MojAndroid

Pamätáte si ešte na smartfóny spoločnosti Samsung, ktoré bežali na vlastnom operačnom systéme Bada? Práve tým sa snažil juhokórejský výrobca konkurovať Googlu a jeho Androidu, ktorý sa však rozrastal tak rýchlym tempom, že nakoniec musel ustúpiť od jeho vývoja. Samsung však jeho vývoj úplne nezastavil a prešiel pod taktovku OS Tizen, ktorý však doteraz nebol poriadne sprístupnení pre verejnosť. Na našom trhu sa momentálne nepredáva žiadny Tizen smartfón a aj ten jediný, čo bol predstavený v júni, sa pravdepodobne ani nezačne tak skoro predávať.

Smartfóny s OS Bada zažili svoju premiéru v rokoch 2010 a 2011, kedy Samsung na trh uviedol tri modely Wave, Wave II a Wave 3. Charakteristické boli svojim vzhľadom, kvalitným konštrukčným spracovaním, či na svoju dobu výkonným hardvérom. Zakúpilo si ich milióny ľudí po celom svete a dostali sa aj do rúk šikovných developerov, ktorý sa rozhodli, že sa na týchto zariadeniach pokúsia spojazdniť konkurenčný Android. To sa im v projekte BadaAndroid aj podarilo.

XDA developer volk204 je jedným z podporovateľov tejto iniciatívy, ktorá prednedávnom priniesla ovocie v podobe OmniROM s Androidom. Ide doteraz o najlepšie fungujúci port Androidu 4.4.4 KitKat, ktorý sa na Bada smartfónoch Wave (S8500) a Wave II (S8530) podarilo spustiť. Samozrejme, stále tu je niekoľko chýb a nedokonalostí, ako napríklad nepresný ukazovateľ batérie či problematické používanie 2G, no ide o ROM, s ktorou je možné telefón používať na dennej báze.

Zdroj: XDA

28.10.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+