Spoločnosť AVG dnes vydala svoju najnovšiu správu o výkone aplikácií pre operačný systém Android za obdobie január až marec 2015. V priebehu prvých troch mesiacov tohto roka AVG zaznamenalo nárast používania chatovacích aplikácií a aplikácií, ktoré vám zorganizujú rande ako sú POF Free Dating, WeChat a ooVoo Video Call. Z najsťahovanejších sociálnych aplikácií majú však tieto najväčšiu spotrebu batérie a mobilných dát. V rebríčku desiatich najväčších žrútov mobilných dát sa prvýkrát objavili hneď štyri aplikácie na predpoveď počasia ako Yahoo Weather a Weather Channel, zároveň aplikácia Weather & Clock Widget Android sa objavila aj v tabuľke aplikácií, ktoré najviac spotrebovávajú batériu.
Hlavné zistenia správy sú:
- Kasínové hry sú na vrchole rebríčkov aplikácií, používatelia pri nich strávia najviac času: Za tento štvrťrok bol zaznamenaný obrovský nárast času strávenom pri kartových, kasínových i úspešných arkádových hrách. Do rebríčka sa dostali hry ako Solitaire a Livepoker od spoločnosti Zynga. Na druhú stranu ďaleko menej času trávime pri oddychových, strategických, logických a rodinných hrách.
- Aplikácie na randenie sú medzi prvými desiatimi inštalovanými sociálnymi aplikáciami: Vďaka svätému Valentínovi nie je v uplynulom štvrťroku prekvapením, že do prvých desiatich inštalovaných aplikácií sa prebojovala bezplatná aplikácia na randenie POF Free Dating.
- Chatovacie aplikácie patria dlhodobo medzi tie najchamtivejšie: Aplikácie Facebook, BBM, Instagram, Facebook Messenger a WeChat sa všetky umiestnili medzi prvými šiestimi najnáročnejšími aplikáciami, ktoré sa spúšťajú automaticky.
- Aplikácie v tichosti spomaľujúce telefón: na rebríčku nenásytných aplikácií sa umiestňuje dlhodobo Facebook, oveľa prekvapivejšie je umiestnenie nováčika, 2D hry 8 Ball Pool, pri ktorej by sme nepredpokladali, že sa musí registrovať ako aplikácia spúšťaná po štarte a konštantne bežiaca v pozadí.
- Spusťte ich a vysajú vás: Aj keď tieto aplikácie spúšťa veľa používateľov, mnoho z nich nevie o potenciálnom dopade na výkon ich smartfónov. Napríklad Spotify umožňuje lokálne uloženie 3333 skladieb, čo výrazne zaberie miesto v úložisku telefónu. Táto dátovo náročná hudobná a video služba poriadne „zahýbe” aj vaším dátovým tarifom. Ale aj ďalšie aplikácie v tejto kategórii sú obsahovo veľmi náročné a mali by sa používať s rozvahou.
Kvôli množstvu nových aplikácií, ktoré sa objavili v rebríčkoch popularity a záťaže na naše smartfóny, AVG rozdelilo zistenia o rozdieloch v dopade na výkon telefónu na desať aplikácií, ktoré musí spustiť sám používateľ a desať, ktoré bežia automaticky neustále.
„Veľa z nás berie každodenné praktické aplikácie ako napríklad predpoveď počasia alebo chat za samozrejmosť a napriek tomu, že pri nich strávime málo času, dopad na naše zariadenie je vlastne celkom veľký, ” hovorí Tony Anscombe, Senior Security Evangelist v spoločnosti AVG Technologies. „Veľa z týchto aplikácií nečakane spotrebováva batériu, miesto v úložisku a mobilné dáta bez vedomia používateľa – a často aj bez dobrého dôvodu. Takže keď rozmýšľate nad tým, prečo vaše zariadenie nepodáva taký výkon, aký by malo, dôvodom môže byť práve toto.”
Štvrťročná správa AVG Android App Performance Report hromadne analyzuje anonymné dáta od viac ako milióna svojich používateľov a prináša celosvetový prehľad aplikácií pre Android, ktoré najviac ovplyvňujú výkon zariadení. Analyzuje celkový dopad na výkon v troch hlavných kategóriách – spotreba batérie, zabrané miesto v úložisku a využitie mobilných dát.
Celú správu s podrobnejšími výsledkami si môžete stiahnuť na portáli AVG Now.
Zdroj: tlačová správa
mám takú dilemu, viem, že antivírus je na androide viac menej zbytočný, ale aj tak ho všade vždy inštalujem…ušetrím tej baterky dosť na to, aby som si to všimol?
ked vies ze je zbytocny tak naco ti je?
zbytočná otázka…. pre dobrý pocit? zo zvyku? neviem…tebe sa také veci nestávajú?
ty na com frcis?
obvykle na kofeíne, teraz nanešťastie na ničom
podla komentov na niecom podstatne silnejsom :D
pre dobry pocit? :D mne sa to nestava ked viem ze je to zbytocne tak si to nedam, na androide ti antivirak netreba tak ako ti netreba cistice ram, boostery a ine blbosti
antivirus je na zistovanie nelegalnej aktivity aplikacii, takze principialne antivirus je aplikacia co tiez spotrebuva bateriu, na setrenie baterie su skor ine aplikacie alebo estelepsie rozne stamina mody od vyrobcu
Ďakujem, skutočne som netušil načo sú antivírusi ani načo mám stamina mód
prepac, videl som hlupu otazku tak som si myslel ze je to niekto neskuseny .. a ono to bola fakt len hlupa otazka :-)
mierne netechnická, to je pravda
je zbytocne,este spomalujes perfromance telefonu a tym aj vydrz baterky ked ho tam mas :)
Ďakujem, je to ale signifikantné spomalenie a zníženie výdrže?
zober si ze vsetko co instalujes co ti pride mail co ti pride SMS co otvoris nejaku web stranku vsetko este musi chrumat antivirus :) tak co myslis? :)
nemyslim si, ze je tam nejaky extra rozdiel. Nerobil som na to ziaden test, ale ked som mal antivirus na mobile, tak sa mi nezdalo, ze by vydrz baterie nejako ocividne klesla. Ak aj klesla, tak som to nezaregistroval. Mozno to zavisi aj na vykone mobilu, cize menej vykonne mobily su viac zatazovane. Ja som mal ESET na HTC M7.
http://lifehacker.com/android-security-apps-that-keep-you-safe-without-killin-1203972514
Tak antivírus, zbytočnosť a len zapratanie RAM pamäte aj betéria sa spotrebúva
ak inštaluješ aplikácie z iných zdrojov ako obchod Play tak si ho tam nainšaluj lebo takto sa šíri malware…ak inštaluješ len z Playu tak na neho kašli lebo ešte ani raz som nedostal vírus z web stránky (a to rátam aj PC)
Data a pamat beriem, ale akekolvek “meranie” spotreby energie je prinajlepsom len odhad. Android nema specialny hw/sw ktory by toto mohol monitorovat, tak sa vacsinou vychadza z cpu-load.
Dalsia vec su zdielane veci, napr. ak viacero aplikacii “siaha” na internet, ako sa medzi ne rozdeli spotreba wifi-modulu? Podla pomeru stiahnutych dat? Lenze ak by ostala len jedna jedina taka aplikacia, tak len koli nej sa musi “zivit” energiou wifi.
Podobne zdielane kniznice a spotreba pamate (aj ked tu neviem ako to ma urobene java). Atd, atd. Skratka neberte tie cisla velmi vazne, aspon co sa tyka rozpocitania spotreby.
“meranie” spotreby energie je sucastou Androidu, aktualne napatie v baterii aj jej teplota su informacie ku ktorym niektore aplikacie pristupuju a vedie ich zobrazovat aj logovat a z toho vypocitavat aka je spotreba, staci sa pozriet do play storu
greenify to vyriesi ;)
Absolútne nechápem, prečo majú aplikácie predvolené právo sa spúšťať po štarte. Malo by to byť normálne manažovateľné používateľom. Načo sa má FB spustiť so systémom a stále bežať v pozadí, keď to nechcem. Ešte väčší vrchol je, ak sa po štarte spúšťa hra. Načo? Keď si chcem zahrať, spustím a keď skončím, UKONČÍM. A prečo mám konať nelegálne a stratiť záruku, ak chcem toto právo aplikácii vziať? Ale to by sa musel Google vzdať svojej arogancie!
počkať… konať nelegálne? to snáď nie.
Bude vraždiť vývojárov :D alebo myslel root :)
Huawei to má v EMUI 3.0 a am sa appka chce spustit po started musis jej to povolit (rovnako ako an dalsie prava). ;)
Dovodom su push notifikacie. Bez autostartu by ti nechodili pre danu appku.
preto som facebook odinstaloval.. nepotrebujem aby mi v ramke smrdela aplikacia ktora zerie ci chcem alebo nie minimalne 50 az 100MB… pouzivam mobilnu webstranku.. je uplne v pohode, rychla a ma vsetko co potrebujem
Instagram mam a automaticky sa nespusta. Neviem odkial na to prisli. Nic nebezi na pozadi v spustenych procesoch ani nikde v ramke narozdiel od takeho Facebooku alebo Messengera.