôli vybaveniu účtu už nepotrebujete chodiť na pobočku

Väčšina slovenských a českých bánk pôsobiaca na našom území ponúka možnosť založenia si nového účtu, sporenia alebo inej služby online. Základom je webstránka, kde si klient môže prečítať rozsiahle podmienky využívania služieb a priamo z pohodlia domova si ich prípadne aj zaregistrovať alebo vytvoriť nové konto. Slovenských bánk sme sa pýtali, aké všetky úkony zvládne ich klient pri vytvorení nového účtu urobiť priamo z počítača alebo svojho smartfónu.

Čo potrebujete na vytvorenie účtu online?

Aby ste si mohli vytvoriť účet online, potrebujete minimálne občiansky preukaz (alebo iný identifikačný preukaz) a zariadenie s prístupom na internet. Niektoré banky ponúkajú možnosť elektronického podpisu, iné banky zas vyžadujú klasický podpis na zmluve, ktorá vám príde po úspešnom vytvorení nového účtu kuriérom, prípadne ju môžete podpísať na niektorej z pobočiek banky.

Svetlou výnimkou je Slovenská sporiteľňa, ktorá ponúka možnosť vytvorenia účtu aj podpisu (overenia totožnosti) priamo cez smartfón, tablet alebo PC s webkamerou. Vo všeobecnosti platí, že pri vytvorení nového účtu si banka potrebuje overiť vašu totožnosť a vyžaduje od vás potvrdenie podpisom.

ČSOB

ČSOB ponúka pre svojich klientov zriadenie viacerých nových služieb cez internet. Okrem klasického účtu to je napríklad aj sporenie. Založenie účtu však nie je dostupné cez mobilnú aplikáciu.

ČSOB ponúka pre našich klientov možnosť zriadiť si online z pohodlia domova viacero produktov a služieb. Napríklad na našom webovom portáli Moja ČSOB ponúkame existujúcim klientom možnosť zriadiť si viaceré druhy bežného účtu, sporiaci účet, či požiadať o povolené prečerpanie k bežnému účtu. Po vyplnení online žiadosti o balík služieb ju klient elektronicky podpíše. – hovorí Anna Jamborová, hovorkyňa ČSOB

ČSOB

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Fio banka

Možnosť online založenia účtu ponúka aj Fio Banka. Dostupné sú dokonca až tri možnosti, ako to urobiť. Nové konto si však nevytvoríte v mobilnej aplikácii.

Založení osobního účtu online umožňujeme na našem webu. Nabízíme dokonce tři možnosti, jak si účet na dálku zřídit. Buď úplně elektronicky, kdy je akorát potřeba mít pro ověření ještě účet v jiné slovenské bance, kurýrem, který přiveze klientovi smlouvu k podpisu na předem vybrané místo, nebo přípravu dokumentů online s možností finálního podpisu na vybrané pobočce. Založení účtu v mobilní aplikaci neumožňujeme. V Internetbankingu si ale naši klienti mohou zakládat online další běžné účty v 15 měnách, spořicí účty v eurech a korunách nebo termínované vklady v eurech, dolarech i korunách. – upresnil Zdeněk Kovář z Fio banky.

Verzia: 1.9.3
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 1.9.3
Aktuálna cena: Zdarma

mBank

mBank ponúka vytvorenie účtu cez internet od prvého dňa, ako pôsobí na našom trhu. Podobne ako predošlé banky, ani mBank však neponúka vytvorenie nového účtu priamo v mobilnej aplikácii.

„Založenia bežného účtu online ponúkame od nášho príchodu na trh. Klient nemusí nikam chodiť, vyplní žiadosť na našej webstránke a zmluvu na podpis mu prinesie kuriér. V budúcnosti uvažujeme o ďalšom zjednodušení tohto postupu, ktorý by umožnil otvorenie účtu čisto digitálnou cestou vrátane overenia dokladov klienta.“

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

OTP Banka

OTP Banka poňala online možnosti klientov po svojom. Možnosť vytvorenia bežného účtu, sporenia alebo termínovaného vkladu cez internet banking a mobile banking majú zatiaľ len existujúci klienti (teda osoby, ktoré boli v banke “overené” klasickým spôsobom). Okrem toho vybavia cez internet aj žiadosť o vydanie platobnej alebo kreditnej karty.

V Internet bankingu naviac plánujeme v najbližších mesiacoch spustiť aj predaj úverových produktov. Zároveň máme v procese prípravy možnosť zriadenia prvého účtu v banke pre neklientov cez web a bez nutnosti návštevy pobočky. – doplnil Róbert Varšányi z OTP Banky.

Verzia: v1.4
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: v1.4
Aktuálna cena: Zdarma

Prima banka

Klienti Prima banky musia pri vytvorení nového osobného účtu navštíviť pobočku banky. Ak už ale majú zriadený účet, tak si cez internet banking alebo mobilnú aplikáciu môžu zriadiť nový sporiaci účet alebo termínovaný vklad. Cez internet banking a mobilnú aplikáciu sú dostupné aj ďalšie (doplnkové) produkty a služby pre existujúcich klientov.

prima banka 1 prima banka 2

Verzia: 5.11
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 5.11
Aktuálna cena: Zdarma

Sberbank

Sberbank neponúka možnosť vytvorenia nového účtu cez internet banking novým ani existujúcim klientom. Rovnako neponúka túto možnosť ani v rámci svojej mobilnej aplikácie. Vytvorenie nového účtu (aj k už existujúcemu účtu) je možné len na pobočke banky, kde je nutné prísť aj v prípade záujmu o iné produkty banky.

Slovenská sporiteľňa

Slovenská sporiteľňa ponúka možnosť založenia si účtu cez internet už od roku 2015. Dokonca nie je potrebné ani podpisovať zmluvu, ktorú donesie dodatočne kuriér.

Slovenská sporiteľňa prináša Slovákom už od decembra 2015 možnosť získať účet „čisto on-line“. Vďaka unikátnemu riešeniu záujemcovia nemusia chodiť do pobočky, ani dodatočne podpisovať zmluvu prostredníctvom kuriéra. Stačí im na to počítač s webkamerou, tablet alebo smartfón. Všetky potrebné dokumenty podpíšu elektronicky, tie sa im následne zašlú do internetbankingu, kde si ich môžu pohodlne archivovať bez zbytočného tlačenia v papierovej podobe. Službu môžu využiť aj tí, ktorí ešte nie sú klientmi Slovenskej sporiteľne. – hovorí Marta Cesnaková, hovorkyňa Slovenskej sporiteľne.

Nový účet v Slovenskej sporiteľni je možné založiť aj na základe praktického videonávodu.

Získať účet online je možné v priebehu niekoľkých minút a využívať ho takmer okamžite. Klienti si online, bez papierovania, a teda bez návštevy pobočky či doručovania dokumentov kuriérom, môžu zriadiť klasický Osobný účet, Osobný účet Exclusive, tiež Osobný účet Mladý a Osobný účet Študent. Pre tých, ktorí preferujú aj osobný kontakt so svojim bankovým poradcom, Slovenská sporiteľňa prináša možnosť vyplniť potrebné formuláre online a prísť do pobočky účet iba aktivovať. Na našej webstránke nájdete aj videonávod, ako na to. – dodáva Marta Cesnaková.

slovenska sporitelna 2 slovenska sporitelna 1

Verzia: 3.5.0
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 3.5.0
Aktuálna cena: Zdarma

Tatra banka

Tatra banka ponúka možnosť otvorenia nového účtu online, priamo na svojej webstránke. Na ňu vás presmeruje aj odkaz z mobilnej aplikácie. Na otvorenie účtu potrebujete len svoj občiansky preukaz a identifikačné údaje, finálnu zmluvu vám na podpísanie neskôr prinesie kuriér. Priamo v internet bankingu alebo v mobilnej aplikácii je však možné k existujúcemu účtu zriadiť ďalšie (doplnkové) služby a produkty. Viac informácií nájdete na webe banky.

tatra banka 2 tatra banka 1

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

UniCredit Bank

Podobne ako v prípade OTP Banky, aj UniCredit Bank ponúka možnosť vytvorenia nového účtu alebo vydania platobnej karty cez internet banking alebo mobilnú aplikáciu len pre už existujúcich klientov.Nie

V UniCredit Bank je možné požiadať o otvorenie účtu na pobočke banky. Pobočka je povinná si overiť totožnosť klienta za účelom vykonávania bankových obchodov a následne môže klientovi otvoriť ďalšie produkty a služby vrátane elektronických kanálov banky. Ak už má klient zriadené prístupy do Online Bankingu, cez formuláre a žiadosti v Online Bankingu môže požiadať o aktivačné kódy do mobilnej aplikácie Smart Banking, požiadať o aktiváciu platobnej karty alebo otvorenie ďalšieho účtu – napríklad terminovaného vkladu alebo sporiaceho účtu. Mobilná aplikácia Smart Bankig umožňuje mať svoje financie pod kontrolou a poskytuje prehľad o aktuálnom stave na účtoch, úverových účtoch i kartách, či pohyboch na účte.

Verzia: 3.0.60.1
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 3.0.60.1
Aktuálna cena: Zdarma

VÚB

VÚB banka ponúka niekoľko produktov, ktoré si klienti vedia zriadiť cez internet banking alebo mobilnú aplikáciu.

Klienti si vedia zriadiť online hneď niekoľko produktov – medzi nimi aj VÚB účet, ktorý si môžu otvoriť cez Internet banking (IB), alebo sporiaci účet, ktorý si dokážu otvoriť cez IB a aj cez mobilnú aplikáciu VÚB Mobil Banking (MB). V prípade otvorenia VÚB účtu cez Internet banking klient podpisuje zmluvu k účtu pomocou vybraného bezpečnostného prvku k Nonstop bankingu a zmluvnú dokumentáciu má dostupnú v Internet bankingu. Od februára 2017 si u nás môže priamo z webovej stránky otvoriť VÚB Účet aj úplne nový klient (t.j. ten, ktorý ešte nie je klientom banky). Podmienka na otvorenie účtu pre neklientov je, aby bol zo Slovenska a mal 18 a viac rokov. Celý proces prebieha v online prostredí, pričom overenie totožnosti klienta prebieha buď pomocou prevodu z účtu z inej banky alebo cez kuriéra. Je na klientovi, ktorý spôsob si vyberie. Celý postup nájdete aj na webovej stránke. – povedala Mária Horecká, vedúca oddelenia E-Biznis.

VÚB

Verzia: 3.4.2
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 3.4.2
Aktuálna cena: Zdarma

Porovnanie ponuky bánk na Slovensku: Otvorenie účtu cez internet alebo mobilnú aplikáciu

Náš tip
Pozrite si ďalšie články na tému “Smart banka”
12.4.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+