MojAndroid

Známa spoločnosť Avast stojaca za rovnomenným antivírovým softvérom už pravidelne publikuje svoju správu o používaní mobilných zariadení. Tu sa upriamuje najmä na to, čo nám kazí zážitok z používania smartfónov. Či už sú to aplikácie náročné na batériu alebo dáta, vždy sa nájde “čierny zoznam” titulov, ktorý sa každý rok mení.

Nové aplikácie, ktoré spotrebúvajú batériu

Avast aj tento rok prináša rebríček trendov v nepopulárnej oblasti – najväčší požierači zdrojov vo vašom smartfóne. Tieto aplikácie najväčšmi vybíjajú batériu a spotrebúvajú energiu, najmä vtedy, keď sú spustené na pozadí:

  • Samsung Push Services: Dôležito pôsobiaca aplikácia na smartfónoch Samsung, ktorá zabezpečuje synchronizáciu niektorých služieb ako Samsung Link či Samsung Pay. Avast uvádza, že aj po jej odinštalovaní tieto aplikácie fungujú správne, no samotný titul Samsung Push Services dokáže spotrebovať množstvo batérie navyše.
  • Google Play Music, Newsstand, Talkback a Hangouts: Predinštalované aplikácie často spotrebúvajú energiu aj keď ich nepoužívate. Ak ich nemôžete odinštalovať, najlepšie spravíte, ak ich nikdy ani nespustíte. Prípadne ich môžete pohľadať v zozname aplikácií a zvoliť možnosť “zakázať”.
  • Superbrigt LED Flashlight: Aplikácia s tak jasnou baterkou, že vybije vaše zariadenie v mihnutí oka.
  • Google Talkback: Prekvapenie v tomto zozname prichádza priamo od Google. Aplikácia určená na hlasné čítanie textu je extrémne náročná na batériu.
  • Amazon Prime Video: Nedávna novinka u nás vašej batérii tiež nič nedaruje. Aplikácia používa dočasnú cache a umožňuje aj sťahovanie pre offline sledovanie, a tak ide o jedného z najväčších pohlcovačov vnútornej pamäte.

50 najpoužívanejších Android aplikácií

Avast robil svoj prieskum na základe 3 miliónov používateľov smartfónov. Tabuľka najpoužívanejších aplikácií je tak pomerne presná a zobrazuje tie najväčšie a najrozšírenejšie aplikácie. Zoznamu vládnu tituly od Facebooku, ktoré zastupujú štyri z piatich miest v TOP 5. Posledné voľné miesto (3.) patrí najrozšírenejšiemu internetovému prehliadaču od Google.

Najobľúbenejšie zariadenia v Q3/2017

Nejde o zoznam najpredávanejších smartfónov, ale najpoužívanejších v danom období. Aj preto tu vidíme novšie aj staršie zariadenia. Absolútnu dominanciu tu má spoločnosť Samsung, ktorej patrí až 9 z 10 priečok. Akurát na 5. mieste nájdeme azda najobľúbenejší Huawei smartfón všetkých čias – Huawei P8 Lite.

Aplikácie najväčšmi zaťažujúce váš smartfón

Tento rebríček obsahuje niekoľko známych mien. Často pritom ide o predinštalované aplikácie, ktoré fungujú na pozadí. Aj tu sa prejavuje popularita smartfónov Samsung a “nepopularita” niektorých predinštalovaných aplikácií, ktoré sa spúšťajú na pozadí.

Aktívne používané aplikácie najväčšmi zaťažujúce smartfón

Nie len aplikácie spustené na pozadí sú zodpovedné za nadmerné vybíjanie smartfónov. Aj niektoré obľúbené a aktívne používané tituly majú extrémne negatívny dopad na spotrebu energie a výdrž batérie. Ani tu nechýbajú mnohé populárne tituly.

Aplikácie s najväčším dopadom na batériu

Preskočme všetky známe aplikácie, ktoré nám žerú batériu a pozrime sa na 10. miesto v tabuľke. Aplikácia s názvom DU Battery Saver, ktorá by mala šetriť batériu, má na jej výdrž extrémne negatívny vplyv. Ďalší dôvod, prečo si podobné aplikácie neinštalovať.

Aktívne používané aplikácie s najväčším dopadom na batériu

Služby na chatovanie, nakupovanie či sledovanie filmov a seriálov. Práve to sú aplikácie, ktoré aktívne používame a najviac spotrebúvajú našu batériu. 3. miesto pre aplikáciu Netflix preto nie je žiadnym prekvapením.

Aplikácie, ktoré zaberajú v pamäti najviac miesta

Zákerné aplikácie nespotrebúvajú iba energiu a nevyťažujú zbytočne procesor. Mnohé tituly ukladajú do pamäte vášho zariadenia množstvo dát, ktoré tam zostanú a postupne sa hromadia. Najhorším vinníkom je v tomto smere Facebook, ktorý dokáže skutočne drasticky zaplniť vašu pamäť. V TOP 10 ale nájdeme veľké množstvo aplikácií obľúbených aj na Slovensku.

Aktívne používané aplikácie, ktoré zaberajú v pamäti najviac miesta

Kým predchádzajúce aplikácie vám miesto zaberali aj keď ste ich nepoužívali, tento zoznam zobrazuje tituly, ktoré vám zahlcujú pamäť najmä pri ich používaní. Ani tu nechýbajú obľúbené appky ako Netflix, Snapchat či Google Earth.

Aplikácie, ktoré spotrebúvajú najviac dát

Či máte predplatené 2 alebo 10 GB dát, je veľmi pravdepodobné, že na konci mesiaca máte aj tak problém. Môžu za to možno aj tieto aplikácie.

Aktívne používané aplikácie, ktoré spotrebúvajú najviac dát

Prvé miesto Netflixu v tomto zozname nie je vôbec prekvapujúce. Je trochu zaujímavé, že tu chýba aplikácia YouTube, ktorá tiež nie je šetrná k vašim dátam. A okrem tohto zoznamu by sme dali do pozornosti aj Instagram – od predstavenia príbehov nám v redakcii rapídne stúplo množstvo spotrebovaných dát touto sociálnou sieťou.

Ako sa proti tomu brániť?

V mnohých prípadoch je jediným spôsobom nepoužívanie aplikácie. Je zrejmé, že Netflix bude na vrchole zoznamu aplikácií s najväčším dopadom na mobilné dáta, o tom niet pochýb. Aj Facebook bude vybíjať naše batérie dovtedy, kým budeme aplikáciu aktívne používať. Niektoré aplikácie sú ale skutočne škodlivé a tým by ste sa mali vyhýbať a skúsiť za ne nájsť alternatívu.

Čo ale robiť v prípade, ak je to aplikácia predinštalovaná? Ak ju nedokážete odinštalovať, môžete ju aspoň zakázať. Prejdite do nastavení zariadenia, do časti aplikácie a tu nájdite konkrétny titul. Zobrazte jeho detail a v možnostiach vyberte “Zakázať aplikáciu”. Aj keď sa jej celkom nezbavíte a naďalej vám bude zaberať miesto v telefóne, aspoň sa nebude spúšťať na pozadí a nebude spotrebúvať energiu či dáta.

14.2.2018
Zdroj: Avast

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+