MojAndroid

Slovenské banky chcú byť smart. Preto neustále vylepšujú svoju ponuku a samozrejme aj aplikácie. V tomto článku nájdete jednoduchý prehľad noviniek, ktoré banky v poslednom čase ohlásili. Pravidelne sledujeme nové funkcie a dopĺňame ich do porovnania Smart Banka Indexu.

Tatra banka priniesla novú verziu aplikácie

Tatra banka opäť vylepšila svoju aplikáciu. K všetkým obľúbeným funkciám pribudla úplne nová možnosť otvoriť si investičné sporenie.

Otvoriť si investičné sporenie do podielových fondov môže klient bez ohľadu na to, či má alebo nemá otvorené investičné konto. Navyše, vďaka jednoduchosti a prehľadnosti si zvládne otvoriť investičné sporenie naozaj každý.

Zaujímavou zmenou je tiež rozšírený a prepracovaný detail konta k podielovým fondom. Nová sekcia aplikácie je prehľadná, pribudli aj ďalšie zaujímavé funkcie. Napríklad graf vývoja hodnoty investičného konta či možnosť zadať mimoriadnu platbu do investičného sporenia.

ČSOB s podporou Google Pay, Garmin Pay a Fitbit Pay

O tom, že v ČSOB môžete konečne platiť aj prostredníctvom Google Pay, už vieme nejaký ten piatok. Avšak platby hodinkami značiek Garmin a Fitbit sú úplnou novinkou. ČSOB banka sa tak pridáva k zoznamu piatich slovenských bánk, ktoré tieto platobné metódy podporujú.

„Po spustení služby Apple Pay, ktorú ČSOB sprístupnila klientom začiatkom leta, a ktorú si zhruba za mesiac aktivovalo už viac ako 5000 klientov, tak ide o ďalšie rozšírenie možností pre bezpečné a najpohodlnejšie platenie.“

Patrick Melioris, riaditeľ Divízie platieb v ČSOB

Aktivácia Garmin Pay

  • Do smartfónu si stiahnite aplikáciu Garmin
  • V hlavnom menu aplikácie Garmin Connect zvoľte zariadenie Garmin a zvoľte svoje hodinky
  • Kliknite na Garmin Pay, zvoľte Vytvoriť peňaženku a nastavte si štvormiestny kód pre odomknutie hodiniek pri platení
  • Zadajte typ karty a údaje o karte
  • Odsúhlaste zobrazené podmienky a odošlite. Na mobilné zariadenie vám príde verifikačný kód, ktorý prepíšete do aplikácie

banky

Aktivácia Fitbit Pay

  • Do smartfónu si stiahnite aplikáciu  Fitbit
  • Prihláste sa do aplikácie a pridajte kartu. V pravom hornom rohu kliknite na ikonu vášho účtu. Vyberte zariadenie, do ktorého chcete pridať kartu a vyberte ikonu s názvom Wallet. Počas pridávania karty postupujte podľa inštrukcií v aplikácii
  • Nastavte si štvormiestne heslo pre platenie hodinkami, kliknite na tlačidlo “+” v pravom hornom rohu obrazovky a zadajte údaje z vašej karty. Potvrďte, že súhlasíte s podmienkami používania služby

TIP: Kompletný zoznam bánk a zariadení, ktoré podporujú platby prostredníctvom Google Pay, Apple Pay, Fitbit Pay a Garmin Pay.

mBank umožní  klientom chrániť platby v zahraničí

Klienti mBank si ako prví na Slovensku môžu zablokovať výbery z bankomatov s tzv. surcharge poplatkom, majú tiež možnosť zablokovať magnetický prúžok na svojej platobnej karte. Môžu sa tak veľmi flexibilne a rýchlo chrániť pred účtovaním zbytočných poplatkov či zneužitím karty pri cestovaní do zahraničia a narábať so svojimi peniazmi efektívne.

Klient si môže nastaviť zákaz výberu zo zahraničných bankomatov, ak zaň cudzia banka účtuje poplatok. mBank chce preto svojich klientov pred takýmito poplatkami maximálne chrániť. Ak si klient v aplikácii zvolí možnosť, že odmietne výbery z bankomatov, ktoré si zaň účtujú poplatok, bude takýto výber automaticky zamietnutý.

K možnosti zablokovania magnetického prúžku na karte sa vyjadril Peter Žabža, riaditeľ pre akvizíciu nových klientov mBank:

„Je to užitočná bezpečnostná funkcionalita, vďaka ktorej môžu klienti svoju kartu stále používať pri bezkontaktných platbách či výberoch, ale aj pri kontaktných operáciách s použitím PIN kódu, pri ktorých je karta priamo vložená do bankomatu či platobného terminálu. Zároveň ich karta zostáva najmä v zahraničí chránená proti tzv. skimmingu, teda zneužitiu skopírovaných údajov z magnetického prúžku bez vedomia držiteľa karty, napríklad pri výbere z bankomatu.”

365.bank informuje o míňaní

V letných mesiacoch utrácame viac peňazí za reštaurácie a za potraviny všeobecne. Počet nákupov sa v porovnaní s obdobím pred letom zvýšil o 12 percent. Narastajúca spotreba sa prejavuje aj v maloobchodných tržbách, ktoré sa medziročne zvýšili o 3,9 %, v apríli išlo o pokles takmer o 15 %.

Ambície tráviť dovolenku na Slovensku sa potvrdili, až 60 percent ľudí plánovalo na jar kvôli koronakríze dovolenkovať doma. Len 7 percent chcelo vycestovať do zahraničia.

„Dovolenka na Slovensku sa stala trendom tohto leta, čo podľa našich dát vidíme aj na medziročnom poklese zahraničných platieb, a to až o 40 %. To, že väčšina Slovákov ostáva dovolenkovať doma, je dobrou správou hlavne pre náš cestovný ruch. Po výpadku príjmov hotelov a ubytovacích zariadení spôsobených opatreniami súvisiacimi s koronavírusom to môže predstavovať postupné oživovanie aj v tejto oblasti.”

Náš tip
Multibanking na Slovensku: Ktoré banky ponúkajú možnosť spravovať účty z iných bánk?
14.8.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+